УКР РУС ENG 
   

Річний звіт про діяльність Синодального відділу Української Православної Церкви у справах сім’їСинодальний відділ у справах сім’ї взяв участь у III Всеукраїнському форумі православних жінок «Дорогою добра», що проходив 11 лютого 2011 р. у м. Дніпропетровську.

27 липня в Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український Дім» відбувся міжнародний форум «Православні жінки: єднання, служіння, любов», що проходив з благословення Блаженнішого Митрополита Київ-ського і всієї України Володимира.

Захід відвідав Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил. У рамках форуму було підписано угоду про співпрацю між УПЦ та Всеукраїнською громадською організацією «Союз православних жінок України». Угоду під-писали голова Синодального відділу у справах сім’ї УПЦ єпископ Васильківський Пантелеімон та голова організації О. В. Коваленко.

21 вересня 2011 р. голова Відділу взяв часть у парламентських слуханнях «Інститут сім’ї в Україні: стан, проблеми та шляхи їх вирішення», що відбулися у Верховній Раді України. Рекомендації Синодального відділу УПЦ у справах сім’ї були включені до основ­них документів парламентських слухань.

9 листопада у Верховній Раді України з ініціативи Комітету з питань культури і духовності відбулися парламентські слухання на тему «Стан суспільної моралі в Україні». З благословення Блаженнішого Митрополита Володимира участь у слуханнях взяв голова Синодального відділу УПЦ у справах сім’ї єпископ Васильківський Пантелеімон. Пропозиції від УПЦ щодо органів державної влади, міністерств і відомств нашої держави увійшли до рекомендацій слухань.

24 листопада Відділ взяв участь у роботі круглого столу Всеукраїнського апологетичного центру в і’мя святителя Іо-анна Златоуста.

Із діючих єпархіальних відділів у справах сім’ї активною роботою за 2011 р. відзначились:

Київська єпархія
Голова єпархіального відділу протоієрей Олег Мельничук увійшов до складу представництва при Уповноваженому Президента України з прав дитини.

Захист материнства і дитинства. На базі пологового будинку № 1 Печерського району проводилась духовно-наставницька робота з вагітними жінками з профілактики раннього сирітства, зміцнення шлюбних стосунків. Робота мала виключно індивідуальний характер. З листопада розпочала роботу сімейна консультація. Кваліфікований православний психолог Міла Вітем приймає тричі на тиждень.

Наприкінці жовтня стартував проект «Я і Світ». Цільова аудиторія — сім’ї з дітьми молодшого шкільного віку. Пер-шим етапом проекту став конкурс дитячих малюнків «Як я бачу світ», в якому діти виразили свої відчуття в родині, ото-ченні та світі в цілому, своє ставлення до Бога. Після виставки 300 малюнків на території храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці м. Києва, конкурс, на прохання батьків, продовжується в школах Печерського району.

Робота з сім’ями людей похилого віку велась через ветеранські організації й адресними телефонними бесідами. Орга-нізовано паломництво святими місцями для 44 ветеранів району: до Джерела праведної Анни, Свято-Успенської Почаїв-ської Лаври. Під час поїздки 1 людина охрестилася у віці 84 років і 40 сповідалися вперше у житті.

Робота з молоддю як майбутніми носіями сімейних цінностей проводилась як індивідуально, так і у форматі бесід зі священиком клубу. Клуб прогресивної православної молоді, що проводився двічі на місяць, за винятком літнього сезону, нараховує 15 постійних та 90 непостійних членів.
Інформаційна складова діяльності Відділу — пропагування сімейних цінностей через засоби масової комунікації. Ви-користовувались такі ресурси:
— друковані періодичні видання — журнал для сім’ї «Купол». Кожен випуск журналу спрямований на пропагування цінностей християнської родини, містить сторінку зворотнього зв’язку зі священиком;
— біл-борди, як сучасний ефективний засіб привернення уваги до соціальних проектів, виставки-конкурси дитячих малюнків тощо;
— виступи на телеканалах, інтерв’ю в газетах, журналах, інтернет-виданнях.
Дніпропетровська єпархія
З благословення митрополита Іринея, а також з ініціативи прийомних батьків та батьків-вихователів Дніпропетровської області та групи волонтерів створено Дніпропетровську обласну благодійну організацію «Сяйво веселки».
Впровадженно і виконано кілька програм, у тому числі программа «Здорова дитина» з проектами:
«Допомога тяжкохворим дітям». Протягом січня — вересня поточного року надано допомогу 12 тяжкохворим дітям.
«Сучасна лікарня». В рамках реалізації проекту відділення, в яких проходять лікування діти, отримали допомогу у вигляді обладнання та ремонтних робіт.
«Допомога дітям, від яких відмовились батьки». Надавалась допомога відділенням, в яких тимчасово перебувають діти, від яких відмовились батьки, у вигляді харчування, медикаментів, засобів гігієни, дитячого одягу та іграшок.
«Подаруй дитині радість». Від січня до липня волонтери щомісяця проводили по 4 арт-терапевтичні заняття у гематологічному відділенні обласної дитячої клінічної лікарні. З липня, завдяки залученню нових волонтерів, кількість занять збільшилась до 8 на місяць.
Всього з початку року проведено 45 творчих і розважальних заходів.
Проект «Хочу жити!» було створено для підтримки дітей з онкологічними та гематологічними захворюваннями. Хірур-гічне відділення з онколіжками обласної дитячої клінічної лікарні отримало електричні подовжувачі, медичні препарати та витратні матеріали.
Програма «Світ без сиріт». У рамках проекту «Мені потрібна родина!» спільно з організаціями-партнерами розпочато роботу зі створення медіапаспортів дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у державних закладах. Було здійснено виїзди до трьох закладів і відзнято матеріали про 50 дітей, які потребують сімейного влаштування. Створюється сайт «Медіапаспорт дитини».
Проект «Затишок». Було надано допомогу дитячим будинкам сімейного типу у вигляді будматеріалів і ремонтних робіт.
Проект «Батьківський клуб»: 17 січня 2011 р. у м. Дніпропетровську відбулася щорічна зустріч батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу та прийомних батьків.
19 лютого у рамках проекту відбулося чергове засідання Батьківського клубу. Тема зустрічі — «Недопущення насильс-тва в сім’ї».
У засіданні взяли участь 35 батьків, начальник служби у справах дітей Дніпропетровської обл­держадміністрації Н. Г. Тутова, головний спеціаліст Дніпропетровського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді О. В. Верешко, інші фахівці, які працюють з прийомними сім’ями та дитячими будинками сімейного типу.
8 квітня відбулося чергове засідання групи взаємодопомоги прийомних батьків у Красногвардійському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Дніпропетровська.
Проект «Клуб мандрівників». Від 13.05 до 20.08 були організовані поїздки та активні відпочинки груп дітей-вихованців дитячих будинків сімейного типу.
У рамках проекту «Клуб англійської мови» було проведено 180 занять з англійської мови у 5 дитячих будинках сімей-ного типу Дніпропетровської області. Цей проект відбувається за активної участі волонтерів ГО «Сім’я».
Проект «Швидка допомога». Сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу та опікунам постійно надавалась допомога у вигляді понад 150 консультацій соціально-педагогічного та психологічного характеру як за телефоном так і під час виїз-ду робочої групи до сім’ї.
У рамках проекту «Юридична підтримка» було надано близько 200 консультацій юридичного характеру.
Проект «Дитяче містечко». Ведеться робота з виділення та оформлення земельної ділянки під спорудження 4 дитячих будинків сімейного типу та для прийомних сімей.
Програма «Крок у майбутнє». Проектом «Співдружність» було розроблено опитувальник для випускників інтернатних закладів з проблемних питань, що виникають після виходу із закладу державної опіки. Загалом відбулося 4 зустрічі, учас-никами яких стало понад 30 осіб.
У рамках реалізації проекту «Пліч-о-пліч» під індивідуальний соціальний супровід було взято 5 випускників інтернат-них закладів. Їм надавались соціальна та юридична допомога, психологічні консультації.
Програма «За життя». Було підготовлено й надіслано на конкурс проект «Створення трьох консультаційних пунктів соціально-психологічної підтримки для вагітних жінок та породіль».
Ресурсно-тренінговий центр. У травні відбулася зустріч з гостем із Росії Олександром Гезаловим та представниками запорізького благодійного фонду «Щаслива дитина».
У липні відбувся ІІ Міжнародний фестиваль соціальних технологій на захист сімейних цінностей «За життя — 2011», що проходив у Москві.
Волонтерський центр. Протягом 9 місяців волонтери брали активну участь у реалізації проектів Відділу: організовува-ли допомогу у відділеннях дитячих лікарень, брали участь у проведенні та підготовці заходів, проводили арт-терапевтичні заняття у гематологічному та хірургічному відділеннях обласної дитячої клінічної лікарні, перекладали матеріали для нашого єпархіального сайта, готували статті, сортували гуманітарну допомогу.
Сайт. Завдяки активному залученню волонтерів-перекладачів, що розпочалося у березні, вже у червні 2011 р. було за-вершено роботу з перекладу статей, розміщених на сайті, українською та англійською мовами. Найактивнішими перекла-дачами англійською мовою виявилися волонтери з-за кордону.
Отже, за статистикою, сайт стає дедалі популярнішим, щомісяця кількість унікальних відвідувачів збільшується, якщо в березні їх було близько 300. То вже у вересні їхня кількість становила 1 705.
Харьківська єпархія
1. 24–25 березня 2011 р. на території Свято-Покровського чоловічого монастиря м. Харкова відбулася ініційована єпар-хіальним Відділом у справах сім’ї Всеукраїнська науково-практична конференція «Відродження духов­ності в сучасному світі: взаємодія Церкви та освіти», присвячена 90 річчю Високопреосвященнішого Никодима, митрополита Харківського і Богодухівського.
Головною метою конференції було об’єднання зусиль Української Православної Церкви й системи освіти у справі по-долання духовно-моральної кризи сучасного суспільства. В конференції взяли участь 338 осіб з 18 регіонів України та двох областей Росії.
2. Протягом року на всіх парафіях єпархії регулярно проводилися батьківські збори, що мали виконувати функцію своє-рідних батьківських лікнепів на місцях. Основна мета таких зібрань: підвищення рівня інформованості православних бать-ків і педагогів з найбільш значущих на сьогодні питань освіти і виховання та спонукання їх до більшої соціальної активно-сті.
3. Ініційований минулого року Відділом у справах сім’ї Музей дитинства, (як і раніше, єдиний в СНД) протягом року проводив виїзні експозиції не лише в навчальних закладах харківського регіону, а й у Києві (на базі школи № 25).
4. Упродовж трьох літніх місяців у с. Рокитне Нововодолазького р-ну Харківської області працював організований Від-ділом православний табір сімейного типу «Благовіст», найбільш значущим заходом якого став 20 денний похід на байдарках по річці Сіверський Донець до Свято-Успенської Святогірської Лаври.
5. Активно працювала служба православного юриста та психолога на базі медичного центру «Небозвід».
6. Регулярно видавалася багатотиражна газета «Батьківський комітет» — єдине в Україні православне видання для батьків і педагогів, адаптоване для світських навчальних закладів. У квітні газета «Батьківський комітет» була зареєст-рована Міністерством юстиції України як всеукраїнське видання, що дало можливість отримати на нього передплатний індекс (89 566) і почати передплатну кампанію на 2012 р. у всіх навчальних закладах України.
7. Співробітники Відділу були постійними учасниками програм «Воскресіння», «Діалоги про школу» та «Батьківські збори» на місцевому телебаченні.
8. Працює сайт www.rodkom.org.ua
Кам’янець-Подільська єпархія
Діяльність Відділу була спрямована на проведення співбесід із молодятами напередодні Таїнства Вінчання, зокрема і щодо необхідності їхньої участі у Таїнствах Сповіді і Причастя. Подібні бесіди проводились також напередодні Таїнства Хрещення з хрещеними батьками та батьками дитини. З благословення архі­єпископа Феодора вийшли друком книги «Один раз на все життя» священика Іллі Шугаєва та «Таїнство Хрещення».
Відділ бере участь у роботі громадської організації «Батьківський комітет захисту дітей». За ініціативою організації у загальноосвітніх школах активізувалась робота щодо викладання основ християнської етики та підготовки вчителів до викладання цього предмету. Також ведеться робота з організації церковно-парафіяльних недільних шкіл Закону Божого. Останнім часом проводились зустрічі з викладачами недільних шкіл для організації більш продуктивної роботи і співпраці з іншими недільними школами та світськими навчальними закладами. Також ведеться підготовка розширеного круглого сто-лу з міським та районним відділами освіти щодо більш тісної співпраці Церкви та освіти, що має відбутися у грудні цього року. Громадською організацією видається газета «Джерела виховання», готуються передачі духовно-морального спряму-вання на місцевому телебаченні, радіопрограми.
Кіровоградська єпархія
На нинішньому етапі Відділом ведеться активна робота з учнями та педагогічними колективами Знам’янського будинку-інтернату для дітей-інвалідів ІІІ — ІV профілів захворювання, Знам’янської спеціальної школи-інтернату, Новомиргородсь-кої спеціальної школи-інтернату для дітей з вадами слуху, Новомиргородського будинку-інтернату для дітей-інвалідів І — ІІ профілів захворювання, Новомиргородської спеціальної школи-інтернату, Піщано-Брідської спеціальної школи-інтернату; Добровеличківської загальноосвітньої школи-інтернату, загальноосвітньої школи-інтернату м. Кіровограда, притулку для неповнолітніх «Надія», дитячого відділення обласної психіатричної лікарні, обласної дитячої лікарні, спец­школи № 2 м. Кіровограда, дітьми-інвалідами Кіровоградської громадської організації «Серце матері»; дітей-інвалідів обласного реабі-літаційного центру «Добруджа»; Кіровоградського будинку дитини «Барвінок»; вчителями-слухачами курсів Кіровоградсь-кого обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського.
Для активізації роботи до партнерської діяльності були залучені: регіональне громадсько-просвітницьке товариство «Православна просвіта», священик кафед­рального собору на честь Різдва Пресвятої Богородиці Євгеній Назаренко, свяще-ники Спасо-Преображенського собору м. Кіровограда Петро Сидора, Ігор Тереза, священик Свято-Миколаївської церкви сел. Нового Кіровоградської єпархії Костянтин Шпудейко, викладачі та студенти інституту розвитку людини «Україна». Результатом такої співпраці стала реалізація понад 55 ти заходів, поїздок, театрів, наукових бесід, зустрічей, концертів, олімпіад з врученням призів, подарунків, літератури та DVD морально-виховного спрямування.
Луганська єпархия
У 2011 р. основний акцент у роботі Відділу ставився на молоді та молодих сім’ях з метою привернення їхньої уваги до духовно-моральної культури (етика поведінки, православна етика, етика взаємин, в т. ч. з навколишнім світом).
Відділ здійснював духовно-просвітницьку, соціально-благодійну діяльність, спрямовану на зміцнення сім’ї як домашньої церкви. В тому числі надавав методичну підтримку ініціативам і парафіяльним проектам, спрямованим на відродження пра-вославних духовних цінно­стей у суспільстві; організовував проведення духов­них бесід з учнівською та студентською мо-лоддю з питань підготовки молодих людей до життя в суспільстві, до подружнього життя; надавав адресну психологічну допомогу молодим людям і сім’ям, що опинилися в складних життєвих ситуаціях; організовував проведення духовно-просвітницьких заходів (круглих столів, конференцій, семінарів, вечорів-зустрічей).
Волинська єпархія
При Відділі створено групу «Збереження материнства і проблема абортів». Особливо сприяло роботі проведення в Москві ІІ Міжнародного фестивалю соціальних технологій на захист життя і сімейних цінностей «За життя — 2011». На фестивалі були присутні координатори від єпархії. Мобілізовано роботу із захисту материнства. Видано кілька брошур, які висвітлюють позицію Церкви з цієї тематики та роздаються в пологових будинках і жіночих консультаціях. У медичних установах афішовано номери телефонів священиків, які можуть надати необхідну крнсультацію зі складних питань. За кожним медзакладом закріплений священик, який опікується установою. У Луцькій міській клінічній лікарні було прове-дено конференцію «Шляхи збереження репродуктивного здоров’я в українській родині». За сприяння Відділу по взаємодії зі Збройними силами та іншими військовими формуваннями України у всіх військових частинах були проведені лекції «Сім’я в сучасному світі», «Роль чоловіка в сім’ї», «Проблеми абортів».
Львівська єпархія
У проведенні 1 го Всеукраїнського батьківського форуму у м. Києві взяв участь голова Відділу у справах сім’ї священик Андрій Гнатюк з представниками Відділу.
2 липня 2011 р. відбувся круглий стіл з представниками парафій Львівської єпархії. Проведення заходу дало позитивні результати:
— представники від парафій провели шкільні батьківські збори, на яких висвітлювались питання ювенальної юстиції та гендерної політики;
— видано листівки на тему: «Ювенальна юстиція та гендерна політика».
22 вересня 2011 р. в м. Дрогобич відбулася міжнародна науково-практична конференція з питань сім’ї та сімейного вихо-вання «Сім’я — основа Церкви і держави», на якій з доповідями виступили представники з інших країн — Росії, Італії, Хорва-тії, Чеської Республіки.
Вийшов другий номер газети «Мала Церква», громадського об’єднання «Благовіст».
19 грудня, в день пам’яті святителя Миколая, архі­єпископа Мір Лікійських, Чудотворця, у свято-Георгіївській церкві м. Львова традиційно заплановано звершити молебень з проханнями за просвіту та спасіння дітей у сучасному світі.
Миколаївська єпархія
Найактивнішими у справах Відділу стали благочиння: Півден­ноукраїнське, Вознесенське, Первомайське, Березанське, Ми-колаївське та Снігурівське.
Проводилися лекції та коксультації в лікарнях та медустановах єпархії, в тому числі і з медперсоналом, з роз’яснення вели-кого гріха дітовбивства (аборту).
У кожному з цих благочинь служаться молебні 14 тисячам невинно убієнним віфлеємським немовлятам-мученикам. В цілому ряді лікарень області священики проводять відповідну роботу з медперсоналом і хворими.
Єпархальний відділ тісно спів­працює з обласною держадміністрацією і в подальшому планує сумісну роботу в напрямку залучення громадськості до святкування «Дня сім’ї».
Мукачівська єпархія
Єпархіальна структура працює у двох сферах церковного служіння: сім’ї та молоді. Домінуючим напрямом роботи є моло-діжна сфера. Успішно проводяться:
— антиабортна діяльність;
— консультації з сімейних питань (шляхом співбесід та через сайт Відділу);
— робота серед молодіжних організацій єпархії з дошлюбного виховання;
— робота соціального характеру з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківської опіки.
Крім того Відділом було розроб­лено рекомендації священикам щодо передшлюбних розмов (які були підтримані прав-лячим архієреєм як обов’язкові) та шлюборозвідних процесів з отриманням благословення на другий церковний шлюб.
Кримська єпархія
Протягом року Відділ у справах сім’ї активно співпрацював з міністерствами у справах сім’ї та молоді, освіти та науки, міськими та районними відділами освіти, загальноосвітніми навчальними закладами АРК та іншими громадськими органі-заціями. Спільними зусиллями було організовано круглі столи, конференції та семінари. Проводились зустрічі з батьками в усіх благочиннях єпархії разом з міськими та районними відділами освіти, а також лекторії у загальноосвітніх та неділь-них школах.
Сім’ї активно залучались до роботи з підготовки та проведення 8 липня в день пам’яті святих Петра і Февронії — по-кровителів сім’ї, щорічного свята Дня сім’ї, вірності і любові. В рамках підготовки до свята відбувся фотоконкурс «Світ моєї родини». У багатьох загальноосвітніх школах автономії священики брали участь у шкільних батьківських зборах. Благочинними було розроблено програми «Відродження духовних цінностей сім’ї» зі взаємодії з державними установами, громадськими організаціями та ЗМІ, які реалізуються в усіх благочиннях єпархії.
Митрополит Лазар провів традиційну, вже 15 ту різдвяну зустріч з православними педагогами, у якій взяли участь Сім-феропольський міський голова В. М. Агєєв, міністр освіти та науки АР Крим В. О. Дзоз, начальник управління освіти Сім-феропольської міськради Т. І. Сухіна, директори, методисти, вчителі загальноосвітніх шкіл кримської столиці і Сімферопольського району.
Феодосійський батьківський комітет підготував і провів на Різдво 2011 р. ранок для дітей, в якому взяли участь діти па-рафіяльного класу Введенського храму міста.
У Сімферополі пройшла молодіжна акція «Крок» проти гріха лихослів’я. 26.01.2011 р. на загальнореспубліканському рівні проведено щорічну науково-практичну конференцію «Взаємодія школи, сім’ї та Церкви щодо формування духовно-моральної особистості в умовах полікультурного соціуму», присвячену взаємодії Церкви, школи та сім’ї. Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту АРК і Сімферопольська єпархія підписали угоду про співпрацю у сфері збереження духо-вних і сімейних цінностей. 11 лютого відбулася прес-конференція, присвячена питанням збереження духовних і сімейних цінностей. З особовим складом військової частини у селищах Новоозерне та Масандра, воїнами зонального відділення військової служби правопорядку у м. Севастополі, батальйону ВМС України с. Перевальне були проведені ряд бесід на тему християнської родини та несумісность так званого Валентинового дня з православними сімейними традиціями.
14 лютого в м. Сімферополі проведено православну акцію на захист сім’ї, любові та вірності. До свята в школі підготу-вали виставки «Сімейний промисл», «Домашня колекція», «Сімейна реліквія». Стіни були прикрашені малюнками та фо-тогазетою на тему «Світ моєї сім’ї». Великий інтерес у всіх викликала експозиція «Шкільні династії».
У НВК «Таврійська школа-гімназія № 20» пройшло засідання методичного об’єднання православних вчителів. Відділ освіти та Відділ у справах сім’ї Сімферопольської єпархії провели в м. Алушта першу єпархіальну колегію. Представник єпархії взяв участь в інтернет-нараді з питань захисту сім’ї.
9 квітня в дитячому садку «Червоні вітрила» пройшли спортивні змагання «Мама, тато, я — спортивна сім’я» у рамках загальноєпархіального конкурсу «Відродження духовних сімейних традицій».
У м. Сімферополі пройшли педагогічні великодні читання.
У школі № 29 відбувся вечір, присвячений Дню сім’ї. В день слов’янської писемності і культури в ЗОШ № 13 було про-ведено семінар для помічників благочинних у сфері освіти, православних вчителів і тренерів-педагогів команд за конкурсом «Зерно істини». Нагороди від єпархії отримали переможці республіканського відеоконкурсу педагогічної майстерності «Урок моральності».
Було здійснено паломницьку поїздку вчителів у Свято-Троїце-Параскевинський Топловський жіночий монастир.
26 червня в єпархії розпочався хресний хід з іконою покровителів православного шлюбу святих Пет­ра і Февронії.
У Бахчисарайському благочинні розпочалася акція, присвячена пам’яті святих. В Євпаторії, Севастополі також пройш-ли святкові заходи в рамках святкування Дня сім’ї.
У с. Долинне Бахчисарайського благочиння відбулася зустріч православних сімей «Сімейне чаювання». Учні Таврійсь-кої школи-гімназії № 20 та їхні батьки здійснили паломництво за маршрутом «Біблійні рослини Південного берега Кри-му». Відділ у справах сім’ї та методичний центр єпархії провели в Алушті єпархіальний семінар «Взаємодія школи, гро-мадськості та Церкви в духовно-моральному вихованні молоді».
За даними Головного управління статистики в АРК у поточному році спостерігається різке зменшення кількості розлу-чень. За перше півріччя поточного року шлюб розірвали 1 485 пар, тоді як за цей самий період минулого року їх було 3 206. При цьому в містах за шість місяців нинішнього року розлучилися 1 157 сімей, а в сільській місцевості — 328. Крім того, цього року в Криму збільшилася кількість зареєстрованих шлюбів: 4 623 за півріччя цього року і 4 494 — минулого. Знову ж переважна кількість шлюбів зафіксована в містах — 3 628. У сільській місцевості офіційно стосунки зареєстрували 995 пар.
Сумська єпархія
На базі Центру православної молоді раз на місяць проводились лекції про християнський шлюб та виховання дітей у дусі православної віри, сімейні вечори з чаюванням та організація активного сімейного відпочинку. Учасники акції «За життя без абортів» в рамках програми «За міцну родину» отримали духовну підтримку.
Паломництва по монастирях Криму та туристичні походи стали невід’ємною частиною роботи Відділу. Відбувались зу-стрічі зі студентами Педагогічного університету з питань створення сім’ї та її значення в житті суспільства. Проводились індивідуальні бесіди з парами, що готуються до створення сім’ї, благодійні акції на підтримку малозабезпечених сімей та залучення до благодійної діяльності православних родин і всіх бажаючих.
Тернопільська єпархія
В єпархїї вивчають Закон Божий три групи дітей, для яких викладають також мистецтво, спів, малювання та рукоділля. При Богоявленському жіночому монастирі м. Кременець активно діє недільна школа. Парафіяни Свято-Миколаївського собору м. Кременець та студенти Богословсько-регентської школи залучаються до волонтерської роботи, проводять лекції, співбесіди.
При центральній районній поліклініці дитячої консультації, відкрито каплицю в ім’я святителя Луки Кримського, в якій щовівторка звершується молебень за здоров’я хворих дітей.
Херсонська єпархія
Робота Відділу була спрямована на формування духовно-моральних засад у сучасній сім’ї, профілактику таких явищ, як аборт, розлучення і відмова від своєї дитини в пологовому будинку, відродження православних традицій у вихованні мо-лоді. Потрібні акції мали тенденцію зростання зі збільшенням числа волонтерів. У ході акцій на вулицях м. Херсона, було розповсюджено близько семи тисяч листівок, проведено близько п’ятисот бесід.
Налагоджено співпрацю із загальноосвітніми школами у сфері відродження православних традицій у вихованні молоді. Результатом стало проведення IV фестивалю дитячої творчості «Острів Різдва» — спільного проекту духовенства та інте-лігенції. Фестиваль організовано єпархією за підтримки міського голови В. Сальдо.
У рамках фестивалю проходив благодійний ярмарок-виставка різдвяних виробів; зібрані кошти було спрямовано на придбання ліків в дитячі відділення міських лікарень м. Херсона.
Відділом з питань сім’ї було введено практику служіння канону про викорінення гріха аборту (про матерів, які загубили немовлят в утробі своїй), а також молебню про дарування дітей та про благополучні пологи.
Цього року був створений сімейний клуб, метою діяльності якого є об’єднання багатодітних сімей, їхнє спілкування, передача досвіду християнського виховання дітей. На зборах сімейного клубу присутня і молодь, яка своїми очима бачить, що в житті багатодітних сімей присутні не тільки труднощі та безгрошів’я, в них є тихі радості, веселі клопоти і приємні турботи.
З метою формування духовно-моральних засад у сучасній сім’ї Відділом було проведено річний сімейний табір на березі моря. Тут проводились духовно корисні заходи: вивчення Святого Письма, духовні бесіди, конкурси малюнків, «веселі старти», народні ігри.
Чернігівська єпархія
У цьому році створено Відділ у справах сім’ї. Статистика вказує на те, що на території області 75% розлучень. Основ-ною проб­лемою такого становища є безвідповідальність подружніх пар. В єпархії духовенство спрямовує зусилля на створення умов спів­праці з сім’ями. В першу чергу це зустрічі і співбесіди з людьми, які хочуть створити сім’ю. Особ-ливо наголошується на неприпустимості абортів. Було проведено акцію «Мамо, не вбивай мене». Організовано прес-конференції і круглі столи, в результаті яких розроблено програму загальних дій медичних працівників, духовенства, представників влади і громадськості. Протягом тижня в 41 навчальному закладі м. Чернігова було прочитано лекції для 10 000 школярів і студентів. Відділом було розроблено спеціальні листівки і брошури, які під час проведення акції роздавались на вулицях міста, в школах і університетах. Заключним етапом акції став двогодинний прямий ефір з інтерак-тивним опитуванням на міському телебаченні. До свята жінок-мироносиць в Чернігові Відділ організував масштабну ак-цію, присвячену цьому святу. В електронних і друкованих ЗМІ, на міських телеканалах архі­єпископ Амвросій розповідав про свято, його історію і значення для кожного. Разом з цим, в навчальних закладах священнослужителями було прочита-но лекції на тему «Краса і велич жінки». Також використовувалася зовнішня соціальна реклама — біл-борди і сіті-лайти, роздавалися листівки і брошури. А в день святкування відбулася концертна програма, де виступали творчі колективи міста і народні артисти України.
 

Коментувати

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com