УКР РУС ENG 
   

Річний звіт про діяльність Синодального відділу "Місія соціальної допомоги дітям"CИНОДАЛЬНИЙ ВІДДІЛ “МІСІЯ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ДІТЯМ”

Голова: архімандрит Філарет (Кучеров)

Адреса: 01015, м. Київ, вул. Івана Мазепи, 25, корп. 49, тел.: (044) 255-12-30

“Будьте ж милосердні, як і Отець ваш милосердний” (Лк. 6: 36). Керуючись цією настановою Христа Спасителя, співробітники та партнери Місії соціальної допомоги дітям цьогоріч продовжили реалізацію благодійних програм Української Православної Церкви, спрямованих на допомогу дітям-сиротам, дітям з багатодітних сімей, дітям з обмеженими можливостями та іншим категоріям дітей, що потребують особливої уваги та підтримки. Діяльність Місії у звітному році здійснювалася у рамках постійно діючих та нових проектів, інформація про які подається у даному звіті.

1. Будівництво


Храмовий комплекс на честь прп. Сергія Радонезького (м. Київ)

Створення концепції будівництва храмового комплексу за вул. Уманською, 14 у м. Києві розпочалося в 2003 р. Саме тоді на цьому місці Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Володимир освятив наріжний камінь під будівництво храму Місії. Поруч із майбутнім храмом було заплановано зведення Центру соціальної допомоги дітям. Сьогодні даний проект активно втілюється у життя. За зазначеною адресою ведеться значна як будівельна, так і духовно-просвітницька робота.

Звітуючи про стан будівництва, слід зазначити наступне. Станом на листопад поточного року домінуючу споруду храмового комплексу — соборний храм на честь преподобного Сергія Радонезького — зведено до купольного ярусу. Тривають покрівельні роботи, які, згідно з планом, завершаться до початку зимового періоду. Освячено тринадцять дзвонів, що тимчасово встановлені біля центрального входу соборної церкви.

На сьогодні повністю завершене будівництво та внутрішнє оздоблення другої споруди комплексу — дерев’яної церкви на честь ікони Божої Матері “Усіх скорботних Радість”. У поточному році храм було прикрашено дерев’яним іконостасом, оздобленим рукописними іконами. У храмі встановлено різьблені дубові кіоти зі стародавніми іконами, закуплено все потрібне начиння. Інтер’єр церкви обладнано необхідними меблями.

Крім сакральних будівель, на території соціального центру зводиться двоповерховий корпус, у якому в майбутньому розмістяться навчальної аудиторії, актовий зал і навчально-методичний фонд недільної школи. Вже побудований цокольний та частина першого поверху споруди.

1.2. Дитячий соціальний центр при Спасо-Преображенському монастирі пгт Пісківка

Місія продовжує роботу над створенням Дитячого соціального центру на базі Спасо-Преображенського монастиря (смт Пісківка Бородянського району Київської області). Даний Центр готується для втілення в життя соціальних програм Української Православної Церкви, спрямованих на підтримку різних соціальних груп населення України, передусім — дітей.

Реалізація даного проекту потребує грандіозних матеріальних надходжень, які сьогодні відсутні. Проте посильна робота триває. Регулярно проводяться наради керівництва Місії з зацікавленими медиками та юристами щодо реалізації цього проекту, у якому вже задіяні спеціалісти різних профілів.

На сьогодні підходить до кінця виготовлення проекту реконструкції комплексу. На території монастиря завершено будівництво дерев’яного храму на честь Чернігівської ікони Божої Матері.

Каплиця при Київському науково-практичному центрі дитячої кардіології і кардіохірургії

Третій рік поспіль при клініці продовжує роботу каплиця Місії, при якій діє Центр духовної опіки матері і дитини. У поточному році відбулося позитивне зрушення у роботі даного осередку Місії — розпочалася і досі триває реконструкція його приміщення. Адміністрацією медичного центру виділено нове місце, більше за площею ніж попереднє, у якому розміщалася каплиця.

Священик Місії щодня звершує молебні за здоров’я маленьких пацієнтів клініки. Крім цього, на прохання батьків регулярно звершується Таїнство Хрещення та інші необхідні богослужіння.
 
2. Духовно-просвітницька діяльність Місії
 
2.1. Храмовий комплекс на честь прп. Сергія Радонезького
 
Богослужбове життя у Храмовому комплексі прп. Сергія Радонезького

Звершення богослужінь на території комплексу розпочалося ще 2003 р. Відтоді на місці будівництва храму служилися молебні та акафісти. Першу Божественну літургію у дерев’яному храмі було відправлено 8 жовтня 2008 р., в день свята на честь преподоб¬ного Сергія Радонезького. Відповідно з цим у жовтні цього року однойменна парафія урочисто відсвяткувала першу річницю з початку літургійного життя.

Звітний рік ознаменувався значною подією. 18 липня Предстоятель УПЦ Блаженніший Митрополит Володимир у співслужінні вікарних єпископів та священиків звершив повне освячення храму на честь ікони Божої Матері “Усіх скорботних Радість”.
 
Соціальне служіння храму

Важливе місце у роботі храму посідає духовно-просвітницька та соціальна робота серед дітей та їх батьків (або опікунів), яку проводять співробітники Місії та духовенство храму. На території храму організовуються дитячі святкові заходи локального та загальноміського масштабу. Силами парафії, на території якої діє соціальний центр, здійснюється збір одягу, продуктів харчування та іншого, чого потребують нужденні діти.

До великих християнських свят на території храму організовуються благодійні трапези. Після закінчення урочистого богослужіння святковий обід благословляє священик, до столу запрошуються усі бажаючі. Обов’язкова складова таких заходів — духовні бесіди у невимушеній обстановці. Діти при цьому покликані відчути себе повноцінними членами церковної громади, вони долучаються до церковних традицій та етикету, деякі з них беруть участь в організації заходу.

Духовно-просвітницька робота храму. Недільна школа

Восени поточного року при Свято-Сергієвому храмі розпочала роботу недільна школа з дитячою дизайн-студією. Станом на жовтень 2009 р. у школі навчаються 37 вихованців, разом з цим, набір учнів не припиняється і протягом року.

У даний час навчання ведеться безпосередньо в храмі на честь ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість”. Робота дизайн-студії тимчасово здійснюється в офісному приміщенні неподалік від храму. У перспективі всі структурні підрозділи недільної школи розмістяться у корпусі, що нині будується на території храмового комплексу.

Серед викладачів недільної школи — клір і церковнослужителі приходу з вищою богословською і педагогічною освітою. Педколектив недільної школи закуповує необхідну літературу і канцелярське приладдя, що роздається кожному учневі безкоштовно. Відповідно до необхідності закуповуються меблі і техніка. Окрім цього, поступово створюється обширний навчально-методичний фонд: бібліотека, фонотека і відеотека. Методистами недільної школи ведеться кропітка робота над розробкою оригінальних навчальних посібників, роздаткових матеріалів, стендів та інших наочних матеріалів.

Планується організація пізнавальних паломницьких і екскурсійних поїздок, а також проведення театралізованих дитячих заходів. Перед початком загальнодержавних карантинних заходів вихованці недільної школи безкоштовно відвідали Київський дельфінарій “НЕМО”. Крім цього, наприкінці кожного навчального півріччя кращі учні недільної школи будуть заохочені коштовними дарунками.

Дитяча дизайн-студія

Ідея створення дитячої дизайн-студії виникла у зв’язку із нагальною потребою виховання дітей у дусі кращих естетичних традицій. Мета проекту — всебічний естетичний розвиток особистості у контексті духовності. У зв’язку з цим слід зазначити, що благодійність — невід’ємна складова роботи студії. Саме тому вся продукція, вироблена вихованцями недільної школи під безпосереднім керівництвом професійного дизайнера, художника та педагогів, буде безкоштовно розповсюджуватись серед громадських та церковних організацій, що опікуються нужденними дітьми.

Робота дизайн-студії при недільній школі здійснюється шляхом реалізації творчих соціально значущих проектів. Перший творчий проект — “Побудуємо храм разом” — створення точної копії-макету Успенського собору Києво-Печерської Лаври. “Побудова” храму відбувається у формі рольової гри, на кожного задіяного в програмі учня покладаються окремі обов’язки та відповідальність.

До свята на честь святого Миколая Чудотворця (19 грудня) запланована реалізація антикризового проекту “З думкою про ближнього”. Його суть полягає у виготовленні учнями меблів для дошкільних дитячих закладів. Під керівництвом дизайнера та проектувальника вихованці недільної школи віком 10–12 років будуть розробляти проект стільців для дошкільнят. Після розробки ескізу та проекту деталі стільців будуть замовлені на меблевій фабриці. Вже готові деталі складатимуть у готовий виріб самі учні з використанням безпечних інструментів під керівництвом майстра. Готові меблі будуть урочисто передані у дитячі дошкільні заклади до дня святого Миколая.

“Подаруємо молитву дітям” — останній цьогорічний творчий проект дитячої дизайн-студії. Мета цього проекту, приуроченого до різдвяних свят, — створення та видання оригінального дитячого молитовника. Під керівництвом професійного дизайнера та філолога вихованці школи візьмуть участь у всіх етапах роботи від розробки концепції видання до друку книжки у типографії. Надрукований тираж діти роздадуть своїм одноліткам у дитячих будинках, лікарнях та інших установах.
2.2. Видавнича діяльність Місії

Попри наявні фінансові складності, у поточному році Синодальний відділ у справах дітей провадив наступну видавничу діяльність. Започатковано видання “Місіонерського листка” — тематичного неперіодичного видання формату А3. Тема першого номеру нового видання — “Спасительна сила Таїнства Хрещення”. Наразі готується до друку другий номер, у якому висвітлюються духовні аспекти онкологічних захворювань та подаються поради священика.

У стадії реалізації знаходиться ще один видавничий проект Місії соціальної допомоги дітям. Це дитячий молитовник, що готується до видання викладачами та вихованцями дитячої дизайн-студії при храмовому комплексі на честь прп. Сергія Радонезького. Видання, про яке згадувалося у попередньому розділі, буде безкоштовно розповсюджуватися у дитячих закладах у рамках святкування різдвяних свят.
Вивчається концепція видання Місією повнокольорового дитячого журналу.
3. Дитячі соціальні програми Місії

3.1. Патронування дитячих будинків і інтернатів

Місія соціальної допомоги дітям у звітному році продовжує надання постійної духовної та матеріальної допомоги таким спеціальним дитячим закладам: Радомишльській школі-інтернату, дитячим будинкам у с. Іванки (Черкаська обл.), у с. Осички (Житомирська обл.) і в с. Сезенків (Київська обл.), дитячому будинку м. Богодухів (Харківська обл.).

Священиками й сестринством Місії проводяться освітні зустрічі з викладанням основ християнської етики й Закону Божого. Стараннями Місії організовується медичне обстеження та лікування дітей, здійснюється закупівля медикаментів. У деякі святкові дні співробітники Місії проводять тут різноманітні заходи для дітей. Окрім цього, практикуються паломницькі подорожі до православних святинь України.
 
3.2.Організація тематичних заходів для дітей

У звітний період Синодальним відділом у справах дітей організовано 17 дитячих тематичних заходів, у кожному з яких прийняли участь у середньому від 50 до 150 дітей. Здебільшого ці заходи були приурочені до великих християнських свят. До участі у подібних акціях запрошувалися школи та інтернати. Частину подібних заходів було організовано у дитячих лікарняних закладах.

До кожного заходу коштом Місії було організовано розважально-пізнавальну програму за участю мистецьких партнерів Синодального відділу. Серед них — професійний ляльковий театр, артисти-клоуни, актори — казкові персонажі, танцювальні, співочі і інші мистецькі колективи столиці.

Обов’язкова складова кожного заходу — спілкування зі священнослужителем Місії. Прослухавши розповідь священика про свято, діти мають нагоду задати йому будь-яке запитання. Часто за порадою до священика звертаються батьки та вихователі запрошених на свято дітей. Діти також мають нагоду взяти участь у конкурсах та вікторинах і отримати подарунки. Насамкінець свята працівники Місії дарують кожному бажаючому святкову ікону.
 
3.3. Дитяча програма “День іменинника”
Цьогоріч Місія спільно з партнерами-меценатами започатковує пролонговану благодійну програму “День іменинника”. Основна мета програми — організація урочистих святкувань дня народження нужденних дітей.

Діти-іменинники місяця запрошуються у Києво-Печерську Лавру на благословення до Блаженнішого Митрополита Володимира. Після зустрічі у Лаврі діти приймають участь у святковому заході одного із закладів м. Києва. На іменинників чекає святковий обід, спілкування зі священиком Місії та захоплююча творча програма. Кожен учасник заходу отримує пам’ятний подарунок та фото на згадку.

До співпраці у реалізації зазначеної програми запрошуються всі зацікавлені керівники спеціальних дитячих закладів. Програма стартує у грудні поточного року.
 
3.4. Організація дитячих екскурсій і паломництва

Організація паломницьких і пізнавальних туристичних поїздок для дітей — один з напрямів роботи Місії соціальної допомоги дітям. Мета таких заходів — подарувати дитині радість спілкування зі святинею і водночас збагатити кругозір безпосередніми відвідинами історичних місць. Адже це так необхідно для становлення повноцінної особистості.

Цьогоріч співробітники Місії організували та провели 8 екскурсій по Києву для дітей Київщини, Вінниччини, Хмельниччини та Житомирщини. У рамках програми діти мали нагоду безкоштовно відвідати з екскурсійним супроводом Києво-Печерську Лавру, собор Софії Премудрості Божої і інші київські святині. У рамках розважальної програми діти відвідували зоопарк, дельфінарій та дитячий розважальний центр. Обов’язкова складова таких заходів — безкоштовний обід та спілкування зі священнослужителем Місії.
 
3.5. Літнє та зимове оздоровлення дітей

Протягом звітного року Місією організовано оздоровлення 40 дітей на кримському узбережжі країни. Крім цього, зараз ведеться робота над організацією дитячого відпочинку в Швейцарії для вихованців дитячих установ, що ними опікується Місія допомоги дітям.

3.6. Адресна разова допомога

У поточному році Синодальний відділ у справах дітей надавав фінансову разову допомогу нужденним особам, сім’ям та окремим дитячим організаціям. Це — люди, що зверталися по допомогу до Блаженнішого Митрополита Володимира або безпосередньо до голови Місії архімандрита Філарета.

4. Співпраця

4.1. Київський науково-практичний центр дитячої кардіології і кардіохірургії

Місія соціальної допомоги дітям співпрацює з Науково-практичним центром протягом трьох останніх років. Головне надбання цієї співпраці — робота при клініці каплиці Місії з Центром духовної опіки матері і дитини (див. пункт 1.3).

Голова Місії архімандрит Філарет входить до складу опікунської ради науково-практичного центру, а співробітники Місії активно співпрацюють із працівниками соціального відділу клініки. Місія постачає у медичний заклад духовну літературу та необхідне церковне начиння. Щоденно в Центрі несе послух священик-співробітник Місії.

До великих свят коштом Місії організовуються святкові вистави за участі лялькового театру та казкових персонажів (докладніше про такі акції див. пункт 3.2).
 
4.2. Київський центр мікрохірургії ока. Асоціація дитячих офтальмологів України
Цьогоріч Місією спільно з Асоціацією дитячих офтальмологів України було продовжено лікування вихованців Радомишльської школи-інтернату і дитячого будинку родинного типу у с. Осички. Завдяки турботі головного лікаря Київського центру дитячої хірургії ока Сергія Рикова діти, що потребують лікування зору, пройшли безкоштовне лікування. Щотижня Місія скеровує до названого медичного центру дітей та батьків з малозабезпечених сімей.
 
4.3. Українське товариство глухих (УТОГ)

У звітному році Місія розпочала співпрацю з Українським товариством глухих (УТОГ). Ця співпраця дала можливість більш дієвої проповіді слова Божого серед дітей із вадами слуху. Крім цього, Місія спільно з творчими колективами УТОГ організовує благодійні святкові заходи у різних дитячих закладах м. Києва.

Так, на запрошення Місії театр УТОГ взяв участь у пасхальній благодійній акції у Київській школі-інтернаті для дітей з вадами слуху. Крім цього, актори-клоуни УТОГ брали участь у організованих Місією благодійних акціях для пацієнтів дитячої онкологічної лікарні та у відділенні дитячої кардіології.

У рамках співпраці з УТОГ Місія допомоги дітям організовує святкові заходи для мешканців Солом’янського району столиці. УТОГ надає Місії на правах оренди сучасну концертну залу на 335 місць для проведення святкового заходу на честь дня пам’яті святого Миколая. На запрошення Місії цього року у благодійному дитячому заході приймуть участь творчі колективи м. Києва, зокрема — професійний театр УТОГ.
 
4.4. Київський муніципальний академічний міський театр ляльок

Місія соціальної допомоги дітям продовжує співпрацю з Київським ляльковим театром. У звітному році продовжено договір про співпрацю, згідно з яким за рахунок Місії щомісячно проводяться театральні виступи в різних дитячих установах, що перебувають під патронатом Cинодального відділу.

За звітний період Місією спільно з колективом зазначеного театру було організовано 10 благодійних заходів у дитячих лікарнях, а також деяких столичних дитячих будинках, інтернатах і недільних школах (інтернати № 14 і 12, Дарницький дитячий будинок-інтернат, дитяча недільна школа при Свято-Сергієвому храмі тощо).
 
4.5. Благодійний фонд “Благодійник” (м. Київ)

У 2009 р.
Місія почала співпрацювати з благодійним фондом “Благодійник” (м. Київ). В рамках співпраці було проведено дитячі святкові акції у Святошинському дитячому будинку-інтернаті. В рамках проведення Великодніх святкових акцій Місія спільно з фондом “Благодійник” та дитячим хором парафії святителя Миколая Чудотворця відвідали зазначену дитячу установу. Після перегляду творчої програми маленькі глядачі отримали у подарунок іконки та солодощі.

4.6. Хореографічний танцювальний ансамбль “Соколята”
Ансамбль “Соколята” — головний хореографічний партнер Місії соціальної допомоги дітям. Цей колектив був заснований у 1969 р. За свою багаторічну історію ансамбль здобув багато нагород та неодноразово виступав лауреатом міжнародних фестивалів і конкурсів. Сьогодні під керівництвом 6 педагогів-хореографів, 2 концертмейстерів в ансамблі задіяні більше 100 учасників віком від 4 до 18 років. Цього року Місією спільно з ансамблем було організовано святкову акцію у Дарницькому дитячому будинку-інтернаті.
 
4.7. Київський камерний хор “Ніка”

Новим творчим хоровим партнером Місії став відомий Київський камерний хоровий колектив “Ніка”. У рамках святкування великодніх свят хором “Ніка” cпільно з Місією було організовано концерт для дітей, що перебувають на лікуванні в опіковому відділенні Київської обласної лікарні. Маленькі пацієнти відділення отримали не лише заряд позитивних емоцій, а й смачні великодні подарунки.
 
4.8. Приватбанк

З благословення Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Володимира Місією розпочато благодійну програму у мережі банкоматів Приватбанку. Банком розповсюджено та розміщено інформацію про соціальні програми Місії. Кожен відвідувач може перерахувати кошти на рахунок Місії для реалізації тієї чи іншої програми. Програми направлені на допомогу вихованцям дитячих будинків, пацієнтам Центру дитячої лейкемії, дитячої кардіохірургії та Центру мікрохірургії ока.

Разом з цим за ініціативою Місії було розпочато програму відродження святинь та відкрито аналогічний рахунок для благодійних внесків, спрямованих на будівництво кафедрального Свято-Воскресенського собору УПЦ.
 
5. Сайт Місії www.mission.kiev.ua

Даний інтернет-ресурс є головним інформаційним рупором Місії соціальної допомоги дітям. Співробітники сайту приймають активну участь в роботі різних тематичних фестивалів та науково-практичних читань. Так, головний редактор сайту Місії взяв участь в роботі III Міжнародного православного фестивалю ЗМІ “Віра і слово”, що тривав з 24 по 27 листопада у м. Москва. Головна тема цьогорічного форуму — роль ЗМІ у формуванні ціннісних орієнтирів у сучасній Росії. Цього року в роботі фестивалю взяли участь більше 300 делегатів з 67 єпархій Руської Православної Церкви, серед них представники Росії, України, Білорусі, Молдови, Польщі, Латвії і Азербайджану.

22–24 жовтня
поточного року співробітники Місії взяли участь у роботі ІІ Покровських міжнародних просвітницьких читань. Працівники Синодального відділу виступили з докладами у робочих групах соціального спрямування.

З 9 по 12 жовтня 2009 р. в рамках VII Міжнародного фестивалю кіно та літератури “Покров” проходив перший в історії Української Православної Церкви фестиваль православних ЗМІ. Для роботи фестивалю були запрошені офіційні представники єпархій Української Православної Церкви, відповідальні за роботу єпархіальних ЗМІ, а також православні журналісти, які співпрацюють із православними мас-медіа, ведуть власні інформаційні проекти чи пишуть на церковну тематику. Місію на фестивалі представляв головний редактор інтернет-порталу Синодального відділу.
 

Комментировать

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com