УКР РУС ENG 
   

16.12.2006. КИЇВ. Православні ієрархи зустрілися з Комісаром Ради Європи з прав людиниСьогодні, 16 грудня, Комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммамберг відвідав Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру, де зустрівся з ієрархами Української Православної Церкви. Окрім Його Блаженства у заході взяли участь Керуючий справами УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан, голова Синодального відділу релігійної освіти, місіонерства і катехізації архієпископ Полтавський і Кременчуцький Филип і керівник Відділу зовнішніх церковних зв'язків профессор протоієрей Миколай Забуга.

Головна тема бесіди - актуальні проблеми, що стоять сьогодні перед Українською Православною Церквою.

Блаженніший Митрополит Володимир і голови Синодальних відділів розповіли про труднощі з різних сторін, що дало можливість пану Хаммамбергу побачити цілісну картину.

Блаженніший владика звернув увагу гостя на проблему розколу - рану, що вже п'ятнадцять років кровоточить на тілі Церкви. «Головна біда навіть не в тому, що у 1992 році багато хто пішов за схизматиками, - сказав він. - Це питання і досі залишається не вирішеним на законодавчому рівні. Тож виходить, що сьогодні будь-хто може вдягнутися у священницькі одежі та назвати себе митрополитом або навіть патріархом».

Предстоятель розповів Комісару Ради Європи, що Українська Православна Церква з часу проголошення незалежності не має статусу юридичної особи. З цим пов'язано багато проблем. Наприклад, складнощі з реституцією церковного майна. Досі Церква не отримала права на користування приміщеннями, які були відібрані в неї ще під час революції 1917 року. Держава не поспішає повертати священослужителям стародавні церковні книги, передавати архівні матеріали про репресії священослужителів і мирян, експропріювання церковного майна та голодомор.

«Якщо храми і повертають Українській Православній Церкві, то ці приміщення важко зареєструвати та законодавчо оформити через відсутність у Церкви юридичного статусу», - зазначив Блаженніший Митрополит Володимир. За його словами, на сьогодні 900 об'єктів церковної власності використовуються не за призначенням.

Не менш важливою проблемою для Церкви, на думку Предстоятеля, є те, що держава дозволила представникам різних конфесій по черзі звершувати богослужіння в храмах канонічної Православної Церкви. Особливо це характерне для західних регіонів України. Нерідко почерговість призводить до ворожнечі між віруючими.

Останнє, на чому наголосив Блаженніший Митрополит Володимир - оподаткування храмів і монастирів без урахування того, що Українська Православна Церква є неприбутковою організацією. «Не дивлячись на те, що Церква живе за рахунок добровільних пожертв, священослужителі все одно сплачують податки за користування приміщеннями», - зауважив Предстоятель.

Архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан звернув увагу Комісара Ради Європи на те, що в Україні непоодинокими є випадки, коли органи місцевої влади несвоєчасно виконують судові рішення про передачу Церкві майна.

«Через гальмуванння з боку місцевої влади в деяких регіонах нашої держави досі не вирішено питання про введення в навчальні програми загальноосвітніх шкіл основ християнської етики», - сказав архієпископ Полтавський і Кременчуцький Филип.

А голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків, ректор Київської духовної академії професор протоієрей Миколай Забуга висловив занепокоєння тим, що духовна освіта в Україні не визнається на державному рівні, а училища, семінарії та академії не мають акредитації; їхні дипломи про освіту не визнаються.

У свою чергу, Томас Хаммамберг розповів ієрархам про своє перебування в Україні.

«Я відвідав багато ваших дитячих будинків і з радістю дізнався, що в багатьох із них соціальну та благодійну діяльність здійснюють православні священослужителі. Честь і хвала тим, хо допомагає найбільш незахищеним верствам населення», - сказав він.

Пан Хаммамберг наголосив, що виходячи з того, що Церква - це спільнота людей, вона обов'язково повинна мати права. «Ми ж не можемо уявити, щоб у XXI-му столітті в одній з провідних країн Європи були безправні люди. Життя та діяльність Церкви обов'язково повинні бути юридично оформленими. Вона не тільки повинна безпроблемно володіти своїм майном, але й мати гарантії захисту прав - як громади, так і окремих віруючих», - сказав він.

Текстову версію бесіди православних ієрархів з Комісаром Ради Європи з прав людини ЧИТАЙТЕ ТУТ! 

Олександр Андрущенко
Фото Віталія Сидоркіна 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com