УКР РУС ENG 
   

КОМЕНТАР. Архімандрит Кирил (Говорун), голова Відділу зовнішніх церковних зв"язків УПЦКоментар голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків Української Православної Церкви архімандрита Кирила (Говоруна) з приводу зустрічі Президента України з Вселенським Патріархом Варфоломієм

28 жовтня поточного року в Стамбулі відбулася чергова зустріч Президента України В.А. Ющенка з Константинопольським Патріархом Варфоломієм. Під час цієї зустрічі, як повідомляє офіційний сайт Президента України: “Глава Української держави висловився про доцільність пропозиції провести наступну Всеправославну нараду 2009 року в Свято-Софіївському соборі у Києві.”

Відділ зовнішніх церковних зв’язків Української Православної Церкви має повідомити з приводу цієї інформації наступне.

Ми вітаємо ті зусилля української державної влади, які спрямовані на подолання існуючого в Україні церковного розколу, якщо ці зусилля здійснюються з повагою до канонічного порядку Церкви та в конструктивній співпраці влади з усіма зацікавленими сторонами, і насамперед з найчисельнішою в нашій країні Українською Православною Церквою.

Нагадаємо, що напередодні святкувань 1020-ї річниці Хрещення Київської Русі, запрошуючи до України Вселенського Патріарха Варфоломія, українська влада плекала надії, що Вселенський Патріарх допоможе у розв’язанні українського церковного питання. Зокрема, розглядалась така модель подолання розколу, яка передбачала легітимізацію існуючих в Україні розкольницьких груп через їх підпорядкування Константинопольській Церкві і утворення у такий спосіб паралельних канонічних юрисдикцій.

Українська Православна Церква вустами її Предстоятеля та Священного Синоду неодноразово наголошувала на небезпечності такого сценарію, адже це неминуче призвело б до подальшої поляризації українського суспільства за ознакою “схід-захід”, а також стало б причиною хвилі конфліктів на церковно-релігійному ґрунті. Натомість Українська Православна Церква запропонувала інший шлях відновлення церковної єдності, який передбачає відмову від монополізації права на розв’язання української церковної проблеми лише однією якоюсь Церквою, та залучення до цього процесу всієї Повноти Вселенського Православ’я. Саме така пропозиція була висловлена в зверненні Предстоятеля Української Православної Церкви до усіх Глав Помісних Православних Церков, переданому адресатам під час Зібрання Предстоятелів, що відбулось в Стамбулі в жовтні цього року. Тут, зокрема, говорилося наступне: “Українська Православна Церква звершує нині своє спасительне служіння в складних історичних умовах. Одночасно саме вона має необхідний потенціал для об’єднання розділеного українського Православ’я та консолідації українського суспільства. У здійсненні цієї місії Українська Православна Церква потребує єдиної позиції усіх Помісних Православних Церков щодо шляхів подолання церковних розділень в Україні. Ми сподіваємося, що просвітлений Духом Святим соборний розум Вселенської Церкви вкаже шлях до відновлення богозаповіданної церковної єдності.”

Очевидно, що саме таку модель розв’язання українського церковного питання підтримав Президент України, говорячи про “доцільність пропозиції провести” в Києві Всеправославну нараду з цього питання. Отже, йдеться про зміну планів державної влади щодо відновлення єдності православної спільноти України: вона фактично задекларувала відмову від намірів розв’язати українське церковне питання шляхом використання лише однієї Церкви, якою б авторитетною в православному світі вона не була. Натомість підтримано ініціативу Української Православної Церкви щодо залучення до розв’язання цього питання всіх Помісних Православних Церков.

Ми вітаємо таку зміну позиції державної влади і сподіваємось, що наша Держава й надалі буде прислухатися до голосу Української Православної Церкви. Тим більше що саме цей голос має визнаний авторитет для всіх Помісних Православних Церков, особливо коли йдеться про розв’язання українського церковного питання. Це, зокрема, зазначив і Вселенський Патріарх Варфоломій у своєму зверненні до Президента Ющенка під час зустрічі з ним 28 жовтня. В цьому зверненні, розповсюдженому Константинопольською Патріархією, Вселенський Патріарх, згадуючи про Зібрання Предстоятелів, сказав наступне: "Під час цієї урочистої події (Зібрання Предстоятелів – архім. Кирил) повнота православних ієрархів мала привілей включати нашого брата у Христі, Блаженнішого Митрополита Київського Володимира, що зазначило та підкреслило превалюючий дух єдності серед православних Церков, які належать до всієї екумени.” Отже, Патріарх Варфоломій в черговий раз наголосив, що саме Блаженніший Митрополит Володимир представляє перед Вселенською Церквою українське Православ’я і що саме в лоні Української Православної Церкви православний народ України має єдність з повнотою Вселенського Православ’я.

В повідомленні офіційного сайту Президента України міститься наступне зауваження: “Президент наголосив, що для українського народу проведення цієї зустрічі в Києві матиме велике значення, оскільки засвідчить наш нерозривний зв’язок із Світовою православною спільнотою.” В світлі того, що було сказано вище, слід привітати слова Глави нашої Держави. Це означає, що для нього цінністю є не лише створення єдиної Помісної Церкви України, але й те, щоб ця Церква мала єдність з Вселенським Православ’ям. Сподіваємось, що ця цінність буде аксіоматичною у подальшій політиці нашої Держави щодо церковного питання.


 

Комментировать

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com