УКР РУС ENG 
   

Текстова версія бесіди православних ієрархів з Комісаром Ради Європи з прав людини Томасом Хаммамбергом16 грудня Комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммамберг відвідав Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру, де зустрівся з ієрархами Української Православної Церкви. Окрім Його Блаженства у заході взяли участь керуючий справами УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан, голова Синодального відділу релігійної освіти, місіонерства і катехізації архієпископ Полтавський і Кременчуцький Филип, керівник Відділу зовнішніх церковних зв'язків професор протоієрей Миколай Забуга та народний депутат України Юрій Болдирєв.

Головна тема бесіди - актуальні проблеми, що стоять сьогодні перед Українською Православною Церквою.

Комісар Ради Європи з прав людини:

- Ми зустрілися з багатьма людьми, відвідали в'язниці, психіатричні клініки і притулки для дітей з вадами розвитку. Ми намагаємося робити все для того, щоб права людей захищалися краще. Саме тому ми відвідували ті установи, де перебувають найменш захищені і найбільш вразливі верстви населення. Те суспільство, яке спромоглося добре захистити тих, хто потребує допомоги, завжди буде здоровим. У тих установах, де ми побували, скрізь священики здійснюють блискучу гуманітарну діяльність.

Рада Європи зацікавлена вести діалог з релігійними організаціями. Цього року в серпні в Казані відбулася спеціальна конференція, у вересні - у Нижньому Новгороді, у жовтні - в Стразбурзі. Всі ці заходи, без сумніву, сприятимуть налагодженню діалогу між конфесіями та між священнослужителями й представниками Ради Європи.

Блаженніший Митрополит Володимир:

- Дуже приємно, що ви опікуєтеся таким важливим питанням як людські права та свободи. Треба віддати належне владі в Україні, адже ми маємо можливість проповідувати й молитися щиро і відверто, про що не могли навіть мріяти за радянських часів. Головна проблема для нас - це розкол в Православній Церкві. І те, що Україна не виконала сьогодні деяких зобов'язань перед Церквою, передбачених законодавством, теж можна пояснити розколом і його негативним впливом на життя Української Православної Церкви і суспільства в цілому. Є в нас цілий ряд послань до Верховної Ради і Президента України з проханням покращити становище, яке є сьогодні.

Досі Церква не має статусу юридичної особи. Не дивлячись на те, що є чимало декретів і постанов, існує проблема неповернення Церкві відібраного в неї майна.

Якщо Церква й отримує обіцяне, вона не може юридично оформити це майно.

Закон дає можливість різним конфесіям звершувати богослужіння в одному храмі, що призводить до непорозумінь і сутичок.

Є проблеми з викладанням Закону Божого в світських школах. Триває велика дискусія - місцями це викладання дозволяється, місцями ні, а час плине й діти не знають своєї історії.

Традиційним для України є православ'я - воно є релігією і державотворчою силою одночасно.

Існує також проблема державного оподаткування храмів, монастирів та інших церковних структур. Церква не має власного майна та землі - усім вона тимчасово користується.

Якби проблеми Церкви були розглянуті та вирішені на державному рівні, багато чого негативного не сталося б у нашій країні.

Керуючий справами УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан:

- Останнім часом було прийнято чимало судових рішень, які стосувалися повернення святинь - більшість із них не виконується через відсутність спеціального механізму.

Блаженніший Митрополит Володимир:

- Якщо представники місцевої влади на місцях втручаються у внутрішньоцерковні справи, то в основному - з перевагою у бік розкольників, а не канонічної Православної Церкви.

Архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан:

- У деяких регіонах представники місцевої влади ведуть себе за принципом: чия влада, того й віра.

Голова Синодального відділу релігійної освіти, місіонерства та катехізації УПЦ архієпископ Полтавський і Кременчуцький Филип:

- Викладання дисциплін з християнським наповненням у світських школах цілком залежить від ініціативи і волі місцевої влади. На сьогодні в Україні немає законодавчої бази, яка дозволяє Церкві вільно викладати або впливати на підготовку викладачів. У найближчому майбутньому таких перспектив ми не бачимо.

Голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків професор протоієрей Миколай Забуга:

- За дев'ять років існування Всесвітньої Ради Церков до церковно-державних відносин вона зверталася всього шістнадцять разів. Діючий Закон «Про свободу совісті» - досить демократичний, проте він є реальністю лише сьогодення, перспективи він не враховує.

Блаженніший Митрополит Володимир:

- Щодо студентів Київських духовних шкіл, ми неодноразово ставили питання, щоб держава узаконила документи про закінчення духовних навчальних закладів. На законодавчому рівні не визнаються наші атестати та дипломи.

Протоієрей Миколай Забуга:

- Держава сприймає Церкву й визнає те, що вона керується своїми настановами, але її дипломи про освіту не визнає - це нонсенс.

Народний депутат України Юрій Болдирєв:

- Певні труднощі пов'язані з тим, що в комітеті Верховної Ради, який займається питаннями Церкви, на жаль, влада належить атеїстам. Часто парламентські засідання, як і засідання комітетів, перетворюються на поле битви між атеїстами та віруючими. І останні, як правило, залишаються в меншості.

Нещодавно в Парламенті з'явилася можливість вирішити два з тих питань, які піднімалися сьогодні. Мова йде про багатострокову аренду землі та церковних приміщень і створення релігійними конфесіями навчальних закладів, у яких би навчалися не лише майбутні священнослужителі, а й готувалася б інтелігенція відповідної конфесіональної орієнтації. Ці законопроекти були провалені Верховною Радою. В силу того, що різні фракції орієнтуються на різні конфесії, зіграв роль такий фактор: «заборонити всім, і разом з усіма не дати своїм». Таким чином, прихильники розкольників - проти нашої Церкви, а прихильники УПЦ голосували проти надання цих прав розкольникам. Тож, все провалилося.

В принципі, існує можливість вплинути на ситуацію. Як би там не було, які б переконання не сповідували депутати, ці люди все-таки прислухаються до голосу Ради Європи. Зокрема, до думки Венеціанської комісії. І тому, якщо Венеціанська комісія або якісь інші структури Ради Європи, в тому числі й Комісар з прав людини, висловлюватимуть свої думки стосовно проблем, які є актуальними для церков, це вплине на створення законопроектів і голосування депутатів у парламенті.

Комісар Ради Європи з прав людини:

- Свобода віросповідань є важливим складником загальної системи прав людини. Саме про неї згадано в Європейській конвенції. Всі ці положення також регламентовані у національному законодавстві нашої країни. Ратифікувавши Конвенцію, Україна тим самим взяла на себе обов'язок вважати на ці положення під час формування свого національного законодавства. Свобода віросповідань означає не лише те, що кожна людина має право сповідувати ту чи іншу релігію, тобто мати Бога в серці. Це поняття набагато ширше. Це також означає, що Церкви мають право вільно діяти та виконувати свою місію. Як на мене, з цього вже виходить, що Церкві має бути наданий статус юридичної особи, право володіти майном; вона повинна мати гарантії непорушності прав власності. Сюди ж належить право навчати і виховувати людей в релігійному дусі.

Всі ці проблеми і пропозиції їх вирішення ми обов'язково відіб'ємо у звіті, який будемо готувати за підсумками візиту до України.

Ми не стаємо на бік будь-якої політичної сили, наша організація взагалі не підтримує жодну партію або блок. Наша мета й бажання - домогтися від європейських держав дотримання основоположних прав і свобод своїх громадян.

А свобода віросповідань є одним із найважливіших складників прав людини.

Блаженніший Митрополит Володимир:

- Дякуємо вам за увагу до наших проблем і складнощів. Дозвольте подарувати вам фотоальманах про Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру - на добру згадку про ваш візит до обителі.

Комісар Ради Європи з прав людини:

- Дозвольте і вам подякувати за гостинність і відвертість у викладенні ваших проблем і потреб. Дуже важливо те, що ви надали нам документи, які ми зможемо використовувати під час діалогу з державою.

 


   
orthodox.org.ua

Украинская Православная ЦерковьОбратная связь: presschurch@gmail.com