УКР РУС ENG 
   

Усікновення глави пророка, Предтечі й Хрестителя Господнього ІоаннаЩороку на початку осені ми сумуємо з приводу мученицької кончини Іоанна Предтечі -усікновення його чесної глави. Про святого пророка Іоанна віщував пророк Ісайя, що він прийде приготувати дорогу грядущому Господу. За свідченням святого євангеліста Луки, народження Хрестителя Іоанна близькі людьми з радістю і надією на спасіння.

Погляньмо, брати й сестри, на лик великого угодника! Про нього Сам Христос говорив, що з усіх народжених на Землі він -найбільший. Він суворий подвижник. Життя його було суцільним подвигом. Він носив тільки необхідний одяг, покриваючи своє тіло шкірою верблюда й підперезуючись широким поясом. Жив у пустині. Харчувався тільки диким медом і акридами, не пив вина. Він у подвизі усамітнення виховував себе для великої справи - приготувати серця й уми людей до прийняття Христа Спасителя. Бог благоволив вибрати Предтечею обітованого Месії саме його - великого пророка, сильного духом подвижника, земного ангела, світильника Світла, денницю незаходимого Сонця, гласа вопіющого в пустелі, ангела у плоті.

Предтеча Іоанн з усією ревністю проповідує покаяння, запальним своїм словом навертає уми й серця заблудлих іудеїв, викриває в гріхах і пороках як простих людей, так і сильних світу цього; тих, хто покаявся, хрестить у водах Йордану. Він, викривач неправди, мученицьки постраждав за правду. Церковна іконографія у так званому Деісусному чині зображає Предтечу першим, після Богоматері, яка стоїть поряд з Христом Спасителем, Царем Слави, в постійній молитві за світ і людей. Він останній пророк Старого Завіту і перший пророк-мученик Нового Завіту, найближчий друг Христа.

Церква вірить в його молитви і звертається до них. Коли ми відзначаємо будь яке християнське свято, молитовно вшановуємо того чи іншого Божого угодника, ми не тільки віддаємо йому хвалу і прохання, але й намагаємося, чи, принаймні, повинні намагатися наслідувати його життєвий приклад. Кращим даром святому, якого прославляємо, буває наше прагнення переймати його чесноти, наслідувати його віру, надію і любов.

У чому ж, брати й сестри, ми можемо наслідувати найбільшого з усіх народжених? Перш за все потрібно просити його молитовної допомоги у справі нашого вдосконалення, вникаючи у життя, подвиги і святість великого Предтечі. Ми не можемо бути ангелами у плоті, бо ми дуже слабкі й немічні. Але ми можемо боротися, як боровся він, зі своїми порочними думками.

Слово Боже говорить, що від серця виходять злі помисли, вбивства, перелюбства, любодіяння, лжесвідчення, хула. Ми будемо спадкоємцями Предтечі, якщо боротимемося зі своєю гордістю. Гордість скинула ангелів з неба в пекло. Вона принижує й губить кожну людину. Викорінюючи з гордість, необхідно виховувати в собі смирення Предтечі, бо воно возвеличує і рятує людину.

Наслідуючи великого Предтечу, необхідно стримувати свій язик, просити Бога, щоб Він поставив сторожу устам нашим, щоб із них не виходило ні слова роздратування, чи осуду, чи порочного міркування, чи прокляття. Усякому зусиллю людському до добра і благочестя сприяє допомога Божественної благодаті і допомога прославлених Церквою святих угодників Божих.

Нехай же молитовне заступництво і допомога найбільшого пророка Божого, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоанна допоможе нам відкинути спокуси пітьми і приєднатися до сил світла, щоб достойно і праведно славити трисвяте ім'я Боже і святих Його угодників. Амінь. 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com