УКР РУС ENG 
   

Річний звіт про діяльність Видавничого відділу УПЦВИДАВНИЧИЙ ВІДДІЛ УПЦ

Голова: протоієрей Володимир Савельєв

Адреса: 01015, м. Київ, вул. Івана Мазепи, 25, корп. 70а

Видавничий відділ за звітний період організовував випуск богословської, навчально-катихітичної, духовно-просвітницької літератури та деяких офіційних видань Синодальних інституцій Української Православної Церкви з благословення Блаженнішого митрополита Володимира.
 
Насамперед слід сказати про видання серії проповідей Предстоятеля нашої Церкви. Перша збірка “Помилуй мя Боже, помилуй мя” присвячена Великому посту. До неї увійшли відповіді Блаженнішого Митрополита Володимира на запитання про піст, а також його проповіді та бесіди, виголошені в підготовчі неділі, дні святої Чотиридесятниці та Страстної седмиці. Книга видавалася російської й українською мовами.
 
Друга збірка має назву “Христос — наша Пасха”. До неї увійшли відповіді на питання про Воскресіння Христове і пасхальне богослужіння, а також проповіді та бесіди, виголошені Блаженнішим Митрополитом Володимиром у дні Святої Пасхи і в період до віддання П’ятидесятниці.

Третя збірка присвячена чотириста п’ятидесятиліттю перенесення на Волинь Почаївської чудотворної ікони Божої Матері. В ній зібрано проповіді Митрополита Володимира в дні Богородичних свят.

Найбільш плідною була співпраця Видавничого відділу з Київською духовною академією. Наприкінці 2008-го та влітку 2009 р. вийшло два номери (9-й та10-й) “Трудів Київської духовної академії”, де містяться наукові праці професорсько-викладацького складу КДА. В останніх двох номерах було надруковано 55 статей загальним обсягом 838 сторінок з різної богословської тематики. В журналі є наступні тематичні розділи: “біблеїстика”, “богослов’я”, “духовна освіта”, “літургіка та гімнографія”, “історія Церкви”, “церковне право”, “апологетика”, “біблійна археологія”, “історія духовних шкіл”, “церква та суспільство”.

На міжнародній науково-практичній конференції “Духовна і світська освіта: історія взаємовідносин — сучасність — перспективи”, присвяченій 20-річчю відродження Київських духовних шкіл, була проведена презентація трьох видань, випущених спільно з Київською духовною академією.

Перша книга під назвою “Послання святого апостола Павла до римлян у вітчизняній біблійній науці з окремими екскурсами у західну біблеїстику” належить архієпископу Антонію (Паканичу), ректору Київської духовної академії і семінарії. Вона присвячена огляду досягнень руської біблійної науки у вивченні Послання до римлян.

Друга книга викладача КДАіС протоієрея Олега Кожушного “Преподобний Роман Солодкоспівець і візантійська гімнографія ІІІ–VІІІ ст.ст.”. У ній автор досліджує творчу спадщину видатного візантійського гімнографа Романа Мелода. Книга також містить поетизовані переклади аналізованих творів. Видана вона українською мовою.

Третя книга належить Андрію Леонідовичу Деркачу, народному депутату України, кандидату юридичних наук, викладачу КДА. Це навчальний посібник з предмету “Державно-церковні відносини”. Ця книга цінна не лише матеріалом, викладеним в основній частині, але й додатками, які мають неабияке значення для кожного парафіяльного священика. В ній подано зразки документації, потрібної під час реєстрації церковних громад, або перереєстрації парафіяльних статутів. Також подаються зразки різних важливих для життєдіяльності парафії документів, наприклад, зразки актів приймання-передачі земельної ділянки, актів передання культових споруд та майна у власність релігійній громаді, копії статутів єпархіального управління, релігійної громади, недільної школи, трудових угод і таке інше. Загалом у книзі міститься 53 додатки. Зважаючи на важливість цього видання для церковно-парафіяльного життя, Видавничий відділ у співпраці з Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом випустив паралельно й електронну версію цієї книги.

До 20-річного ювілею відродження Київських духовних шкіл дизайнером нашого відділу був розроблений електронний макет буклета “Київська духовна академія і семінарія: 20 років відродження. Це видання являє собою короткий нарис історії Київських духовних шкіл з ХVІІ ст. до нашого часу. В нарисі освітлено основні етапи становлення Київської братської школи, Києво-Могилянської академії та Київської духовної академії.

Спільно з Відділом Зовнішніх Церковних Зв’язків була видана брошура “Основи вчення Руської православної Церкви про гідність, свободу і права людини”. Це видання містить переклад україн¬ською мовою офіційного документа РПЦ, присвяченого осмисленню з точки зору православної традиції такої важливої в сучасному світі категорії як права людини. Цей документ був прийнятий на Архі¬єрейському Соборі Руської Православної Церкви 26 червня 2008 р. та став частиною корпусу соціальної доктрини РПЦ.

У 2009 р. вийшла друком збірка оповідань Євгенія Поселянина “Душа перед Богом”. У книзі представлено повчальні розповіді з християнського життя. Твори цього талановитого духовного письменника незаслужено були забуті протягом кількох десятиліть. Нині вони їх повернули благочестивому читачеві.

Також нами випущено “Правило до Святого Причастя”. Особ¬ливістю цього видання, що вирізняє його серед інших, є те, що всі молитвослов’я, церковні пісні в ньому викладені “на ряду”, в такій формі та послідовності, в якій вони традиційно звершуються.

Видавничий відділ узяв участь у виданні Міжнародним клубом православних літераторів “Омілія” дитячої книги Олексія Горбунова “Ерошкины дорожки”.

У зв’язку з прибуттям до Києва у травні цього року мощей святителя Спиридона, єпископа Триміфунтського († 348), була видана українською та російською мовами брошура “Святитель Спиридон Триміфунтський. Служба. Акафіст. Житіє”. Текст акафіста святителю Спиридону, надрукованого у виданні, перекладений з новогрецької Володимиром Шолохом; автором акафіста є кіпрський гімнограф Харалампій Бусья.

З нагоди 450-ліття перенесення на Волинь Почаївської чудотворної ікони Божої Матері випущена брошура “Почаївська ікона Божої Матері. Акафіст. Сказання”.

Нещодавно вийшла з друку книга “Православний катихізис. Основи християнського віровчення”. Ця книга впорядкована на основі одного з найвідоміших видань цього напряму — Катихізису святителя Філарета (Дроздова). Таке видання має ряд особливостей.

По-перше, було вирішено максимально зберегти оригінальний текст святителя Філарета. Виправлення змістовного характеру вносились у катихізис лише в тих місцях, де подано відомості, що втратили актуальність (наприклад, у розділах, присвячених державному устрою Російської імперії).

По-друге, була проведена незначна стилістична правка тексту. Вона торкнулась лише тих місць, де траплялися очевидні архаїзми, малозрозумілі для сучасного читача.

По-третє, в тих місцях, які зараз стали предметом дискусії в богословській науці, зроблені примітки, що пояснюють суть цих дискусій. Тут редакція намагалася спиратися на останні розробки вітчизняних богословів, представлених, насамперед, в “Православній енциклопедії”, що видається з 2000 р.

По-четверте, там, де відомості катихізису були недостатніми, в коментарях зроблені доповнення, що базуються на новітніх нормативних документах Руської Православної Церкви (“Основи соціальної концепції Руської Православної Церкви” 2008 р., “Положення про церковний суд” 2008 р. і т. ін.).

При підготовці цього видання за основу було взято текст катихізису, опублікованого в 1913 р. в Ризі. В ньому матеріал подавався не у формі запитання-відповіді, а у вигляді послідовного тексту. Крім того, всі біблійні цитати наводилися паралельно церковнослов’янською та російською мовами.

Варто зазначити, що вперше Видавничим відділом у співпраці з Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом “Православний катихізис” був випущений у вигляді аудіокниги.

Запрошуємо всі єпархіальні видавничі структури до спільної співпраці з видання церковної літератури та реалізації нових духовно-просвітницьких видавничих проектів.

 

Комментировать

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com