УКР РУС ENG 
   

КИЇВ. Відбулася прес-конференція, присвячена поверненню об'єктів культурної спадщини релігійних організацій24 лютого в прес-центрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна" відбулася прес-конференція, присвячена поверненню об'єктів культурної спадщини релігійних організацій.

Учасники: намісник  Свято-Успенської Почаївської Лаври архієпископ Почаївський Володимир; народний депутат України Василь Горбаль, народний депутат України Олена Бондаренко; соліст гурту "Брати Карамазови" Олег Карамазов.

Питання повернення Почаївської Лаври Православній Церкві останнім часом набуло значного резонансу в засобах масової інформації та викликало бурхливу реакцію серед представників інших релігійних конфесій на Тернопільщині. Такий ажіотаж спричинив саме законопроект №9690 «Про повернення об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям», що був зареєстрований 12 січня 2012 року.

Як розповів один із авторів цього законопроекту народний депутат України Василь Горбаль, у розробленому документі чітко розмежовано повноваження місцевих адміністрацій і Кабінету міністрів щодо передачі об’єктів, які є архітектурними пам’ятками, визначено механізм встановлення жорстокого контролю над використанням цих об’єктів за призначенням, а також передбачено узгодження с органами державної влади проведення ремонтних робіт і реконструкції.

Крім того, Кабміну вже зараз доручено у 3-місячний термін вирішити питання відносно передачі об’єктів, розташованих в Кременецькому районі, Свято-Богоявленському жіночому монастирі Тернопільської єпархії та Почаївської Свято-Успенської Лаври Українській Православній Церкві, а об’єктів, розташованих у Києві – Києво-Печерської Лаври без права відчуження і зміни цільового призначення переданих об’єктів.

У свою чергу намісник Почаївської Лаври архієпископ Почаївський Володимир додав, що зареєстрований законопроект є ні чим іншим, як відновленням історичної справедливості. «Ми не претендуємо на чуже, ми просимо, щоб повернули церковне майно Церкві, просимо відновлення історичної справедливості, — зокрема наголосив владика. — Ми знаємо, що все, що розташовано на Почаївській горі, було збудовано руками монахів та іноків Почаївської Лаври, які заселяли пустинні місця та печери для усамітнення та молитов. Так що все монастирське майно та будівлі є власністю монастирської сім’ї. Не дивлячись на те, що воно було монастирським, його конфіскували та ще й брали орендну плату».

Після 90-х років Україна засудила тоталітарну політику колишнього Радянського Союзу. Президентами України були видані укази і розпорядження, які передбачали повернення Церкві забраного майна. У західному регіоні, за словами архієпископа Володимира, на основі цих розпоряджень були повернуті культові споруди всім конфесіям, крім канонічної Української Православної Церкви.

«Треба зауважити, що обласною держадміністрацією в Тернопільській області парафіям Української Греко-Католицької Церкви станом на 1 січня 2003 року передано у власність 669 храмів, з яких 264 є пам’ятниками історичного значення, — додав намісник Почаївської Лаври. — Греко-католицькій громаді в місті Львові передано у власність древні пам’ятки історичного і культурного значення: Собор Святого Юра, Онуфрійовський монастир, Преображенський собор, церква святого Андрія та ряд інших храмів і церковних споруд. З приводу цього ніхто не дискутував і не проводив ніяких громадських слухань. Натомість споруди Лаври ввели у Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник, з якого в 2003 році з Божою допомогою вдалося вийти».

Нагадаємо, що через інтриги навколо Почаївської Лаври братія обителі вимушена була звернутися до всіх українців із проханням підтримати підписами цей законопроект, на що навіть отримала благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира.

Прес-секретар Предстоятеля УПЦ протоієрей Георгій Коваленко також нагадав, що в усьому світі церковне майно вже давно належить саме громаді та Церкві і що УПЦ досі не має статусу юридичної особи. Тому все, що повертається Церкві, повертається громаді монастирів.

Крім того — ще 1993 року Патріарх Московський і всієї Русі Алексій ІІ у своєму листі до Міністра юстиції України наголосив, що Українська Православна Церква є самостійною в управлінні і що Московська Патріархія не має жодних претензій на будь-яке її рухоме та нерухоме церковне майно УПЦ.

«Передача об’єктів культурної спадщини у власність Церкви не означає припинення діяльності чи то музеїв, чи то спільного збереження культових пам’яток Церквою і державою, — додав протоієрей Георгій. — Не залежно від того, кому належить майно, це спільна відповідальність за історію та архітектуру України Церкви, держави і всього нашого народу. Крім того, ми бачимо, що без допомоги державних коштів, храми і монастирі відроджуються і розквітають. Тому  не можна казати, що існує якийсь конфлікт між державою і Церквою щодо збереження архітектурних пам’яток. Але те, що було силою відібрано у Церкви, має бути їй повернуто».

Наостанок автор законопроекту Василь Горбаль додав, що вже сьогодні цей закон має перспективи. Більш того, список об’єктів культурної спадщини може навіть поповнитись. Уже сьогодні до народного депутата звертаються представники інших релігійних організацій, які також піднімають питання повернення релігійним організаціям культових будівель, які були відібрані за радянських часів.
 

Комментировать

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com