УКР РУС ENG 
   

Ставропігійний Успенський Зимненський Святогорський жіночий монастирЗимне сьогодні. Фото М. Брусники

Зимне сьогодні. Фото М. Брусники
Фортечні мури
та престольний Успенський храм
Зимненського монастиря

Фортечні мури з вежами та Успенський храм Зимненської обителі зведено наприкінці XV – у першій половині XVI ст. на кошти православного волинського вельможі Федора Чарторийського, дбайливого благодійника монастиря. Ныні на фортечних спорудах відновлено втрачені частини цегляної кладки, стіни знову отримали бойові галереї з дерев`яних балок і стовпчиків, вежі знову завершені дерев`яними наметами.
Храм Успіння в XV-XVI ст. за Г. Логвиним

Храм Успіння в XV-XVI ст. за Г. Логвиним
На докладний опис заслуговує Успенський храм. Основою плану будівлі є квадрат, який відповідає  більшій частині храму, та півколо вівтаря, яке приєднане зі сходу і за діаметром дорівнює одному з боків квадрата. Дві пари внутрішніх опорних стовпів поділяють основну частину храма на три поздовжні нави. Центральна нава має продовження у вівтарі, котрий також розділений на три поздовжні частини: південну відокремлено аркою, а північну – стіною із невеликим прохідним отвором. На цьому тлі помітна відсутність очікуваного геометричного малюнку північної ділянки у півколі вівтарної стіни: план північної частини вівтаря – квадратний, а її висота, вдвічі нижча від основного масиву храма, дорівнює вежам монастирської фортеці. Вчені визнають, що північна частина вівтаря теж була фортечною вежею, але по-різному уявляють собі історію її створення: або храм прибудовували до вже існуючої вежі, або думка про укріплення храма вежею виникла тоді, коли частину церковних стін вже було зведено.
Обитель у XV-XVI ст. Версія Л. Крощенка і Є. Осадчого

Обитель у XV-XVI ст. Версія Л. Крощенка і Є. Осадчого
Не однакові думки і про те, як спочатку виглядало завершення храму. Переказ повідомляє про п`ять бань. Відомий історик української архітектури Г. Логвин уявляв собі чотири бойові вежі-бані на кутах споруди. Дослідники П. Ричков і В. Луц припускають, що, коли правий Г. Логвин, то на гребені двосхилого даху  могла існувати й п`ята, суто декоративна банька1. У свою чергу, Л. Крощенко вважає, що храм завершував високий двосхилий готичний дах із трикутними фронтонами на торцях, який було замінено у XVII ст. банями та більш низьким дахом2.
Обитель на гравюрі XIX ст.

Обитель на гравюрі XIX ст.
1724 р. за наказом магната М. Чацького частину бань знесли, залишивши тільки дві західні, для уподібнення храма католицькому костелу3. У 1890-х рр. ці бані розібрали й встановили замість них  над західним фасадом храму три нові, цибулясті, у псевдоросійському стилі. Тоді ж і в тому самому стилі вікна храму було оздоблено наличниками. Центральну ділянку західної стіни храму розібрали і знову відбудували на межі, трохи відсунутій на захід. Внаслідок цього фасад отримав прямокутний виступ4.
Нинішній вигляд обителі з північного заходу

Нинішній вигляд обителі з північного заходу
Під час I-ї світової війни у храм влучило три снаряди, котрі на диво не вибухнули. Це стало явним свідченням опіки Божої над монастирем5. У роки Великої Вітчизняної війни храм втратив бані6. У 1990-х рр. його прикрасили п`ять шоломовидних бань у давньоруському стилі. З ними споруда набула унікальної своєрідності. Сміливе поєднання шоломовидних бань із підсилюючими стіни будівлі контфорсами, характерними для Волині часів впливу католицизму, врівноважується псевдоросійськими наличниками вікон. Внутрішні стіни храму розписані у 1990-х рр. із запозиченням композицій Володимирського собору в Києві і Трапезної палати Києво-Печерської Лаври7.


ПРИМІТКИ:

1Ричков П., Луц В. Сакральне мистецтво Володимира-Волинського. Київ, 2004. С. 112-117.
2Крощенко Л., Осадчий Є. Святогірський Успенський монастир у с. Зимно // З історії української реставрації. Київ, 1996. С. 74-81.
3Зимненський Святогорський Свято-Успенський Ставропігійний жіночий монастир [рік видання не вказаний, між 1997-2000]. С. 12; Святогорський Свято-Успенський Зимненський ставропігійний жіночий монастир. Київ, 2001. С. 12.
4Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. Т. 2. Киев, 1985. С. 60.
5Зимненський Святогорський... С. 14-16; Святогорський Свято-Успенський... С. 14.
6Памятники... С. 60; Ричков П., Луц В. Вказ. праця. С. 118.
7Зимненський Святогорський... С. 19; Святогорський Свято-Успенський... С. 15.

Коментувати

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com