УКР РУС ENG 
   

Веб-конференція митрополита Харківського і Богодухівського Никодима (Руснака)Шановні читачі!

Учасник Веб-конференції на нашому сайті - митрополит Харківський і Богодухівський Никодим. Під головуванням саме цієї людини відбувався Собор 1992 року, і саме від нього багато чого залежало в складній ситуації, в якій опинилася Українська Православна Церкви в результаті філаретівського розколу. До того ж владика є старішим архієреєм нашої Церкви.
 
Пропонуємо вашій увазі відповіді митрополита Никодима на запитання читачів.

Иеромонах Никодим, Тираспольская епархия: Ваше Высокопреосвященство, благословите! Где-то читал, что Вы, будучи епископом Костромским, составили акафист Вашему святому предшественнику - священномученику Никодиму (Кроткову). Не сочтите за дерзость, но можно ли надеяться на то, что Вы пришлете его мне. В постриге я назван в его честь. Испрашивая Ваших молитв и благословения.

Митрополит Харьковский и Богодуховский Никодим:
Прошу Вас, отец Никодим, по этому вопросу обратится в Костромскую епархию, где находится изданный акафист.

Григорій, Київська єпархія: Високопреосвященніший Владико, скажіть будь ласка, чи наодинці не жалкуєте за той крок, який Вам випало зробити у 1992 році? Чи не здається Вам, що тоді потрібно було діяти по-іншому - виявити терпіння, і тоді б не було у Церкві України тієї страшної руїни, яку ми зараз спостерігаємо?

Митрополит Никодим: Уважаемый Григорий, по нашему с Вами совершенно верно, необходимо было поступить иначе. Но так, как поступили мы на Харьковском Архиерейском Соборе было вызвано тем, что Михаил Денисенко (Филарет) «Бога не боясь, людей не стыдясь» вопреки тому, что я просил его не допустить раскола, не желал иметь общение ни с кем из духовенства нашей Церкви, а только со светскими деятелями: с экс-президентом Кравчуком и другими, объявив себя главой автокефальной Церкви.

Юрий, Россия: Добрый день, дорогой владыка! Благодарю Вас за все хорошее, что Вы делаете людям и Церкви, не допустили ее развала в 1992 году!

Хотелось бы Вам задать 2 вопроса: 1. Как Вы, старейший архиерей РПЦ и УПЦ МП, смотрите на тему автокефалии Украинской Православной Церкви, так как в последнее время, особенно в прошлом году, муссировались разговоры на эту тему и на тему решения филаретовского раскола в Украине!


Митрополит Никодим: Уважаемый Юрий, данный вопрос может решаться собором Поместных Православных Церквей. Этот момент игнорировал Филарет.

2. И как Вы оцениваете ситуацию на Западе Украины (там сейчас обостряются националистические и противорусские течения, перемена названий улиц, снос различных советских памятников)?

Неужели такое было ранее (националистические течения), например до 1992 года, а сейчас обостряется? В чем, по-Вашему причина?


Митрополит Никодим: Причиной этому является результат националистического самолюбия, непродуманное данными властями.

Юрій, Рівненська область:
Ваше Високопреосвященство! Скажіть, будь ласка, чи не складно Вам керувати єпархією у своєму поважному віці і з якими проблемами Вам приходиться боротися як керуючому єпархією?

Митрополит Никодим: Шановний Юріє, у житті все складно, особливо коли у нас слаба віра. Якщо віра міцна - нічого не важко, бо Господь, коли бачить наше ревносте відношення,  дає нам сили долати усі випробування життя.

Віктор, 32 роки, Харків: Владика, скажіть, будь ласка, які на Вашу думку подальші перспективи філаретівського розколу? Що б Ви порадили тим людям, які знаходяться в УПЦ КП?

Митрополит Никодим: Шановний Вікторе, нехай простить мене Господь, але зі своєю амбіцією Філаретівський розкол може прервати тільки його смерть. Людям, котрі знаходяться у Філаретівському розколі, раджу прочитати 10-те Апостольське правило : «Если кто помолится с отлученным от церковного общения, хотя бы то было и в доме, тот да будет отлучен», воно вказує, як потрібно поводити себе православному християнину в даному випадку.

Лідія, 38 років, Суми: Ваше Високопреосвященство, останнім часом з’явилося багато молодих архієреїв, які почали звершувати помилки у своєму служінні. От, наприклад, випадок із Сумами. Ви все це бачите. Тож як Ви реагуєте на це? З якими думками спостерігаєте за подіями?

Митрополит Никодим: Для рішення даного питання, Лідіє, необхідно зібрати собор єпископів Руської та Української Православних Церков, та остаточно дати відповідь на дане питання.

Миколай Іванович, Житомир: Скажіть, владика, а чому мощі святителя Спиридона Триміфунтського не привезли до Харкова? Ваша єпархія — це великий центр, Ви – авторитетна людина в Церкві. Чому ж тоді мощі не привезли до Вас?

Митрополит Никодим: Шановний Миколай Іванович, рішення про перебування мощей святителя Спиридона Триміфунтського саме в цих регіонах було прийнято Предстоятелем Української Православної Церкви Блаженішим Володимиром, Митрополитом Київським і всієї України.

Никита, 28 лет, Чернигов:
Ваше Высокопреосвященство, а правда ли, что у истоков создания Харьковской духовной семинарии стоял нынешний архиепископ Черниговский и Новгород-Северский Амвросий?

Митрополит Никодим:
Уважаемый Никита, до принятия епископского сана архиепископ Черниговский и Новгород-Северский Амвросий, как клирик Харьковской епархии, был штатным преподавателем Духовной семинарии и не имеет никакого отношения к истокам создания Харьковской духовной семинарии, кроме как желания войти в историю Церкви.

Олександр, 31 рік, Київ: Владико, з якими думками Ви очікуєте приїзд Святішого Патріарха Кирила в Україну? Чи плануєте Ви також зустрітися з ним?


Митрополит Никодим: Шановний Олександре, приїзд Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила вважаю крайнє необхідним для зміцнення взаємовідношень між нашими Церквами, як людини високоавторитетної серед Світових Церков, в закріпленні позицій единовірря, братства та нерушимої любові, котру деякі сили мають бажання зруйнувати.

Юрій, Рівненська єпархія: Нещодавно довідався подробиці про секту Леонтія на Рівненщині і те, що монастирі і храми є леонтівські. Часто приходилось бачити фотографії Леонтія, Херувими і рукописні книжки про його «чудеса». Хотілось би спитати - як розпізнати: храм належить леонтіївцям чи ні? Ставили б якісь спеціальні знаки щоб знати. З якої причині принципово не виконуються висновки Синодальної богословної комісії УПЦ від 2001 року щодо мандрівного проповідника Леонтія?

Митрополит Никодим: Шановний Юріє, на мій сором та через недугу, яка переслідує мене, я мало знайомий із цією сектою. І судити про цей розкол не осмілююся. Одне ясно, що сказав Вселенський Патріарх Варфоломій в 1992 році у місті Одесі: «Розкол він і в Африці розкол…».

Священик Андрій: Владико, Вам низький уклін за Ваше служіння, за Вашу мужність, многії літа. Чи відчували Ви тиск з боку влади під час проведення Харківського Собору?

Митрополит Никодим:
На Ваш вопрос, отец Андрей, отвечу так: светские власти всегда пытались вмешиваться в церковные дела и в данном вопросе не исключение. Этим же только укрепляется авторитет Церкви.

Микола Степанів, місто Київ: Ваше Високопреосвященство! Читав Вашу книгу «Жереб, визначений Богом» і був нею вражений. Після того ще перечитав збірку проповідей Вашого друга митрополита Антонія (Вакарика), який згодом став митрополитом Чернігівським і Ніжинським, і був так само вражений. Звідки у Вас таке літературне обдарування? Ви отримували десь філологічну освіту?


Митрополит Никодим: Уважаемый Николай, никакого филологического образования я не получал. Все произошло по любви к литературе. К тому же, люблю «сильные» театральные произведения, с которыми я познакомился в нашей стране и заграницей, как, к примеру, опера «Klimens del Tito» – редкое произведение, проходящее на наших сценах. На основе этого возникает желание создавать и писать стихи и другие произведения. К примеру, я в свое время, не смотря на скудость моего образования, решился написать две пьесы: «Мать убийца – отдавшая на убийство своего сына»; другая «Суд совести» или «Искала счастья, а нашла могилу».

Олександр із Тернополя: Владико, мої Вам вітання. Які місця в Україні є для вас найулюбленішими?


Митрополит Никодим: Шановний Олександре, моїм найулюбленішим містом на Україні є Свято-Успенська-Почаївська Лавра, де знаходиться джерело Божої Матері, котре дає усім бажаючим живу воду.

Священик Степан, Львівська єпархія:
Ваше Високопреосвященство, владико Никодим, будь ласка, скажіть, скільки ще в Україні буде існувати розкол Православної Церкви?

Митрополит Никодим: На Ваше запитання, дорогий отець Степан, може відповісти тільки Бог.

Васькова Ірина Костянтинівна, місто Київ: Ваше Високопреосвященство, шановний владико Никодим! Перш за все дозвольте привітати Вас із 17-ю річницею Харківського Архієрейського Собору, адже завдяки саме Вам, Вашій мужності, рішучості, непохитній стійкості, принциповості у травні вже далекого 1992 року стало можливим святкування цієї знаменної події сьогодні. Від усієї душі дозвольте побажати Вам міцного-міцного здоров’я, довголіття, міцності сил, бадьорості духу, благословенних успіхів у Вашому відповідальному служінні Святій Православній Церкві. Нехай Господь примножить роки Вашого святительства і дарує повноту Своїх невичерпних щедрот! Іс полла еті, Деспота.

Ваше Високопреосвященство! Користуючись нагодою, хотілося б задати Вам декілька запитань:
1) У своїх літературних згадках Ви неодноразово писали, що спочатку Собор планувалося провести в Києві, але через погрози тодішнього Митрополита Київського і Галицького Філарета «побити камінням» учасників Собору, його довелося скликати у Харкові. Чи були спроби розгону, зриву роботи Собору з боку керівництва Харківської області, зокрема тодішнього керівника Харківської облдержадміністрації О. Масельського?


Митрополит Никодим:
Уважаемая Ирина Константиновна, насчет притеснения со стороны Александра Масельского была только просьба, чтобы я уступил Филарету, но этого не случилось.

2) Не секрет, що в той час Ваше мужнє рішення скликати Собор і не менш мужнє рішення єпископату взяти участь у його роботі могло обернутися великими неприємностями для його учасників, навіть ув’язненням. Чи сподівалися Ви, що український єпископат так дружньо відреагує на Ваш заклик, на Ваш S.O.S.? Дуже хотілося б, щоб Ви поділилися Вашими спогадами про атмосферу, яка панувала під час Собору. Чи усвідомлювалася учасниками Собору вся доленосність моменту, масштабність прийнятого рішення для Української Православної Церкви?

Митрополит Никодим: Насчет реагирования Украинского епископата на мой призыв я не сомневался. Боялся лишь насчет избрания нового Предстоятеля Церкви и только поэтому я неожиданно для всех предложил кандидатуру Митрополита Владимира (Сабодана). И таким образом были пресечены всякие прихоти, бывшие со стороны некоторых членов Собора, насчет главы Церкви, которые после этого стали распространять слух, что именно они предложили кандидатуру Митрополита Владимира (Сабодана)

3) З часу проведення Харківського Архієрейського Собору минуло майже два десятиліття. З набуттям Україною незалежності здавалося цілком природнім поставити питання про автокефалію УПЦ. Проте після філаретівського розколу сама ідея автокефалії була вкрай дискредитована, багато православних людей лякаються самого слова «автокефалія», яке для них звучить, як лайка та асоціюється з розколом. Питання можливої зміни існуючого статусу УПЦ дуже болісне, стало наріжним каменем і предметом для палких дискусій. На цьому питанні спекулюють і різні політичні сили, намагаючись заробити собі бали перед виборами. Хотілося б почути думку старішого Ієрарха Української Православної Церкви: чи дійсно є актуальним на сьогодні питання зміни статусу УПЦ, чи його актуальність значно перебільшується, в т.ч. політичними силами? Яким Ви бачите майбутнє УПЦ: чи необхідно, на Вашу думку, піднімати питання сьогодні, чи в майбутньому про зміну існуючого статусу УПЦ?

Митрополит Никодим: Архиерейский Собор основательно решил положение статуса УПЦ. В результате наша Церковь пользуется абсолютной свободой, как в Автокефальной Церкви. Но во избежание недоразумений приходится игнорировать независимость УПЦ, чтобы не дать врагам раздирать «Хитон Церкви». Мы в нашем решении добавили: наша УПЦ пользуется полной независимостью в своих решениях и в своих действиях под омофором Русской Православной Церкви.

4) Очолюючи протягом багатьох років Комісію з Канонізації святих при Священному Синоді УПЦ завдяки Вашим старанням були прославлені у сонмі  святих сотні угодників Божих, у т. ч. святитель Петро Могила. Відомо, який шалений опір Вам довелось подолати, щоб був канонізований цей Святитель. Канонізація святих відбувається не «раптом», а цьому передує тривала і кропітка праця.

Така праця протягом декількох років була зроблена Вами сумісно з митрополитом Олтянським і Крайовським Нестором, Головою Комісії з канонізації святих Румунської Православної Церкви. Яким чином сталося так, що т. зв. УПЦ КП канонізувала Петра Могилу раніше, ніж це було зроблено Священним Синодом нашої Церкви? Представники УПЦ КП, як завжди, діяли у своєму репертуарі і попросту вкрали (перехопили) результати Вашої праці?


Митрополит Никодим:
Когда мы на Синоде принимали решение о канонизации святителя Петра Могилы, по всей видимости, там присутствовали Филаретовские слушатели. Таким образом, свое лукавое постановление Филарет зафиксировал на день раньше, чтобы сказать, что это они канонизировали Святителя. Таким образом, Филаретовская ложь «пробежала на ложном коне»

5) Дуже ціную Вас як письменника, поета і літератора. Хотілося б дізнатись, чи не плануєте найближчим часом видати нову збірку творів «Подих серця до Творця» (8-том) і IX том «Послания, слова, речи»?


Митрополит Никодим: Вы, наверное, не знаете, что 8-й том книги «Подих серця до Творця» уже издан, а следующие тома книги зависят от моего здоровья.

Вибачаюся за велику кількість поставлених запитань. Заздалегідь дякую за відповіді. З глибокою повагою і проханням Ваших Святих молитов і архіпастирського благословення.


Олена, Тернопіль:
Скажіть, будь ласка, владика, що Ви як пастир із величезним досвідом можете сказати людям, що сьогодні потерпають від економічної кризи?

Митрополит Николим:
На Ваш вопрос, Алена, могу ответить так: «Молитесь, молитесь, молитесь!».

Виктор, 31 год, Харьков:
Владыка Никодим, сегодня в стране очень неоднозначная политическая ситуация. Рушится вертикаль власти, сдвинута иерархия ценностей. Не кажется ли Вам, что наши пастыри постоянно должны наставлять людей, как вести себя в этой ситуации, на что ориентироваться и надеяться в будущем?

Митрополит Никодим: Уважаемый Виктор, я могу сказать мудрым пастырям: «Молитесь, молитесь и трезвитесь!» с упованием на волю Божию. К этому добавлю слова католического священника, служившего в Аргентине, которыми он ответил на вопрос: «Чем Вы можете доказать Бытие Божие»? Ответ был краток и мудр: «То, что наша Церковь существует почти 2000 лет, при таких скудоумных священниках как мы, лучшего доказательства Бытия Божия не найти».

Богдан: Ваше Високопреосвященство! Як Ви ставитеся до того, що Ваш вікарій — син філаретівського священика?

Митрополит Никодим: На Ваш вопрос, Богдан, о моем викарии отвечу цитатой из Евангелия: «И, проходя, увидел человека, слепого от рождения. Ученики Его спросили у Него: Равви! кто согрешил, он или родители его, что родился слепым? Иисус отвечал: не согрешил ни он, ни родители его, но [это для] [того], чтобы на нем явились дела Божии». (Ин.9: 1-3).

Кроме всего добавлю, что каждый человек имеет право выбирать свой путь не согласовуя решение с родителями, и наоборот.

Ієрей Василій, настоятель Свято-Успенського храму, с. Старі Санжари (Полтавська єпархія): Ми знаємо, що Ваше життя тісно пов’язане із cвятителем Мілетієм Харківським. Як саме воно пов’язане? Зараз у нашому селі (на його Батьківщині) розпочинається будівництво церкви. Просимо Вашої молитовної допомоги.

Митрополит Никодим: Уважаемый отец Василий, жизнь каждого епископа должна быть связанно с подвигом святых. И моя жизнь со святителем Мелетием связана очень дивным образом. За год до канонизации святого, в 1977 году покойный Боголюбимый Митрополит Никодим (Ротов) благословил мне написать службу и акафист святителю Мелетию. В это время безбожное правительство, под натиском Западных Церквей, разрешило канонизировать нашей Церкви трех святителей, которые служили заграницей.

В то время я обратился к владыке Никодиму: «Нельзя ли канонизировать святителя Мелетия (Леонтовича)?» Покойный владыка Никодим ответил: «Это невозможно ни в коем случае…». И, как ему было свойственно, прищурив глаза, сказал: «Есть возможность, напишите службу и акафист святому и мы на Синоде утвердим их». После этого ответа, я просил владыку написать службу, а он ответил: «У меня дел «по горло» и совсем нет времени, ты напиши!» Эти слова для меня были, как гром с неба, потому что я никогда ничего не писал. Послушный словам владыки, мучаясь, написал службу и акафист святителю Мелетию, которую на заседании Святейшего Синода Русской Православной Церкви утвердили и благословили для использования во всех храмах Православной Церкви, в том числе и заграницей.

Когда в 1968 году мы участвовали в 3-ем заседании Всемирного Совета Церквей в Швеции во время перерыва, во дворе, к нам подошел ныне почивший в Боге Митрополит Антоний (Блюм) и спросил меня: «Владыка, для нас заграницей непонятно, как наша Русская Православная Церковь утвердила пользоваться службой святителя Мелетия, а о самой канонизации ничего не указывает?» Покойный владыка Никодим (Ротов) вмешался в беседу и ответил митрополиту Антонию: «Дорогой владыка, если Вы будете жить в Советском Союзе, Вы поймете, почему мы утвердили службу неканонизированному святому».

Володимир Павлович, 42 роки, Вінниця:
Ваше Високопреосвященство, кого Ви бачите наступним Предстоятелем Української Православної Церкви?

Митрополит Никодим: Уважаемый Владимир Павлович, им будет тот, кого начертает Десница Божия.

Антоніна, 39 років, Ужгород: Владика, як Ви можете пояснити те, що під кожним рішенням Священного Синоду УПЦ стоїть Ваш підпис? І в той же час відомо, що особисто Ви не берете участь у засіданнях?

Митрополит Никодим:
В ввиду того, что я являюсь постоянным членом Священного Синода УПЦ, моя подпись должна стоять  под решениями Синода. А почему Вас так это тревожит, Антонина?

Протоієрей Володимир, Полтава:
Чи можливий варіант, щоб мощі святителя Афанасія Лубенського привозилися у місто Лубни Полтавської єпархії хоча б зрідка — у дні пам’яті святого?

Митрополит Никодим: Уважаемый отец Владимир, этот вопрос решает Синод УПЦ под руководством Предстоятеля Церкви Его Блаженства Блаженнейшего Владимира, Митрополита Киевского и всея Украины.

Надежда, Харьковская епархия: Владыка, не сочтите за грубость, меня просто очень искренне волнует этот вопрос. Скажите, пожалуйста, кого Вы видите своим преемником на Харьковской кафедре?


Митрополит Никодим: Уважаемая Надежда, я не осмеливаюсь посягать на кладовую Промысла Божия. Кого Господь определит, тому и быть.

Інок Яків, Тернопіль: Як, на Вашу думку, відобразиться візит Святішого Патріарха Кирила до нашої країни на подальшому розвитку історії Української Православної Церкви?


Митрополит Никодим: Уважаемый отец Иаков, визит Святейшего Патриарха Московского и всея Руси отразится положительно. Я надеюсь на мудрость и заботу Патриарха о наших Церквах, как кормчего, корабля Церкви, которым управляет Сам Господь.

Ярослава, Львів:
Владика, Ви багато були закордоном. Яка країна залишила у Вашому серці найбільшу кількість позитивних спогадів і думок?

Митрополит Никодим: Трудно сказать, что какая-то отдельная Церковь вложила в мое сердце менее или более своего потенциала из дарований ей сокровищницы Духа Святого. Церквами управляет Дух Святой.

Степан Петрович, 45 років, Чернівці: Владика, багатьом читачам цікаво дізнатися, чим Ви займалися під час Великої вітчизняної війни. Розкажіть, будь ласка, про цей період Вашого життя.

Митрополит Никодим: Уважаемый Степан Петрович, так как Буковина находилась под Румынским владычеством, нам, украинцам, румыны не доверяли оружие, а только использовали нас как рабочую силу на разрушенных железных дорогах. Мы, украинцы, даже не имели права на военное обмундирование. Что кто из дома взял, в том и ходил. В силу таких обстоятельств наше положение являлось чрезвычайно жалким, - вроде как полунедругов Румынскому государству.

Володимир, Житомир:
Як Ви особисто ставитеся до того, що останнім часом розділяються єпархії Української Православної Церкви на декілька?

Митрополит Никодим: Уважаемый Владимир, это меня очень тревожит. Данный вопрос равнозначен с Соломоновской мудростью. Когда одна из двух матерей задушила своей грудью своего ребенка, а потом, проснувшись, со страхом и большим лукавством претендовала на живого ребенка. Мудрый царь Соломон решил следующее: разрезать младенца на две части и отдать матерям по одной части ребенка. Лживая мать быстро согласилась на такое решение. Мать же живого ребенка закричала: «не разрезайте младенца надвое, пусть она берет его себе. Только не убивайте его». Тогда Соломон повелел отдать живого ребенка той матери, которая не соглашалась умертвить младенца…
Этим ответом я смотрю на разделение Украинских областей на разновидные епархии.

Священник Виктор, Крым: Скажите, пожалуйста, как часто Вы встречаетесь с представителями власти города Харькова и Харьковской области?


Митрополит Никодим: Уважаемый отец Виктор, представители власти города Харькова и Харьковской области являются неотъемлемой частью Божия народа. По возможности я часто встречаюсь с местными властями, как с детьми родного дома, для обсуждения различных вопросов, и вообще по дружески в любые праздничные дни.

Леонид, Винница: Владыка, где и как Вы проводите время отдыха?

Митрополит Никодим:
Возлюбленный о Господе Леонид, должен Вам сказать, что я в своей жизни не имел отдыха. Большей частью к отдыху стремятся люди, которым хочется развлекаться, и поэтому часто берут путевки или отпуска, скажем, муж с женой или даже раздельно.

Михайло: Що треба для того, щоб писати молитви святим і акафісти? Коли і за яких обставин Ви відчули в собі цей дар?

Митрополит Никодим: На это благодатное делание вдохновил меня боголюбивый и в Боге почивший Митрополит Никодим (Ротов). Когда наступило время в необходимости написать службу и акафист святителю Мелетию, я, верно по молитвам этого святого, мощи которого находятся в нашем Свято-Благовещенском кафедральном соборе, начал писать богослужебные тексты. Должен признаться, что это настолько вдохновило меня писать службы святым угодникам Божиим, которые Богусодействующе были канонизированны Православной Церковью, что занимаюсь этим и до сегодняшнего дня, хоть и с большим изнеможением. Я, если Богу будет угодно, буду отмечать свое 90-летие и об этом молю Господа, посещающего меня в великой немощи.

Андрій, 32 роки, Полтавська єпархія: За статистикою УПЦ приблизно на 50 священиків —1 диякон. Чому зараз в Церкві мало дияконів?

Митрополит Никодим: Уважаемый Андрей, вопрос о диаконах связан с тем, что благодаря прошлому мы еще не достаточно имеем нужное количество священников. Когда восполнится потребность в священнослужителях, тогда настанет возможность посвящать для богатейших приходов и священнодиаконов. Пока что заботимся о служителях в священном сане.

Іоанна, Івано-Франківська єпархія: 27 травня святкується річниця Харківського Архієрейського Собору. Скажіть, з якими думками Ви зустріли це свято цього року?


Митрополит Никодим:
Уважаемая Иоанна, этот праздник мы встретили  достойной молитвой Богу содействующе во благо Святой Церкви.

І ще одне запитання. Скажіть: якщо поглянути назад на 17 років, що по-Вашому можна б було зробити, щоб запобігти виникненню розколу в українському православ’ї?

Митрополит Никодим:
Препятствовать рождению раскола было невозможно, хоть я и написал письмо Филарету, в котором призывал сделать все, чтобы не допустить раскола. Но он не нашел возможным даже ответить на мое письмо. Следовательно, вопреки рассудку и страху Божию Филарет сделал все для раскола в Православной Церкви. Придет то время, когда все предрешит Господь на своем Праведном Суде.

Владимир Олегович, Херсон:
Скажите, пожалуйста, Вы как православный поет, писатель, публицист одобряете ли такой литературный жанр, как юмор? Скажите, уместен ли юмор в Церкви?

Митрополит Никодим:
Юмор в литературе всегда существовал и будет существовать, и все зависит только от того, какую цель преследует жанр юмора. Всегда, испокон веков было модно и популярно придавать в литературе смешные статусы людям, особенно известным.

Олена, 27 років, Київ: Як Ви ставитеся до того, що нині УПЦ намагається розпочати будівництво нового кафедрального собору в Києві замість того, щоб у судовому порядку повернути собі Володимирський собор, захоплений УПЦ КП?

Митрополит Никодим: Ответ на данный вопрос, Алена, полностью зависит от высшей Церковной иерархии.

Священик Ярослав, Львів: Чи вірите Ви в те, що УПЦ об’єднається з УПЦ КП і УАПЦ?

Митрополит Никодим: Уважаемый отец Ярослав, объединение упомянутых Вами Церквей возможно лишь при одном условии: если УПЦ КП и УАПЦ совершат положенное канонами Церкви всенародное покаяние. Ведь они до сегодняшнего дня не признаны Святыми Церквами Мирового Православия.

Петро Степанович: У ЗМІ була інформація про те, що Ви відспівували Євгена Кушнарьова. Що Ви можете сказати про нього, як про віруючу людину? Чи був він православним?

Митрополит Никодим: Возлюбленный о Господе Петр Степанович, Евгения Петровича Кушнарева я знаю больше, чем кто либо. Потому, как тайным образом в моем домашнем храме я крестил его, исповедовал и причащал как православного христианина. Про это, в то время, нельзя было говорить публично. Сейчас я его поминаю в своих молитвах, как в домашних, так и за Божественной литургией. В этом коварном мире ничего не бывает случайным.

Родионова Антонина Петровна, 39 лет, г. Киев: Владыка, Божией милости Вам и многая лета! С 1995 по 2001 гг. проживала в г. Чугуеве и именно там я пришла к истинной православной вере, впервые посетила службу Божию в храме. Первая моя исповедь была в Свято-Борисоглебском монастыре с. Водяное Змиевского р-на у архимандрита Севастиана (Щербакова). К нему стремилось попасть очень большое количество прихожан на исповедь, за советом и наставлением. Позже он был наместником Покровского монастыря в Харькове. У меня до сих пор остались неизгладимые, добрые воспоминания о тех временах. Потом я читала в интернете публикации об исчезновении архимандрита Севастьяна с братией и его служении в Знаменском монастыре в Липецкой области, о его уходе. Неужели все так плохо, и что произошло на самом деле? Я иногда общаюсь с православными друзьями из Харькова и Чугуева, у них тоже вызывает недоумение случившееся. Какова ныне судьба  архимандрита Севастьяна?

Митрополит Никодим: Уважаемая Антонина Петровна, для меня лично до сегодняшнего дня является недоумением поступок архимандрита Севастьяна и его послушников. Ясно одно, что они пребывают в Знаменском монастыре Липецкой области. К моему недоумению отец Севастьян в этом году написал мне письмо такого содержания: «Дорогой владыка! Держитесь, как можете, ведь на Вас держится каноническое Православие на Украине. Простите нас недостойных».

Олег, православний християнин (Львів): Ваше Високопреосвященство, Ви свого часу очолювали Львівську архієрейську кафедру — розкажіть, будь ласка, про свої враження від служіння на цих теренах, а також чому на Вашу думку в Галичині не вдалося привити більшості місцевих жителів любові до Православ’я?


Митрополит Никодим: Львовские верующие, уважаемый Олег, находятся под сильным влиянием как униатской, так и автокефальной Церквей. Но есть большинство стойких в Православии. И хотя им местные власти не отдают свои храмы, они, не имея материальной поддержки, за свои личные средства строят свои святыни. Как, например, Жовковская, и в других местах церкви. Да укрепит Господь Вас в праотеческой Православной вере.

Николай: Владыка, скажите, пожалуйста, Вы еще приедете в Черновцы или Хрещатик? Очень бы хотелось с Вами помолиться.


Митрополит Никодим: Николай, согласно воле Божией, посетившей меня в недуге, я не способен на далекие передвижения. И надежды я не имею на то, чтобы посетить свою родную Буковину и другие родные моему сердцу места. Но в своих ночных молитвах я всегда общаюсь с ними.

Галина, 25 років: Слава Богу! Владико Никодиме, бажаю Вам міцного здоров'я і довгих років життя! Я в Православ'я навернулася тільки біля року тому і щиро вражена Вашою стійкістю під час нелегких часів розколу, а все завдяки тому, що переглянула фільм «Анатомія розколу». У мене такі запитання:

1) Як мені можна молитися за своїх батьків, родичів, якщо вони хрещені в Православній Церкві, але зараз невоцерковлені, або відвідують (дуже рідко) Греко-Католицьку Церкву? Чи можна подавати за них записки у храмі? І  як молитися за померлих родичів, якщо я  не впевнена, що вони були хрещені в Православній Церкві?


Митрополит Никодим:
Должен Вас уверить, Галина, что Вам нечего смущаться о умерших родственниках, так как они, как и мы с Вами начертаны Божией десницей еще в утробе матерей своих. Нам необходимо молиться не только о родственниках, но и о всех людей, ведь придет то время, когда все мы предстанем на Суд Божий и что заслужили мы жизнью своей, то и воздастся нам. Поэтому нам надлежит молиться о всех людях Божиих — праведных и неправедных. И этим самым приобретем милость пред Богом и для себя.

2) Як порадите влаштувати сімейне життя, якщо я працюю в одному місті, а чоловік змушений працювати на відстані, у мене через це велика зневіра. Як з цим боротися? Дякую за відповіді. Спаси Вас Господи!

Митрополит Никодим: Все, что происходит, происходит не без воли Божией. Здесь Вам на помощь, Галина, Ваша христианская совесть. Следовательно молитесь друг о друге, дабы каждого из вас взяла под опеку Десница Божия.

P. S. Митрополит Никодим:

Мои дорогие, советую всем вам неутомимо любить Бога, любить Церковь Святую, ради нашего спасения любить и уважать наших, изнеможенных трудом людей. Не унывать, не роптать, а тем более на ближних наших. Не они будут давать за нас ответ перед Богом, за наши поступки, а мы сами. Сокровищницу духовную нам никто не будет наполнять, кроме нашей совести, разума и любви к Богу. Посмотрите на трудолюбивых пчелок; если какая-то из них изнемогает, остальные пчелы откусывают ей крылья и выбрасывают из улья, дабы не пользовались их трудом понапрасну. Можно добавить, если Божие творения так стараются творить волю Божию, то тем более нам с вами нужно трудится, дабы в делах наших славилось имя Господне.

При этом призываю Божие благословение на Вас, редакторский коллектив официального сайта нашей Церкви и на наш Украинский народ! Прошу ваших святых молитв и обо мне недостойном. Ибо по немощи своей я до слез жалею, что иногда не могу совершать Божественную литургию. Вся надежда моя на ваши молитвы о мне недостойном, не забывающих мое недостоинство!

juillet чт, 2009-06-04 13:01
Господи, благослови владыку Никодима за его сердце чистое, доброе и любящее!

Комментировать

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com