УКР РУС ENG 
   

31.08.2006. ПОЛТАВА. Голова Синодального відділу релігійної освіти, місіонерства і катехізації УПЦ звернувся до громадськості з нагоди початку нового навчального року«Починається милістю Божою новий навчальний рік. Діти, підлітки і молоді люди приходять сьогодні в класи й аудиторії, лабораторії та майстерні навчальних закладів усіх рівнів і напрямів для того, щоб у наполегливій праці здобути знання й уміння, роблячи перші кроки на шляху до справжньої просвіти та освіти, або вдосконалюючись у своїх досягненнях. А професори і викладачі, вихователі й наставники готові пропонувати своїм учням, вихованцям та студентам не тільки власні знання і досвід, але й своє натхнення, частинку свого серця.

У цій співпраці старших і молодших, учнів та вчителів, народжується наше майбутнє. Важливо правильно обрати орієнтири виховання й освіти, щоб майбутнє нашої Богом благословенної країни було світлим і безхмарним.

Сьогодні держава визнає важливу роль духовного виховання дітей та молоді, сприяючи поверненню в систему освіти традиційних для України християнських цінностей. За ініціативою Президента Віктора Ющенка цього року в багатьох загальноосвітніх школах вводиться предмет «Християнська етика», і Українська Православна Церква в спеціальному Зверненні Священного Синоду висказала своє схвалення цього своєчасного починання.

Молімося Богу за успіх доброї справи! Адже ми повинні пам'ятати, що світськість держави не означає примусового безбожництва та обов'язкового атеїзму системи освіти. Досвід цивілізованих країн свідчить, що, за всієї різноманітності форм і методів викладання, підростаюче покоління в усьому світі має нагоду знайомитися з морально-етичною і культурною традицією тих конфесій, які визначили історичне формування тієї або іншої нації. Тим часом, наші діти протягом багатьох років були позбавлені можливості дізнатися про віру, моральність і культуру християнства, яке визначило долю нашого народу.

Слава Богу, сьогодні ситуація змінюється на краще. І я звертаюся до всіх трудящих на ниві освіти з закликом не боятися і докладати всіх зусиль до впровадження в навчальний процес предметів «Християнська етика», «Основи православної культури» та інших, які мають величезний виховний та освітній потенціал. Поява в розкладі незвичайних предметів аж ніяк не означає поворот від обов'язкового атеїзму до клерикалізації; навпаки, з уведенням християнської етики в систему освіти на всіх рівнях кожна молода людина зможе свідомо зробити вибір, стати віруючим або атеїстом, упевнено і вільно визначити власний світогляд і життєвий шлях.

Прошу всіх, від кого це залежить, докладати зусиль до того, щоб під маскою християнської етики в школу не проникли псевдорелігійні течії та окультні лженауки. Прикриваючись гарними словами і привабливими гаслами, вони замість чистої води справжнього знання пропонуватимуть бруд, замість істини - брехню. І від того, наскільки навчальні заклади всіх рівнів будуть готові розрізняти християнство від підробок під християнство, залежить не просто добробут, але й здоров'я, і саме життя традиційних християнських конфесій, які в цьому питанні повністю солідарні.

Церква готова надати методичні допомоги в розробці уроків з нових предметів, підборі літератури і, безумовно, у підготовці викладачів. Ми маємо певні напрацювання, й готові поділитися ними з усіма зацікавленими особами. Духовні навчальні заклади Української Православної Церкви та їхні випускники, Синодальний відділ релігійної освіти, Всеукраїнське православне педагогічне товариство, громадські просвітницькі організації є серйозною науковою і практичною основою для викладання християнської етики на високому теоретичному рівні, у повній відповідності з християнською традицією України.

Бажаним ми вважаємо також і те, щоб викладачі християнської етики одержували рекомендацію уповноважених на те органів і представників традиційних християнських конфесій України та свідоцтво про відповідність рівня і змісту предмету, що викладається, основним напрямам християнського віровчення й моральності.

Нехай Господь благословить працю всіх керівників, учителів та учнів! Нехай світло християнської освіти осяє нашу благословенну Батьківщину! Нехай міцніють сили і зростає мудрість вчителів, викладачів і вихователів! Нехай Господь освячує розум і серця всіх, хто шукає істинного знання і мудрості!

З молитвою про успіх освіти в Україні та добрими побажаннями до початку нового навчального року, голова Синодального відділу релігійної освіти, місіонерства і катехізації УПЦ архієпископ Полтавський і Кременчуцький Филип»
(31 серпень 2006)
 


   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com