УКР РУС ENG 
   

Годовой отчёт об управлении делами Украинской Православной ЦерквиНаближається до завершення 2008 рік благості Божої. Цей рік пройшов під знаком святкування 1020-ліття Хрещення Русі. Він був насичений важливими подіями, які засвідчили важливу роль і значення Української Православної Церкви у Вселенському Православ’ї.

Святкування 1020-ліття Хрещення Русі відзначалось на найвищому церковному та державному рівнях. З радістю був сприйнятий Указ Президента України про встановлення 28 липня — Дня пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира — державним святом: Днем Хрещення Київської Русі, у зв’язку з чим Священний Синод Української Православної Церкви своїм рішенням від 05.08.2008 р. (журнал № 60) підніс подяку Богу за Його милість до нашої Церкви і подякував Президенту України за прийняття такого важливого рішення. Так увінчались успіхом багатолітні старання Предстоятеля УПЦ Його Блаженства, Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, Священного Синоду УПЦ, всього єпископату стосовно надання належного державного статусу Дню пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира — Хрестителя Русі та великого державотворця.

З 26 по 28 липня відбулися церковні і державні урочистості, присвячені 1020-літтю Хрещення Русі. З особливим духовним піднесенням було відслужено Божественну літургію на Володимирській гірці, яку очолив Святіший Вселенський Патріарх Варфоломій та Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Алексій II. Їм співслужили Блаженніший Архієпископ Афінський і всієї Еллади Ієронім, Блаженніший Архієпископ Тіранський і всієї Албанії Анастасій, а також представники всіх Помісних Православних Церков світу. За богослужінням були присутні Президент України та інші висопосадовці.

В той же день, 27 липня, в резиденції Блаженнішого Митрополита Володимира у Києво-Печерській Лаврі відбулися переговори Константинопольського і Московського Патріархів, що стало важливим кроком у розвитку стосунків між двома Помісними Церквами. Патріархи наголосили, що подолання українських розколів має здійснюватись послідовно, канонічними шляхом.

28 липня, в День пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Алексій II на площі перед Успенським собором Києво-Печерської Лаври звершив Божественну літургію. Йому співслужили Блаженніший Архієпископ Тіранський і всієї Албанії Анастасій, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир, а також представники Помісних Православних Церков, архієреї України, Росії, Білорусі, Молдови (близько 150 архієреїв).

Незважаючи на значні труднощі, з якими стикався Організаційний комітет зі святкування у процесі підготовки до відзначення цієї важливої дати, святкування відбулось на належному рівні і ще раз засвідчило єдність Української Православної Церкви, яку очолює Блаженніший Митрополит Володимир, зі світовою Православною спільнотою.

Ще однією важливою подією 2008 року стала участь Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира в зібранні Предстоятелів Помісних Церков в Константинополі (Стамбулі), в Туреччині. Найважливішим результатом зібрання та свідченням єдності Православного світу стала спільна Літургія 12 жовтня у Свято-Георгіївському храмі Стамбула, яку очолив Вселенський Патріарх Варфоломій. Серед інших йому співслужив і Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Володимир.

Під час свого перебування у Стамбулі Його Блаженство від імені Священного Синоду передав Предстоятелям і представн謬кам усіх Помісних Православних Церков лист з проханням соборно посприяти вирішенню проблем Українського Православ’я. У ньому пропонується виробити єдину позицію щодо шляхів подолання існуючих Церковних розділень в Україні.

На сьогоднішній день вже надійшла відповідь від Блаженнішого Митрополита Варшавського і всієї Польщі Савви, де він повністю підтримає позицію Блаженнішого Митрополита Володимира і Священного Синоду нашої Церкви.

Ще двома важливими подіями 2008 року в житті Української Православної Церкви стали вручення Його Блаженству Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Володимиру вченої ступені доктора богослов’я “Honoris causа” Варшавської Християнської Богословської Академії (Польща) та вручення 28 жовтня 2008 року такої ж почесної ступені доктора богослов’я “Honoris causа” Київською духовною академією Його Блаженству, Блаженнішому Митрополиту Варшавському і всієї Польщі Савві.

Впродовж 2008 року Українська Православна Церква, очолювана Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром, жила повноцінним духовно-благодатним життям, звершуючи справу спасіння українського народу.

Так, її Предстоятель звершив Первосвятительські Архіпастирські поїздки до 19 єпархій УПЦ, здійснив паломницьку поїздку до Святої Землі.

За 2008 рік відбулося 8 засідань Священного Синоду УПЦ, на яких розглядалися поточні питання внутрішнього і зовнішнього життя УПЦ. Особливістю засідань Священного Синоду цього року було те, що два з них були виїзними. Так, засідання Синоду 5 серпня відбулося у Свято-Успенській Почаївській Лаврі, а 23 вересня — в Зимненському Святогірському ставропігійному жіночому монастирі.

Найважливішими рішеннями Священного Синоду, що потребують затвердження Архієрейського собору, є:

— створення Синодального відділу “Місія Церква і культура”, олова — настоятелька Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря м. Одеси ігуменя Серафима (Шевчик), (журнал № 6 від 18.04.2008 р.).

— реорганізовано Синодальний відділ релігійної освіти, катехізації та місіонерства у два самостійні відділи: Місіонерський відділ при Священному Синоді УПЦ, голова — Преосвященний Филип, архієпископ Полтавський і Миргородський; та Синодальний відділ релігійної освіти та катехізації УПЦ, голова — Преосвященний Іларій, єпископ Макарівський, вікарій Київської Митрополії (журнал № 41 від 8.05.2008 р.);

— Видавничий відділ Київської Митрополії реорганізовано та перейменовано у “Видавничий відділ Української Православної Церкви”. Голова — прот. Володимир Савельєв (журнал № 5 від 18.04.2008 р.).

— Призначені нові вікарні єпископи: єпископом Городницьким, вікарієм Київської Митрополії став архімандрит Олександр (Нестерчук), намісник Городницького ставропігійного Георгіївського чоловічого монастиря (журнал № 101 від 11.11.2008 р.), (хіротонію звершено 16.11.2008 р.).

— Єпископом Вільнянським, вікарієм Запорізької єпархії обрано клірика Запорізької єпархії архімандрита Іосифа (Масленнікова) (журнал № 102 від 11.11.2008 р.), (хіротонію звершено 18.11.2008 р.).

— Єпископом Макарівським, вікарієм Київської Митрополії призначено Преосвященного Іларія (Шишковського), колишнього єпископа Херсонського і Таврійського (журнал № 108, від 17.11.2008 р.).

— У 2008 році були проведені адміністративні зміни в єпархіальній структурі УПЦ. Рішенням Священного Синоду УПЦ були утворені дві нові єпархії, виділені зі складу вже існуючих єпархій. Так, було утворено Уманську єпархію, виділену зі складу Черкаської. За керуючим Черкаською єпархією залишено титул “Черкаський і Канівський”, а керуючий новоствореної єпархії має титул “Уманський і Звенигородський” (журнал № 43 від 08.08.2008 р.).

— Зі складу Сімферопольської єпархії виділено Джанкойську єпархію. Відповідно титули правлячих архієреїв — “Сімферопольський і Кримський” і “Джанкойський і Роздольненський”. Керуючим єпископом Джанкойської єпархії було обрано архімандрита Нектарія (Фролова), клірика Рівненської єпархії (журнал № 105 від 11.11.2008 р.) (хіротонію звершено 20.11.2008 р.).

Таким чином, єпархіальна структура УПЦ в цьому році збільшилась на дві нові єпархії. Архієрейському собору пропонується, згідно зі “Статутом про Управління УПЦ”, протокольним рішенням затвердити Синодальні рішення (журнал № 43 від 08.05.2008 р. та журнал №105 від 11.11.2008 р.) про створення двох нових єпархій.

У зв’язку з призначенням Преосвященного Євлогія, єпископа Кременчуцького і Лубенського, керуючим Сумською єпархією, єпископом Кременчуцьким і Лубенським обрано клірика Луганської єпархії архімандрита Володимира (Орачова), (журнал №108 від 17.11.2008 р.).

Відповідно збільшилась кількість архієреїв УПЦ.

В минаючому році звершено 4 архієрейські хіротонії. Насельник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври архімандрит Пантелеімон (Поворознюк) рукоположений во єпископа Васильківського, вікарія Київської Митрополії.

Рішенням Священного Синоду УПЦ почислено за штат Преосвященного Інокентія, єпископа Конотопського і Глухівського.

З урахуванням вище викладених адміністративних змін, структура Української Православної Церкви виглядає таким чином:

— кількість єпархій — 44;
— кількість архієреїв — 64;
з них: правлячих — 44; вікарних — 15; митрополитів —11; архі¬єпископів — 23; єпископів — 25; на покої — 5 архієреїв;

Станом на 1 січня 2008 р. в Українській Православній Церкві налічувалось:

а) кількість парафій — 11303;
б) кількість священнослужителів — 8985;

 з них: священиків — 8532;
дияконів — 453;
в) кількість духовних навчальних закладів — 21;
з них: академій — 1;
семінарій — 7;
училищ — 13;
г) кількість монастирів — 192;
 з них: чоловічих — 98;
жіночих — 94;
д) загальна кількість насельників монастирів — 4767;
з них: в чоловічих — 1692;
в жіночих — 3075;
 є) кількість друкованих видань: — 76;

з них: газет — 59;
журналів —17;
ж) інтернет-видань — 67;
з) недільних шкіл — близько 5000.

Особливим об’єктом турботи священноначалія Української Православної Церкви стало будівництво Кафедрального собору на честь Воскресіння Христового у м. Києві. На місті будівництва собору вже зведено дерев’яний храм на честь “Всіх святих”, де регулярно звершуються богослужіння. Відповідальним за будівництво Священний Синод призначив Преосвященного Іларіона, митрополита Донецького і Маріупольського. На сьогоднішній день проводиться розробка проекту собору та духовно-адміністративного комплексу. Найбільшою проблемою, яка сьогодні пов’язана з будівництвом, є проблема фінансування. В даний час проводиться Всеукраїнський збір пожертвувань на будівництво храмового комплексу. Для цього була створена Піклувальна рада будівництва на чолі з Преосвященним Павлом, архієпископом Вишгородським, вікарієм Київської Митрополії. Рішенням Священного Синоду (журнал № 91, від 11.11.2008 р.) було запропоновано запросити у співголови Піклувальної ради вірян УПЦ, які мають вагомий суспільний авторитет та необхідний досвід.

Преосвященним владикам необхідно взяти під особливий особистий контроль виконання рішення Синоду щодо збору пожертвувань на будівництво Кафедрального собору. Це надзвичайно важлива загально-церковна справа.

Рішенням Священного Синоду УПЦ від 23 вересня 2008 р. (журнал № 68) засновано ще один орден УПЦ — “На честь святого Феодосія Чернігівського”.

Важливою подією в житті УПЦ стало видання та презентація Пересопницького Євангелія.

Таким чином, під Первосвятительським омофором Його Блаженства, Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, Українська Православна Церква, яку веде Дух Святий, достойно звершує заповідану їй Самим Господом нашим І¬ісусом Христом священну місію —вести народ Божий до спасіння. Долаючи труднощі й перешкоди земного життя, вона з оптимізмом дивиться у майбутнє, постійно згадуючи пророчі слова Спасителя: “Збудую Церкву Мою і врата пекла не подолають її” (Мф. 16: 18).
 
Читайте також річні звіти:

Про діяльність Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ

Про роботу Синодального відділу “Місія духовної просвіти”

Про діяльність богословсько-канонічної комісії при Священному Синоді УПЦ

Про діяльність Видавничого відділу УПЦ

Про діяльність комісії з канонізації святих при Священному Синоді УПЦ

Про діяльність комісії у справах монастирів УПЦ

Про діяльність Місіонерського відділу при Священному Синоді УПЦ

Про діяльність Синодального відділу "Місія соціальної допомоги дітям"

Про діяльність Синодального відділу "Місія Церква і культура"

Про діяльність Синодального відділу "Місія Церква і медицина"

Про діяльність Синодального відділу по архітектурі, будівництву і охорони пам'ятників церковної архітектури

Про діяльність синодального відділу з благодійності та соціального служіння УПЦ

Про діяльність Синодального відділу по взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України

Про діяльність Синодального відділу релігійної освіти та катихизації

Про роботу учбового комітету при Священному Синоді УПЦ

Про роботу Церковного Суду Української Православної Церкви

Про діяльність Синодального відділу у справах молоді

Про діяльність Юридичного відділу УПЦ


Про роботу Представництва УПЦ у Верховній Раді України
 


Комментировать

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com