УКР РУС ENG 
   

СІМФЕРОПОЛЬСЬКА єпархіяСімферопольська і Кримська (колишня Таврійська) єпархія була заснована 1859 року. Цьому передувало звернення Святійшого Синоду до імператора Олександра II з доповіддю і клопотанням від жителів Криму про відкриття в Таврії нової єпархії Руської Православної Церкви, яка об'єднає парафії, розташовані в Криму й на землях, котрі почали заселятися після приєднання Криму до Росії. 16 листопада 1859 року була отримана царська резолюція: «Бути цьому».

Пройшовши декілька складних етапів у своєму становленні, православ'я в Криму почало активно розвиватися лише після створення самостійної Таврійської єпархії: менше ніж за десять років було організовано понад сто нових парафій, активізували діяльність монастирі, відкрилися чоловічі й жіночі духовні училища. 1873 року почала діяти Таврійська духовна семінарія, яка за сорок сім років свого існування підготувала сотні священиків.

Серед кримських архіпастирів були видатні особистості, справжні подвижники благочестя, про яких слід сказати окремо.

Єпископ Таврійський і Сімферопольський Гурій (в миру Григорій Платонович Карпов, 1818-1882 рр.) очолював Таврійську кафедру 14 років. За цей час він значно посилив позиції православ'я в Криму, вів активну роботу зі зміцнення діючих і створення нових парафій. При єпископі Гурії було відкрито Таврійську духовну семінарію, почав видаватися журнал «Таврійські єпархіальні відомості». Похований владика у Сімферополі. Наразі готуються матеріали для його канонізації.

Архієпископ Димитрій (в миру князь Давид Iлліч Абашидзе, у схимі Антоній, 1867-1942 рр.), з 1912 року - єпископ Таврійський і Сімферопольський. З початку Першої Світової війни служив священиком Чорноморської ескадри. У 1915 році повернувся на свою єпископську кафедру. Член Помісного Собору 1917-1918 років. Брав участь у роботі Тимчасового Вищого Церковного управління на півдні Росії. Останні роки провів у Києво-Печерській Лаврі. Похований біля входу в Ближні печери. Готуються матеріали для його канонізації.

Святитель Лука, архієпископ Сімферопольський і Кримський (Валентин Феліксович Войно-Ясенецький, 1877-1961 рр.) - видатний архієрей і лікар, професор-хірург, автор монографії «Нариси гнійної хірургії», за яку отримав Сталінську премію. З травня 1946 року і до кінця життя святитель Лука служив на Кримській кафедрі. Зцілення на його могилі душевних і тілесних хвороб та всенародна шана спонукали священноначалля Православної Церкви розглядати питання про причислення архієпископа Сімферопольського і Кримського Луки до лику святих, це рішення затвердив Синод Української Православної Церкви своєю постановою від 22 листопада 1995 року. До мощей святого, які почивають у Свято-Троїцькому кафедральному соборі Сімферополя, з вірою й любов'ю прикладаються тисячі людей. Відомі непоодинокі випадки чудесного зцілення, коли хворим, які потребували серйозних хірургічних операцій, після молитви біля раки з мощами святителя вже не було потрібне медичне втручання. В 1997 році в Сімферополі відкрито пам'ятник святителю Луці.

У 1992 році правлячим архієреєм Кримської єпархії був призначений архієпископ Сімферопольський і Кримський Лазар (Швець); з 2000 року - митрополит.   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com