УКР РУС ENG 
   

ТЕРНОПІЛЬСЬКА єпархіяТернопільська єпархія була утворена у 1988 році шляхом виділення зі складу Львівської й розташовується в адміністративних межах Тернопільської області.

Основна група населення цього регіону - українці. За віросповіданням у межах волинської частини (Кременця, Шумська, Ланівців, Вишнівця) - православні, а в галицькій - греко-католики.

З 1988 по 1989 рік правлячим архієреєм був архієпископ Марк (нині Сумський і Охтирський), а з 1989 по 1991 рік - митрополит Лазар (нині Сімферопольський і Кримський).

З 18 лютого 1991 року Тернопільською кафедрою керує архієпископ Тернопільський і Кременецький Сергій.

На території єпархії в місті Почаїв розташована Свято-Успенська Почаївська Лавра і Свято-Духівський чоловічий монастир (скит), у місті Кременець - Богоявленський жіночий монастир.

При Почаївській Лаврі засновано духовну семінарію, в Кременці діє її філія - Богословсько-регентське училище.

Важливою подією в церковному житті єпархії є святкування престольного свята кафедрального собору в ім'я святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії в м. Тернополі (30 вересня). Будівництво собору завершено; у верхньому храмі ведуться підготовчі роботи до розпису, на горньому місці виготовлено мозаїчну ікону Божої Матері «Нерушима стіна»; встановлено мармуровий іконостас.

В єпархії будуються 4 храми в містах (Тернопіль, Борщів, Бережани, Ланівці) і 6 - у селах.

Регулярно відбуваються єпархіальні збори, зустрічі з парафіянами, студентами. На зібраннях акцентується увага зокрема на розв'язанні труднощів духовного життя в умовах сьогодення. Також розглядаються питання внутрішнього життя єпархії, її парафій та збереження православ'я в регіоні.

До Свято-Успенської Почаївської Лаври регулярно організовуються піші паломництва.

Тернопільська обласна державна адміністрація у 2006 році передала у власність єпархії храм, який знаходився у користуванні військової частини села Білокриниця Кременецького району. Всього за період 1991-2006 років було передано 50 культових споруд, в користування - 79. Передача храмів у власність та користування затримується переважно через негативне ставлення місцевої влади до канонічної Української Православної Церкви.

Протягом року духовенство єпархії виїжджає в місця позбавлення волі на території області, де звершуються богослужіння, таїнства та проводяться духовні бесіди. Засудженим надається матеріальна допомога: продукти, одяг, медикаменти, канцтовари. Також до свят Різдва і Великодня посильна допомога продуктами надається людям літнього віку і малозабезпеченим парафіянам, ветеранам війни і праці, дітям-сиротам, інвалідам.

Прес-служба висвітлює події з життя єпархії, подає інформацію до прес-служби УПЦ (м. Київ), співпрацює зі службою у справах релігій. Проте доступ до місцевого телерадіоефіру для канонічної Церкви закритий.

Духовенство поповнюється здебільшого з числа студентів Почаївської духовної семінарії, рідше - з інших єпархій. Випускники регентського училища несуть послух на парафіях. Відносини з місцевими адміністраціями будуються на основі закону.

Матеріально-побутові умови духовенства нелегкі через неприйняття канонічного православ'я представниками влади. Забезпечення житлом - приблизно на 80%.

На території області існує багато різних сектантських груп. Найбільшої шкоди єдності православних завдають автокефалія, уніати, філаретівці, сектанти, войовничий націоналізм і політиканство в усіх його проявах. Усе це сприяє відчутній нестабільності в тернопільському краї.   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com