УКР РУС ENG 
   

2. Архієпископ Вроцлавський і Щецінський Ієремія, доктор богослов’я, професор, ректор Варшавської Християнської АкадеміїКандидатська дисертація архієпископа Львівського та Галицького Августина на тему «Уніатство: богословські аспекти» заслуговує особливої уваги з двох причин. По-перше, тема стосується повсякденного життя Української Православної Церкви. По-друге, освітлення теми уніатства з богословської точки зору має безпосереднє відношення до відновленого діалогу Православної Церкви з Римо-католицькою Церквою. Як відомо, цей діалог зосереджується останнім часом на проблемі розуміння верховенства римського єпископа в Церкві.

Методом дослідження поставленого питання архієпископ Августин вибрав аналіз історичного розвитку римо-католицької ексклюзивної екклезіології та аналіз багатьох офіційних документів Римо-католицької Церкви.

З поставленим завданням автор справляється більш ніж задовільно. Свідомо вибирає найважливіші історичні події і основні документи Римо-католицької Церкви. Намір представити розвиток богословських ідей, що ведуть до уніатства протягом понад тисячу років, вимагав суворого режиму у виборі подій, аналіз яких зробив автор, а також у виборі аналізованих документів. Таким чином, кандидатська дисертація владики Августина дає величезний історичний матеріал та ряд висновків, які витікають з аналізу цього матеріалу.

Висновки автора логічні. Критерієм оцінки даної події або ж документу є православне вчення про Церкву. Він влучно, а іноді і з дозою сарказму, вказує на надзвичайну стійкість римо-католицького розуміння умов єдності християн. У різноманітних формах визначень, в різкому чи у пом'якшеному вигляді, умовою залишається визнання римського єпископа главою Церкви, вікарієм Христа.

У дисертації дуже ясно показаний один аспект ексклюзивної екклезіології. Це, по суті, заперечення реальної присутності Господа Іісуса Христа в Його Церкві. До цієї думки приходить читач дисертації у зв'язку з аналізом булли Папи Євгенія IV Laetentur coeli і думок Андрея Шептицького. Потрібно погодитися з Владикою, що Другий Ватиканський Собор значно послабив значення ексклюзивної екклезіології, але залишилася головна умова єдності, тобто визнання римо-католицького догмату про роль папи в Церкві, як критерія повноти церковності.

Цей догмат виконує основну роль в історії уніатства. Багато разів автор дисертації підкреслює, що ця роль є справді фатальною, показує, що як впродовж століть, так і нині, саме вона являє головну причину розвитку такого римо-католицького богослов'я, наслідком якого є відхід від давньоцерковної екклезіології. І це є головною причиною римо-католицького прозелітизму по відношенню до Православної Церкви.

Вибраний архієпископом Августином метод аналізу головних подій церковної історії і головних офіційних документів римо-католицької Церкви є, імовірно, причиною того, що Владика не зупиняється на подробицях. Це зрозуміло, але в деяких місцях його дисертації хочеться почути трохи більше…

Авторові варто було згадати про дуже важливий для ситуації уніатської Церкви лист папи Іоанна Павла II від 15 березня 1979 року до кардинала Йосипа Сліпого. Цей лист передував посланню «Euntes in mundum» з 1988 року. Бурхливі відгуки на цей лист з боку Православних Церков викликали в серпні 1979 відповідь кардинала Віллебрандса, направлений митрополитові Ювеналію, Голові Відділу Зовнішніх Церковних Зв’язків Московського Патріархату. В цій відповіді чимало сказано з того, що стало згодом змістом Баламандської угоди.

Архієпископ Августин показав у своїй дисертації, що несприйняття і опір унії є, по суті, боротьбою за чистоту початкового християнського віровчення і боротьбою за збереження Церкви Христової на землі. Численні зусилля підпорядкувати Церкву Православну юрисдикції папи будь-якою ціною не принесли очікуваних результатів. Після небагатьох виправлень, видається корисним опублікувати цю працю з метою використання і в православних богословських духовних школах, і, мабуть, також передачі цієї праці православним членам Міжнародної Богословської Змішаної Комісії з Діалогу Православної Церкви з Римо-католицькою Церквою.

Кандидатську дисертацію архієпископа Львівського і Галицького Августина оцінюю позитивно і упевнений в її успішному захисті.
 

Комментировать

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com