УКР РУС ENG 
   

Молитва та піст(Неділя 10-та після П'ятдесятниці)

Господь Ісус Христос зцілив сновиду, який був одержимий злим духом. Диявол мучив людину на повний місяць із підступним наміром, щоб люди приписували це зло не йому, злому духові, а неповинному ні в чому створенню Божому - місяцю, й таким чином хулили Творця місяця. Так тлумачить це святитель Іоанн Златоуст.

Злі духи, заподіюючи лихо, прагнуть приховати свої згубні задуми, щоб люди не зненавиділи їх і не відвернулися від їхніх поганих справ. Людина богопросвітлена відразу побачить пагубні підступи злого духу й благодаттю Божою зруйнує їх. Людина, яка не має богопросвітлення, легко потрапляє в тенета диявола й страждає від нього подібно до згаданого сновиди.

Який же засіб проти цих ворогів - перелесників, мучителів і згубників? - Віра у Христа, Який поправ хрестом силу диявола; піст і молитва. Вони очищують, просвітлюють і зміцнюють душу, вони - зброя проти диявола.

Рід бісівський виганяється тільки молитвою й постом, говорить Господь (Мк. 9, 29). Свята Церква, знаючи силу цієї духовної зброї, закликає нас постити кожну седмицю - щосереди і щоп'ятниці, на згадку про страждання й смерть нашого Спасителя, протягом чотирьох багатоденних постів та в інші встановлені дні, поєднуючи піст із посиленою молитвою. Піст і молитва зміцнюють нашу віру, надію, любов і з'єднують нас із Богом.

По вірі отця Христос зцілив біснуватого юнака, чого не могли зробити апостоли. На питання здивованих учнів: «Чому ми не могли вигнати злого духа?» Спаситель відповів: «Цей рід не може вийти інакше, як від молитви й посту» (Мк. 9, 28-29).

Піст і молитва необхідні в сукупності. Ані піст без молитви, ані молитва без посту не принесуть бажаного результату. «Тільки розум пісника молиться тверезо, а розум нестриманого сповнений нечистими помислами», - говорив святий Іоанн Ліствичник. А святитель Іоанн Златоуст писав: «Хто постить, той стає легким і окрилюється, і з добрим духом молиться. Хто постячись молиться, той має два крила, легші від вітру: такий не дрімає, не говорить багато й не розслаблюється в молитві, як це з багатьма буває» (бесіди на Євангеліє від Матфея).

Молитва тільки тоді доходить до Бога, коли звершується духом. Отже й піст лише тоді є корисним, коли не обмежується помірністю тільки у певній їжі, а полягає у відсіканні всього порочного, в утриманні від гріха, гріховних помислів і побажань. Такими постом і молитвою й виганяється з нас усе зле й гріховне.

Молитва, що зводить на нас благодать Божу, постійно займає розум і серце, не дає розважатися й опоганюватися суєтними думками. А піст приборкує тіло й не дає йому заважати нашій душі перебувати у богомисленні. І демонові життя нема за такого стану справ, і гріху нема чим поживитися, коли душа постійно зайнята бесідою з Богом. Ось чому подвижники благочестя намагалися постійно перебувати в молитві й пості.

А яких ми вживаємо заходів проти гріха й диявола? Якщо молимося, то як? І якщо постимо, то чи сумлінно? Здебільшого ми дотримуємося одного виду молитви та посту й самі винні в тому, що диявол і гріх володіють нами. Адже даємо їм над собою таку владу.

Нечисті духи бояться імені Христового. Хоча ми й творимо часто волю диявольську, однак вселятися в нас біси все-таки не сміють, за рідкісним винятком. Необхідно пам'ятати, браття й сестри, що лаятися дияволом не тільки гріховно, але й небезпечно. Коли ми кличемо біса, посилаємо до нього, він і приходить до нас.

Господи, не введи нас у спокусу і визволи від лукавого! Амінь.   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com