УКР РУС ENG 
   

Річний звіт про діяльність Синодального відділу «Місія Церква і культура»З благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира Синодальний відділ «Церква і культура» приділяє увагу проблемам духовно-культурного просвітництва, відродження культури, розвитку мистецтв. Це й співпраця з міністерством культури, іншими державними установами, що відповідальні за гуманітарну сферу, й налагодження тісних зв’язків із закладами культури, творчими колективами, видатними діячами національної культури.

СПІВПРАЦЯ ЗІ СВІТСЬКИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ

2011 р. оголошено роком культури і тому робота у цій сфері набуває зараз особливого змісту. Саме у вищезазначеному контексті відбулася зустріч Блаженнішого Митрополита Володимира з міністром культури України М. А. Кулиняком, на якій було обговорено питання подальшої співпраці. Для відділу «Церква і культура» ця зустріч стала доленосною, адже така співпраця виводить церковно-культурну роботу на високий загальнодержавний рівень, що посилює її просвітительське і місіонерське значення.
Зокрема, було розроблено і втілено в життя проекти з відзначення видатних ювілейних і пам’ятних дат. У поточному році були здійснені заходи, присвячені 25 річчю Чорнобильської аварії. Відділ, з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира, брав участь у проведенні міжнародної конференції «Після Чорнобиля: загальний біль, загальна турбота, загальна надія. Осмислення підсумків та уроків катастрофи». Разом із Національним Києво-Печерським заповідником було проведено фотовиставку «Поминальна молитва».

Відбулося вшанування пам’я­ті Т. Г. Шевченка на спомин 150 річчя від дня його смерті та перепоховання на Чернечій горі. 25 березня 2011 р. у Великій залі Національної музичної академії ім. П. І. Чайковського пройшли концерт «Не забудьте пом’янути» та виставка експонатів шевченкіани з особистого зібрання Блаженнішого Митрополита Володимира. 24 травня у виставковій залі Успенського собору Києво-Печерської Лаври відкрилася виставка «Кобзар — співець святинь України». Рідкісні книги з колекції Його Блаженства були також представлені на Всеукраїнському форумі «Українська книга на Одещині» 19–21 травня 2011 р., який проходив у Одеській національній науковій бібліотеці ім. М. Горького.

12 травня у м. Ізяславі на Хмельниччині відбулася виставка стародруків XVI–XVII ст. і раритетів шевченкіани із зібрання Блаженнішого Митрополита Володимира на присвяту Шевченкових роковин та 450 річчя створення Пересопницького Євангелія. Адже поет вивчав цю пам’ятку і залишив її опис, оцінюючи Євангеліє як шедевр вітчизняного книгописання.

25 серпня в Музеї заповіту ім. Т. Г. Шевченка м. Переяслава-Хмельницького відбулося відкриття виставки «Шевченкові скарби», сформованої на основі колекції Предстоятеля. Це ікона святителя Тарасія 1867 р., яку написав друг поета Г. Честахівський на спомин його душі, ескіз народного художника СРСР, академіка М. Божія до його знаменитої картини «Думи мої…» (з Національного художнього музею України), кілька прижиттєвих видань, портрети, вироби мистецтва, листівки тощо. Декілька з цих раритетів Його Блаженство передав у дар музею.

Митрополит Володимир моє великий авторитет у наукових колах як знавець української поезії та літератури, поціновувач корифеїв вітчизняної культури, бібліограф та меценат. Свої унікальні скарби він підніс у дар багатьом просвітницьким установам України, як столичним, так і провінційним. Значну увагу Блаженніший Владика приділяє розкриттю релігійно-філософської проблематики у творчості видатних українських мислителів. Зокрема, пильний інтерес громадськості й особливо молоді викликала доповідь Блаженнішого Володимира «Релігійне світобачення Тараса Шевченка» на пленарному засіданні науково-практичної конференції «Студентська наука в духовній школі» 15 березня 2011 р.

З нагоди 50 річчя від дня кончини святителя Кримського Луки, а також 70 річчя від початку Великої Вітчизняної війни у головній залі Національного музею Великої Вітчизняної війни відбулася виставка «Подвиг святителя-хірурга». Ядром експозиції були експонати з музею «Православна Україна», який підпорядковується відділу «Церква і культура». Це прижиттєві фотографії св. Луки, медичні інструменти, що належали йому, прижиттєві записи його проповідей, збірка присвячених йому видань тощо. Виставка розкриває образ цієї унікальної людини не лише як видатного діяча Церкви, але і як ученого, патріота, хірурга-віртуоза, цілителя.

18 травня Відділ взяв участь у святкуванні 30 річчя Національного музею історії Великої Вітчизняної війни. Директору, ветеранам, а також науковим співробітникам музею було оголошено вітання Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Володимира і вручено високі церковні нагороди.

Відділом разом з музеєм Великої Вітчизняної війни, Києво-Печерською Лаврою, Християнською місією «Відродження України» та за участю посольства Німеччини в Україні було проведено акцію з передачі старовинного православного хреста Спільнотою Сестер Марії м. Дармштадт ченцям Києво-Печерської Лаври. У квітні 1943 р. хрест був врятований німецьким солдатом з палаючої української хати. Він зберігав його як святиню усе своє життя, усвідомлюючи, що завдяки цьому Розп’яттю вижив у жорстокій війні. Після його смерті хрест було передано дармштадтській Спільноті Сестер Марії. За клопотанням відділу «Церква і культура» Блаженніший Митрополит Володимир благословив передати хрест Національному музею Великої Вітчизняної війни, що й відбулося 29 червня у центральному корпусі музею. Було відправлено панахиду за усіма загиблими у війні. У промовах з німецької та української сторін цей проект отримав високу оцінку як знак покаяння та примирення народів у рік 70 ї річниці початку Великої Вітчизняної війни.

ІСТОРИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

До 100 річчя канонізації святителя Іоасафа Білгородського Відділ підготував виставку «Обранець Божий». Її перлиною є стародрук ХVII ст. з особистим автографом святителя Іоасафа — дар Блаженнішого Митрополита Володимира.

Триває підготовка до відзначення 350 річчя першого друкованого видання Києво-Печерського Патерика та 200 ліття від дня народження святителя Феофана Затворника. Відділ «Церква і культура» разом з Видавничим відділом Руської Православної Церкви співпрацює у дослідженні й пошуку рукописного спадку, що зберігається в інституті рукописів Національної бібліотеки ім. В. Вернадського у Києві, у фондах Київської духовної академії і семінарії. Це, зокрема, рукопис магістерської дисертації ієромонаха Феофана (Говорова), яку він захистив у КДА в 1841 р. Біографічні та творчі документи святителя Феофана періоду його навчання у КДА (1836–1841 рр.) зберігаються також у фондах Центрального державного історичного архіву України та рукописних фондах Державної наукової архівної бібліотеки м. Києва. Велику допомогу в організації дослідницької роботи з рукописним фондом святителя Феофана надав Києво-Покровський жіночий монастир у м. Києві та особисто ігуменя Калісфенія.

1000 ЛІТТЯ СОФІЇ КИЇВСЬКОЇ

Однак, звичайно, пріоритетними серед усіх дат церковно-державного значення є 1000 ліття собору Софії Премудрості Божої у м. Києві, 450 річчя Пересопницького Євангелія та 20 річчя незалежності України.

За рішенням Священного Синоду УПЦ створено оргкомітети з відзначення цих визначних дат. Голова відділу «Церква і культура» увійшла до складу державної комісії зі святкування 1000 ліття Софії Київської. Налагоджено тісний контакт і конструктивну співпрацю з Національним заповідником «Софія Київська», в тому числі розроблено низку заходів, у яких, окрім музею та Відділу, беруть участь провідні музейні, наукові, творчі установи та громадські організації України.

21 вересня, у день свята Різдва Пресвятої Богородиці, відбулися церковні урочистості, присвячені ювілею Києво-Софійського собору. З благословення Предстоятеля УПЦ, архі­єпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр відслужив у соборі подячний молебень, по завершенні якого від імені Блаженнішого Митрополита Володимира привітав співробітників Національного заповідника «Софія Київська» зі святом та вручив їм високі церковні нагороди. В актовому залі музею відбулася презентація фільму «Софія Київська: перше тисячоліття», створеного Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом за участю голови відділу «Церква і культура». Цей фільм транслювався також Першим Національним телеканалом. У Митрополичому будинку було відкрито виставку «Пам’ятники сакрального мистецтва XV–XIX ст.», де про історію Софії Київської розповідають унікальні експонати з фондів Києво-Печерського заповідника.

24 вересня на Софійській площі пройшли державні урочистості за участю Президента України В. Ф. Януковича. На жаль, державна влада не дала дозволу на проведення у стінах тисячолітнього собору Божественної літургії. Тому свято мало формальний характер. Але й проведення молебню — це вже великий крок уперед у порівнянні з минулими часами, коли влада категорично забороняла Українській Православній Церкві будь-яку можливість не лише молитовної, але й громадсько-культурної співпраці з Софією. Цьогоріч відбулися певні зрушення. За участі УПЦ в соборі було проведено багато мистецьких заходів: концерти хорового співу та класичної музики, представлення творчості видатного польського майстра Адама Сталони-Добжанського — його вітражів. Відкриття виставки «Створення світла» польського митця відбулося 21 жовтня з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира та Предстоятеля Польської Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Савви.

Проявом конструктивних і взаємокорисних відносин між заповідником «Софія Київська» і УПЦ стала передача Генеральним директором музею І. М. Куковальською Блаженнішому Митрополиту Володимиру фрагментів древньої цегли собору, яку було урочисто закладено у фундамент нової Софії — Свято-Воскресенського кафедрального собору УПЦ. Це стало символом спадкоємності й непорушної єдності тисячолітнього храму Київських митрополитів та сучасного кафедрального собору нашої Святої Церкви.

ПЕРЕСОПНИЦЬКЕ ЄВАНГЕЛІЄ

Щодо Пересопницького Євангелія, то Відділ уже кілька років займається цим проектом. Разом з Відділом зовнішніх церковних зв’язків, Інформаційно-просвітницьким відділом, Духовно-просвітницьким центром при кафедральному соборі УПЦ та іншими церковними установами, єпархіями УПЦ, міністерствами закордонних справ та культури України Відділ брав участь у презентації факсимільного видання Пересопницького Євангелія в Україні й за кордоном. У цьому році, який оголошено роком української Першокниги, відбулися урочисті заходи, присвячені Пересопниці, у різних науково-культурних закладах України. 19 травня в Одеській національній науковій бібліотеці ім. М. Горького пройшла виставка «Зібрання рукописних та друкованих Євангелій у фондах ОГНБ: до 450 річчя української Першокниги — Пересопницького Євангелія», на якій почесне місце посіла факсимільна копія Євангелія. Голова Відділу оголосила вітання Блаженнішого Митрополита Володимира, прочитала доповідь, виступила під час наукової дискусії.


28 травня відбулася презентація Пересопниці в рамках першого міжнародного фестивалю «Книжковий арсенал» у Національному культурно-художньому і музейному комплексі «Мистецький Арсенал». Було організовано виставку «Пересопницьке Євангеліє — витоки і сучасність» разом з книжковими видавництвами «Адеф-Україна» і «Мистецтво». Голова Відділу оголосила вітання учасникам форуму від імені Предстоятеля і розповіла про проект Української Православної Церкви та Національної академії наук України, присвячений виходу у світ факсимільного видання Євангелія. Працівники «Адеф-Україна» презентували книгу «Пересопницьке Євангеліє — витоки і сучасність», де поруч з текстом оригіналу подано повний транслітерований текст і редакція українською мовою.

12–13 травня у м. Ізяславі, яке має прямий стосунок до створення Пересопниці (в ньому було розпочато рукопис), відбулась науково-практична конференція «Пересопницьке Євангеліє — пам’ятка української національної культури». У фонд історико-краєзнавчого музею м. Ізяслав було передано екземпляр факсимільного видання. У соборному храмі на честь Різдва Христового було відслужено подячний молебень. Урочистим хресним ходом духовенство перенесло святиню через усе місто до Будинку культури, де пройшли світські урочистості: виставка «Пересопницьке Євангеліє — святиня української писемності», презентація церковних стародруків і шевченкіани із зібрання Блаженнішого Митрополита Володимира, демонстрація фільму ТРК «Глас» «Пересопницьке Євангеліє».

Пересопниця демонструвалася і під час проведення виставки «Кобзар — співець святинь України» у Національному Києво-Печерському заповіднику. Було підкреслено, що саме Т. Г. Шевченко відкрив світові цю святиню під час археографічної експедиції містами України. 25 серпня Пересопницьке Євангеліє експонувалося у «Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка» м. Переяслава-Хмельницького поруч із раритетами шевченкіани Блаженнішого Митрополита Володимира. З благословення Його Блаженства цей примірник факсимільного видання було передано в дар музею.


18 серпня, в рамках проведення VII Київської міжнародної книжкової виставки в Українському домі, книга видавництва «АДЕФ-Україна» «Пересопницьке Євангеліє: витоки і сучасність» отримала Гран-прі та звання «Краща книга України».

На ім’я Предстоятеля УПЦ находять численні прохання від наукових, музейних і культурно-творчих установ про пожертвування факсимільного примірника Євангелія. Було розроблено проект проведення офіційних заходів УПЦ щодо відзначення 450 ліття Євангелія, поєднаний з благодійною акцією пожертвування примірників факсимільного видання відповідним установам. Річ у тім, що державний комітет зі святкування 450 річчя Євангелія проводив свої заходи без участі УПЦ. Представників УПЦ не було і в складі оргкомітету. Тому Церква діяла автономно, але ефективно і вагомо.

29 вересня, напередодні все­українського дня бібліотек і свята мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії в Національній Парламентській бібліотеці України відбулася урочиста презентація факсимільного видання Пересопницького Євангелія, книги «Пересопницьке Євангеліє: витоки і сучасність», факсимільних видань Христинопільського Апостола XII ст. (спільний проект УПЦ і Національного музею історії України), Луцького Євангелія XIV ст. (спільний проект УПЦ і Російської державної бібліотеки), Ізборника Свято­слава й Остромирова Євангелія XI ст. (проект РПЦ на відзначення 1000 ліття Хрещення Русі), Київської Псалтирі XIV ст. та інших подібних видань. У презентації взяли участь відділ «Церква і культура», Синодальний інформаційно-просвітницький відділ, представники комітету ВР України з питань культури і духовності, Міністерства культури, кількох загальноукраїнських видавництв, інститутів НАНУ, Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, Національного науково-дослідницького інституту українознавства, бібліотечної спільноти Києва. З благословення Блаженнішого Митрополита Володимира видавництво «АДЕФ-Україна» було удостоєно ордена святителя Димитрія Ростовського. Багато музеїв і бібліотек України отримало в цей день факсимільні примірники Пересопницького Євангелія. Експонувалася також виставка «Пересопницьке Євангеліє — 450 років», на якій було представлено пам’ятки книжкового мистецтва різних століть, у тому числі із зібрання Блаженнішого Митрополита Володимира, та матеріали міжнародних презентацій Пересопниці у багатьох країнах світу.

Ці презентації продовжуються і кожна з них стає яскравою подією міжнародного значення.

7 листопада відбулася презентація Пересопницького Євангелія у Раді Європи (м. Страсбург, Франція). Захід проходив у рамках головування України в Комітеті міністрів Ради Європи за участю міністра закордонних справ України, голови Комітету міністрів Ради Європи К. Грищенка, міністра культури України М. Кулиняка, генерального секретаря Ради Європи Т. Ягланда, архі­єпископа Полтавського і Миргородського Филипа, представника Московського Патріархату у Страсбурзі ігумена Филипа, послів різних європейських держав, релігійних діячів, громадськості. Було відкрито також виставку «Києво-Печерська Лавра», яку представляла гендиректор заповідника М. Громова.

10 листопада в залі Європейської парламентської асоціації пройшла зустріч, присвячена Пересопниці: було прочитано кілька доповідей, продемонстровано фільм та відбувся концерт духовної музики. З благословення Блаженнішого Митрополита Володимира Національній бібліотеці Страсбурга, а також парафії усіх святих у м. Страсбург було вручено екземпляри факсимільного видання Євангелія.

СПІВПРАЦЯ ВІДДІЛУ З МУЗЕЯМИ ТА ЗАПОВІДНИКАМИ

Відділом налагоджено плідну співпрацю з Національною музичною академією ім. П. Чайковського. Представники Відділу були присутні на інавгурації ректора академії В. І. Рожка. З великим успіхом проходить щорічна Пасхальна асамблея «Господи, Господи, силою Твоєю…». З благословення Блаженнішого Митрополита Володимира, в рамках III Пасхальної асамблеї відбулися творчі акції, присвячені 25 річчю Чорнобиля. В більшості обласних центрів України, а також за кордоном — у Москві, Петербурзі, Мінську, Вільнюсі, Берліні було заплановано виконання «Чорнобильської Літургії» архі­єпископа Іонафана (Єлецьких) камерним хором «Кредо», а також випуск музичного диску «Чорнобильська Літургія». Більшість цих планів було реалізовано. Кульмінацією цього творчого проекту стало виконання «Чорнобильської Літургії» у Великій залі Берлінської філармонії — одному з найпрестижніших культурних центрів світу. Учасники проекту були удостоєні високих церковних нагород.
Відділ разом з Духовно-просвітницьким центром кафедрального собору при участі Міжнародного творчого центру «Соняшник» (керівник — А. Б. Горбунова) проводить заходи благодійного та творчого характеру, присвячені дітям. Це акції «Діти в Лаврі», присвячені Міжнародному дню захисту дітей, концерти під час міжнародної виставки «Православна Русь» у Москві, виставки «Від Миколая до Різдва» та ін.

Цьогоріч виставка «Православна Русь» була присвячена 20 річчю життя Церкви у нових умовах, після розпаду Радянського Союзу. Відділ разом з Патріаршою радою з культури брав участь у розробці експозиції УПЦ.

Зразком конструктивної роботи можна назвати співпрацю Відділу з Національними заповідниками та музеями: «Софія Київська», «Музей історії Великої Вітчизняної війни», Національним Києво-Печерським заповідником, Національним історичним музеєм, музеєм Гончара, Національним музеєм Т. Г. Шевченка та іншими. Відділ не лише проводить спільні акції, але й від імені Предстоятеля бере участь у поповненні фондів музеїв експонатами, що ілюструють життя Церкви. Здебільшого ці унікальні експонати надходять з особистої колекції Блаженнішого Митрополита Володимира, яка за останні роки стала воістину загальноцерковною скарбницею. Стародруки, твори українських письменників ХІХ ст., церковні раритети, рідкісні видання збагатили фонди Національної бібліотеки ім. В. Вернадського НАНУ, інституту літератури ім. Т. Шевченка, Національного музею ім. Т. Шевченка, Наукової бібліотеки ім. І. Франка у Львові, Львівського історичного музею, Одеського літературного музею та багатьох інших. Серед них — дуже цінні, рідкісні екземпляри, зокрема — прижиттєві видання Т. Шевченка та інших корифеїв українського письменства.

Відділ багато уваги приділяє поповненню фондів музею «Православна Україна». Музей поки що не має свого приміщення, яке заплановано у складі комплексу кафедрального собору УПЦ, що будується. Але колекцію сформовано, і для проведення тематичних виставок використовуються приміщення колишньої ризниці Свято-Успенського собору Києво-Печерської Лаври, а також зали інших музеїв. Так, у залах ризниці функціонує постійна виставка, присвячена життю УПЦ, яку майже повністю сформовано з експонатів, наданих Блаженнішим Митрополитом Володимиром. Паралельно у залах Києво-Печерського заповідника експонуються ще дві виставки на основі експонатів з фондів музею «Православна Україна»: «Спадок святого князя Володимира» і «Тисячоліття вітчизняного паломництва». Надзвичайно цікаві експонати було подаровано Блаженнішим Владикою Національному музею Великої Вітчизняної війни: патріотичні послання Церкви 1941–1945 рр., документи про нагороди священнослужителів за заслуги і подвиги під час бойових дій та інше. 26 липня в Національному Києво-Печерському заповіднику відкрилася виставка «Іверія та Києво-Печерська Лавра — благодатні угіддя Пресвятої Богородиці», яка ілюструє тісні духовні зв’язки України та Грузії, співпрацю двох братніх Церков. Зокрема, частину експозиції становили експонати, що розповідають про діяльність архі­єпископа Антонія (Абашидзе), канонізованого Українською Православною Церквою, та схімитрополита Зиновія (Мажуги), прославленого в сонмі Глинських старців, який був духівником Святішого Патріарха всієї Грузії Ілії II. Предстоятель Грузинської Православної Церкви Ілія II відвідав виставку і дуже високо оцінив її духовно-культурне значення в житті братніх народів і Церков.

Відділ «Церква і культура» опікується питаннями охорони та збереження пам’яток історії, культури, духовності України. Це печери ХI — ХII ст. давньоруського Гнилецького монастиря в урочищі «Церковщина», які пам’ятають преподобного Феодосія Печерського і стан яких зараз є вкрай небезпечним. Відділ разом з Музеєм історії міста Києва, на чиєму балансі перебувають печери, звернувся з листом до Президента України, Прем’єр-міністра України, міністра культури та Голови КМДА з проханням надати допомогу у справі порятунку унікального печерного комплексу. Це дало позитивний результат і в печерах розпочалися відповідні роботи. Через втручання Відділу були зупинені роботи із забудови торгівельно-розважальними закладами території Християнського кладовища в м. Одесі. налагоджено взаємодію з державними закладами, що займаються реставрацією витворів мистецтва — ікон, стародруків, предметів церковного вжитку. Спільними зусиллями для музею «Православна Україна» відреставровано багато пам’яток старовини.

Поповненню фондів музею «Православна Україна» Відділ приділяє особливу увагу. Значні кошти на це жертвує заступник голови Відділу О. В. Щербакова. Зібрано тисячі експонатів: документи, книги, церковне начиння, фотографії та багато іншого. Найціннішим надбанням музею є подарунки Блаженнішого Митрополита Володимира, зокрема, книги й документи з автографами святителів Іоасафа Білгородського, Стефана Яворського, преподобних Макарія Оптинського і Антонія (Абашидзе), митрополита Володимира Богоявленського, новомучеників і сповідників ХХ ст. Відділ запрошує усіх архіпастирів, духовенство та мирян взяти участь у поповненні колекції музею «Православна Україна», пропонує створювати подібні музеї в усіх єпархіях УПЦ.

Відділ працює не лише з державними установами, але й з громадськими організаціями, благодійними фондами, творчими спілками. Це, зокрема, Міжнародний арт-центр «Меценат», Українське товариство охорони пам’яток історії та культури, Військово-патріотичний центр «Пошук», Всеукраїнський фонд «Дорога майбутнього», Міжнародний форум «Літопис», Українська Рада миру і Фонд миру, Національний центр «Український дім» та багато інших.

У максимально широкому й тісному співробітництві з громадськими організаціями, майстрами культури й мистецтв, державними установами відділ «Церква і культура» вбачає запоруку успіху в такій важливій царині, як культура.
 

Коментувати

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com