УКР РУС ENG 
   

КРИВОРІЗЬКА єпархіяКриворізька єпархія утворена 1996 року на території Дніпропетровської області. До її складу ввійшли 12 районів і декілька міст обласного підпорядкування: Жовті Води, Вільногірськ, Марганець і Орджонікідзе, тобто вся територія правого берега Дніпра Дніпропетровської області.

Перші храми на Криворіжжі були закладені запорізькими козаками, захисниками православної віри, які оселилися біля злиття двох рік - Iнгульця й Саксагани. Перший храм в ім'я святителя Миколая був побудований ще 1761 року, про що свідчать історичні записи в архівах Херсонсько-Таврійської єпархії. I лише в 1775 році указом славного отамана Війська Запорозького Петра Калнишевського було відкрито Поштову станцію, що й стало днем народження Кривого Рогу.

Першими святителями, які мали титул «Криворізький», стали вікарні архієреї Катеринославської губернії, нині Дніпропетровської області - новомученики руські, причислені до лику святих: священномученик Онуфрій (Гагалюк) і Порфирій (Гулевич).

Служіння владики Онуфрія в Кривому Розі було торжеством православ'я, храми були переповнені парафіянами різного віку, молодь забувала про розваги, що відгородило й уберегло багатьох від розбещеного безбожництва.

Подвижницьким було й святительське служіння на Криворіжжі владики Порфирія з 1928 по 1930 рік. Незважаючи на вік (владиці було 64 роки), він зберіг працездатність, часто звершував богослужіння, невпинно проповідував, відвідував парафії та виконував адміністративну роботу. За таке служіння владика здобув любов і повагу серед духовенства й мирян. На честь новомучеників Криворізьких в єпархії побудовано храми.

На момент утворення Криворізька єпархія нараховувала 85 парафій (33 міські й 52 сільські) та 92 священнослужителі. Нині - 224 парафії (80 міських і 144 сільські) та 202 священнослужителі.

Криворізька єпархія стала охоронницею чудотворної ікони Божої Матері «Турковицької», яка є шанованою святинею Спасо-Преображенського собору та всієї єпархії. Милосердний Господь явив віруючим Свою всесильну допомогу й благословення в дивах оновлення ікон мученика Iоанна Воїна, в ім'я якого була побудована, а нині освячена Блаженнішим Митрополитом Володимиром водосвятна каплиця. Це ікони Цариці Небесної «Тихвинська», «Покрови Пресвятої Богородиці» й «Казанська», які нещодавно оновилися.

30 вересня 2006 року Криворізька й Нікопольська єпархія відзначила перший ювілей - 10 років від дня заснування, а правлячий архієрей - архієпископ Єфрем - 10 років архіпастирського служіння. З нагоди ювілею до єпархії прибув Блаженніший Митрополит Володимир. На запрошення мера Його Блаженство відвідав міськвиконком і вручив голові міста Юрію Любоненку орден преподобного Iллі Муромця I ступеня. У свою чергу мер подякував Його Блаженству за пастирську турботу й молитви за Криворізьку землю, а також зачитав рішення міськвиконкому: «Визначити кращим упорядником за 2006 рік і занести на міську Дошку пошани архієпископа Криворізької та Нікопольської єпархії владику Єфрема».   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com