УКР РУС ENG 
   

Скит Різдва святого пророка і Хрестителя Господнього Іоанна ПредтечіУ давнину в с. Вербка існував Свято-Троїцький монастир. Уперше він згадується під 1543 р. в акті обміну земель між польською королевою Боною та князем Ковельським Василем Сангушком, який погодився віддати її величності «замок Ковле… и з селы, к томуж замку прислухаючими, на имя: Вербка, манастыр Святое Тройцы, села манастырскии – Гошин, Бахово, Лагодлево, Воля, Озерница, Облапы, Городищо»1. З 1564 р. Ковель з околицями належав князеві Андрію Курбському2. Видатний політичний та військовий діяч і письменник, Курбський раніше служив цареві Іоанну Грозному, але, побачивши розгорнуті самодержцем репресії проти громадян, залишив Росію та перейшов на службу до польського короля3. Перший відомий на ім`я настоятель Вербського монастиря ігумен Александр був духівником Курбського. Після о. Александра обителлю керував Симеон, згадуваний у документах під 1578 р. Наступним ігуменом став Ісаія, який 1582 р. залишив монастир. У своєму заповіті Курбський писав, що бажає бути похованим у Ковельській обителі Святої Трійці у Вербці, «в церкви, у ног отца моего духовного, священноинока Александра». Коли 1583 р. князь спочив, його волю виконали. З часом монастир було перетворено на парафію. Складений 1760 р. опис дерев`яної вербськой Свято-Троїцької церкви та будівель при ній згадує стародавню ікону свт. Николая Мирлікийського. Місцеві жителі називали цей образ чудотворним і говорили, що він перебуває в храмі близько двохсот років. Інакше кажучи, ікона з`явилася тут у часи приїзду Курбського. 1818 р. було здійснено оновлення церкви. У 1840-х рр. професор Іванішев провів у ній розкопки, про які писав: «Вскрыв деревянный пол, я нашел в разных местах остатки согнивших деревянных гробов. Только в одном месте, перед местным образом Спасителя, в нескольких шагах от иконостаса, открыт склеп, сложенный из кирпича и обрушившийся в средине. Вынув обрушившиеся части свода, я увидел остатки согнившего деревянного гроба и тлеющие кости. Ни внутри, ни снаружи гробницы не было никакой надписи, из которой можно было бы узнать имя покойника»4. 1901 р. замість старого дерев`яного храму Святої Трійці, невідомо коли збудованого на місці монастиря, постав новий, також дерев`яний5, який не зберігся до нашого часу. 2001 р. в с. Вербка відкрито скит на честь Різдва св. прор. Іоанна Предтечі, підпорядкований Милецькому монастирю6.

ПРИМІТКИ:

1Историко-статистическое описание церквей и приходов Волынской епархии: с. Вербка // Волынские епархиальные ведомости, 1898, № 32, часть неофициальная. С. 1110-1113.
2Острозька Академія XVI-XVII ст. Енциклопедичне видання. Острог, 1997. С. 77.
3Словарь книжников и книжности Древней Руси: вторая половина XIV-XVI в. Часть 1. Ленинград, 1988. С. 494-503.
4Историко-статистическое описание… С. 1110-1113.
5Будівництво храма у 1901 р.: Справочная книга приходов и монастырей Волынской епархии. Житомир, 1914. С. 148. Відсутність дати будівництва попереднього храму: 900-летие Православия на Волыни. Житомир, 1892. Ч. 2. С. 218-220.
6Монастыри Украины: карта-путеводитель. Издание второе, исправленное и дополненное. Киев, 2005.

Комментировать

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com