УКР РУС ENG 
   

ХМЕЛЬНИЦЬКА єпархіяПодільська єпархія утворилася 1795 року й охоплювала територію чотирьох сучасних: Хмельницької, Кам'янець-Подільської, Вінницької та Тульчинської.

На початку XX століття тут було 1685 храмів (із них - 1416 парафіяльних), 6 чоловічих та 5 жіночих монастирів, 400 вихованців духовних семінарій (якщо порахувати разом із вихованцями парафіяльних шкіл і училищ, то кількість сягатиме 99500 осіб).

За народною освітою Подільська єпархія посідала чи не перше місце в імперії. Собори Кам'янця-Подільського на честь святого благовірного князя Олександра Невського та Казанської ікони Божої Матері, зруйновані в 20-х роках ХХ століття, не поступалися величчю найвідомішим соборам світу.

У 30-40 роки ХХ століття через активну атеїстичну пропаганду та боротьбу з «релігійним мракобіссям» єпархія прийшла у занепад. Турбота про народ тодішніх архіпастирів вражає жертовністю, мужністю й мудрістю, особливо в період розрухи та голодних буднів війни.

У 1945 році Подільську кафедру було перенесено до міста Проскурів (нинішній Хмельницький). У 1964 році тут нараховувалося 309 парафій, були закриті кафедральний собор Хмельницького, Городищенський, Головчинецький і Сатанівський монастирі. Хмельницька кафедра була скасована, а керування парафіями було ввірене вінницьким архіпастирям. Діючих парафій у Хмельницькій частині єпархії на момент її закриття було лише 139.

З 1975 року, з приїздом архієпископа Агафангела (нинішнього митрополита Одеського та Iзмаїльського), відродилося будівництво храмів у Вінницько-Хмельницькій єпархії. 1989 року з його благословення стараннями секретаря Хмельницького єпархіального управління архімандрита (нинішнього архієпископа) Антонія (Фіалка) було закладено перший камінь Свято-Покровського кафедрального собору Хмельницького та приміщення нинішньої архієрейської резиденції.

1990 року Хмельницька єпархія знову виокремлюється в самостійну кафедру, межі якої адміністративно збігаються з Хмельницькою областю.

22 червня 1993 року рішенням Священного Синоду УПЦ Хмельницька єпархія розділяється на дві самостійні: Кам'янець-Подільську і Хмельницьку з відповідним підпорядкуванням 7 районів південної частини Хмельницької області Кам'янець-Подільській єпархії та 13 районів заходу, сходу й півночі області - Хмельницькій. Керуючим Кам'янець-Подільською єпархією тоді було призначено нині покійного архієпископа Никанора (Юхим'юка, †1997), Хмельницькою - єпископа Антонія (Фіалка) з титулом «Хмельницький і Шепетівський».

На момент розділення Хмельницька єпархія нараховувала 134 священнослужителі та 215 діючих парафій. На сьогодні клір складається з 280 священнослужителів, тут існує 411 діючих храмів, 150 церков - на стадії будівництва; зареєстрованих громад, підпорядкованих Хмельницькій єпархії УПЦ, - 561.

В єпархії діють 58 недільних шкіл, один просвітницький центр (у місті Нетішин) та 64 бібліотеки духовної літератури. 67 ченців та черниць несуть послух у трьох відроджених і двох заснованих обителях:

- Свято-Різдво-Богородичний чоловічий монастир села Городище Шепетівського району;

- Свято-Хрестовоздвиженський чоловічий монастир Старокостянтинівського району;

- Спасо-Преображенський жіночий монастир села Головчинці Летичівського району;

- жіночий монастир в ім'я святої праведної Анни в місті Славута;

- жіночий монастир в ім'я святого благовірного великого князя Олександра Невського в селі Черніївка Полонського округу.

Також є Свято-Iоанно-Предтеченський скит Городищенського чоловічого монастиря у селі Велика Калинівка Хмельницького району.

Місцевошановані святині:

- ікона та джерело преподобного Онуфрія Великого у Спасо-Преображенському жіночому монастирі села Головчинці Летичівського району;

- джерело пророка Божого Iллі біля села Слобідка Шелехівська Деражнянського району;

- джерело на честь Божої Матері у Славутському та Білогірському районах;

- ікона Божої Матері «Утамуй мої печалі» у Свято-Різдво-Богородичному храмі міста Старокостянтинів;

- ікона Божої Матері «Семистрільна» у Свято-Різдво-Богородичному чоловічому монастирі селища Городище Шепетівського району.

Під омофором керуючого Хмельницькою єпархією перебувають понад 500 000 віруючих.

Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 31 травня 2007 року (Журнал № 59) Хмельницьку єпархію було розподілено на дві самостійні: Хмельницьку і Шепетівську. У складі Хмельницької залишилися такі райони Хмельницької області: Волочиський, Деражнянський, Красилівський, Летичівський, Старокостянтинівський, Старосинявський та Хмельницький. Преосвященні Хмельницької кафедри отримали титул «Хмельницький і Старокостянтинівський». Правлячим архієреєм єпархії залишився архієпископ Хмельницький і Шепетівський Антоній (Фіалко), з 31 травня 2007 року - митрополит.   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com