УКР РУС ENG 
   

Річний звіт про діяльність Синодального Інформаційно-просвітницького відділу УПЦСинодальний інформаційно-просвітницький відділ координує інформаційно-просвітницьку діяльність Української Православної Церкви, реалізує загальноцерковні та загальноукраїнські інформаційні та просвітницькі проекти, інфор-мує суспільство про життя УПЦ, служіння Предстоятеля та точку зору Священноначалія з важливих та суспільно зна-чущих питань.
Координація інформаційно-просвітницької діяльності УПЦ здійснюється за такими напрямками:
— періодичні видання УПЦ — відповідальний — ігумен Лонгин (Чернуха);
— телевізійні проекти УПЦ — відповідальний — священик Сергій Баршай;
— радіопроекти УПЦ — відповідальний — диякон Миколай Лисенко;
— інтернет-проекти УПЦ — відповідальна — Юлія Комінко;
— робота зі світськими ЗМІ, проведення прес-конференцій та масові просвітницькі заходи — відповідальна — Жанна Шевченко.
Синодальний інформаційно-просвітницький відділ реалізує загальноцерковні та загально­українські інформаційні проекти, серед яких:
— офіційна газета УПЦ «Церковна православна газета» — головний редактор — ігумен Лонгин (Чернуха);
— офіційний журнал УПЦ «Православний вісник» — відповідальний редактор — ігумен Лонгин (Чернуха);
— офіційна радіопрограма УПЦ «Православіє в Україні» (ефір на УР-1 щоп’ятниці о 21.15 та в інтернеті на порталі «Православіє в Україні») — голов­ний редактор — диякон Миколай Лисенко;
— офіційний сайт УПЦ (orthodox.org.ua) — відповідальний редактор — Олександр Андрущенко;
— щорічні «Православний календар» та «Богослужбові вказівки» — відповідальний редактор — ігумен Лон-гин (Чернуха);
— інтернет-сайт Кафедрального собору на честь Воскресіння Христового (sobor.in.ua) — відповідальний реда-ктор — Тамара Рябкова;
— інтернет-сайт «Патріарх в Україні» (patriarh.in.ua) — відповідальний — Олександр Андрущенко;
— інтернет-сайт Синодального інформаційно-просвітницького відділу та Фестивалю ЗМІ православних (festZMI.org) — відповідальна — Юлія Комінко;
— інтернет-сайт «Фотолітопис» (fotolitopys.in.ua) — відповідальний — диякон Максим Брусника;
— інтернет-портал «Православіє в Україні» (orthodoxy.org.ua) — відповідальний редактор — Юлія Комінко;
— студія документального кіно — головний режисер — Олена Каретник;
— прямі теле- та радіотрансляції на Пасху, Різдво, Трійцю, день Хрещення Київської Русі, під час візитів Па-тріарха Московського і всієї Русі Кирила — (спільно з Першим національним телеканалом, Першим каналом україн-ського радіо та «Радіо-Ера FM»).
У 2011 р. припинилася спів­праця Синодального інформаційно-просвітницького відділу та Київської Митрополії з те-леканалом «Глас». Як результат — припинився вихід офіційної телепрограми УПЦ «Світ Православія». Натомість було створено офіційну радіопрограму УПЦ «Православіє в Україні», що виходить щоп’ятниці о 21.15 на Першому каналі Українського радіо та в інтернеті на порталі «Православіє в Україні» (orthodoxy.org.ua).

ЗМІ, рекомендовані Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом
На виконання рішення Священного Синоду УПЦ (журнал № 13 від 26 лютого 2010 р.), з благословення Блаженні-шого Митрополита Київського і всієї України Володимира, у рамках Синодального інформаційно-про­світ­ницького відділу (СІПВ) УПЦ було створено Координаційну раду СІПВ УПЦ. Координаційна рада СІПВ УПЦ розглянула та затвердила перелік ЗМІ, рекомендованих для загальноцерковного поширення.
Станом на 1 листопада 2011 р. до переліку ЗМІ, рекомендованих СІПВ УПЦ, входять:
Друковані ЗМІ:
— «Церковна Православна газета», Київ;
— «Православний вісник», журнал, Київ;
— «Труды КДА», журнал, Київ;
— «Академический летописец», журнал, Київ;
— «Православие и медицина», журнал, Сімферополь;
— «Самарянка», журнал, Дніпропетровськ;
— «Фамилия», журнал, Київ;
— «Отрок UA», журнал, Київ;
— «Живой родник», журнал, Донецьк;
— «Радость моя», журнал, Донецьк;
— «Шишкин лес», журнал, Донецьк;
— «Капельки», журнал, Харків;
— «Богдан», журнал, Дніпропетровськ;
— «Церква і молодь», газета, Львів;
— «Начало», газета, Дніпропетровськ;
— «Одигитрия», газета, Він­ниця.
Кандидати до рекомендації:
«Православный взгляд», журнал, Кам’янець-Подільський;
«Остров надежды», журнал, Дніпропетровськ;
«Седмица», газета, Вінниця;
«Мгарский колокол», журнал, Полтава;
«Віра і честь», журнал, Київ;
«Лоза», журнал, Бердянськ.
Телебачення:
— телеканал «Глас»;
— телепрограма «Православний календар» (ТРК «ЕРА»);
— телепрограма «Седмица», (супутникові канали «Союз» РФ, «34», м. Дніпропетровськ);
— телепрограма «В гостях у Дуняши», (супутникові канали «Союз» РФ, «34», м. Дніпропетровськ);
Радіо:
— радіопрограма «Православіє в Україні» (УР-1 щоп’ятниці о 21.15);
— радіопрограма «Православний світ» (УР-1, ЕРА-FM);
— радіопрограма «Православний календар» (УР-1, ЕРА-FM);
— радіопрограма «В духовному вимірі» (ЕРА-FM).
У ході роботи з виконання рішення Священного Синоду УПЦ Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом усім керуючим єпархіями УПЦ архієреям було направлено листа з пропозицією визначитися з переліком ЗМІ, рекомен-дованих для поширення на території єпархій. Після надання відповідної інформації, ці списки будуть включені до загальноцерковного переліку ЗМІ, рекомендованих до поширення. На жаль, протягом року Синодальний відділ не отримав від єпархій списків ЗМІ, рекомендованих для поширення на територіях єпархій УПЦ.

ВІЗИТИ В УКРАЇНУ СВЯТІШОГО ПАТРІАРХА КИРИЛА
Уже традиційно Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ у співпраці з інформаційними службами Московської Патріархії, а також світськими ЗМІ України та Росії займався висвітленням візитів в Україну Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила.
Під час візитів при відділі працював прес-центр візиту, регулярно оновлювався сайт «Патріарх в Україні» (patriarh.in.ua), на якому і сьогодні можна почути, побачити і прочитати виступи і проповіді Святішого Патріарха в Україні, переглянути хроніку подій, фотолітопис візиту й ознайомитися з публікаціями про візит у світських ЗМІ.
Зусиллями відділу у співпраці з Першим національним телеканалом було проведено прямі трансляції Патріарших богослужінь з Харкова, Луганська, Чернівців і Києва.

IV ФЕСТИВАЛЬ ЗМІ ПРАВОСЛАВНИХ — 2011
Фестиваль ЗМІ православних було започатковано три роки тому.
Перший Фестиваль відбувся у жовтні 2009 р. і засвідчив значну потребу у спілкуванні, обміні досвідом та координа-ції дій православних ЗМІ України. У 2010 р. форум православної медіаспільноти було проведено двічі — навесні у Криму та восени в Києві.
2011 р. IV Фестиваль ЗМІ православних з благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженні-шого Митрополита Київського і всієї України Володимира за сприяння Синодального відділу УПЦ у справах молоді та Сімферопольської єпархії УПЦ було проведено у м. Балаклаві (АР Крим) з 3 до 7 жовтня. Форум зібрав понад 100 уча-сників — представників 28 єпархій Української Православної Церкви. Уперше в заході взяли участь представники Бі-лоруської Православної Церкви, почесними гостями стали співробітники Синодального інформаційного відділу Русь-кої Православної Церкви.
Цьогорічний форум, в якому взяли участь голови та представники єпархіальних інформаційно-просвітницьких від-ділів, співробітники церковних та світських засобів масової інформації, було присвячено розвитку інформаційної ме-режі Української Православної Церкви.
Учасники фестивалю під час круглих столів розглянули, зокрема, питання підвищення рівня церковних ЗМІ безпо-середньо у благочиннях та парафіях, внутрішньоцерковних проблем та культури публічних дискусій, сучасних засобів місіонерства та мови спілкування з молоддю.
Практичні заходи форуму — семінари-тренінги та доповіді-презентації — ставили за мету розглянути проблемні ас-пекти діяльності церковних медіаструктур — у царині юридичній, психологічній, професійно-медійній та творчій.
У рамках фестивалю також було представлено напрацювання єпархіальних інформаційних відділів за 2011 р.
Було відзначено такі медіапроекти:
Білоцерківської єпархії: видавництво єпархіального журналу «Воскресіння» у повнокольоровому друці; створення інтерактивної територіально-адміністративної карти Білоцерківської єпархії.
Бердянської єпархії: вихід у світ повнокольорового глянцевого 100 сторінкового православного журналу «Лоза»; плідна співпраця єпархіального інформаційно-просвітницького відділу з Видавничим домом «Бердянськ діловий», пе-рейменування у серпні 2011 р. Видавничого дому на «Бердянськ православний» та початок роботи над спільним ви-данням журналу «Лоза», газети «Бердянськ православний» та дитячого журналу «Лесенка»; участь єпархіального ін-формаційно-просвітницького відділу у висвітленні в світських регіональних ЗМІ подій з життя Бердянської єпархії — Архієрейської ялинки для дітей Бердянська та Приморська, освячення вод Азовського моря на свято Хрещення Госпо-днього тощо.
Волинської єпархії: організований і проведений інформаційно-просвітницьким відділом єпархії Другий всеукраїн-ський благодійний фестиваль духовної пісні «Волинський благовіст»; офіційна презентація репринтного перевидання унікального Луцького Євангелія XIV ст.; офіційна презентація надрукованих шрифтом Брайля «Закону Божого» та мо-литовника з правилом до Причастя для незрячих людей; радіопрограма «Духовні орієнтири», що виходить у прямому ефірі на хвилях 107.3 ФМ та 68.48 МгЦ щочетверга о 20.30; тележурнал «Дзвони Волині»; телепрограма «Благодатна купіль» з новим підходом до молоді; інформаційна підтримка акції Православного братства тверезості з виготовлення білбордів із закликом «Краще тверезе життя»; інформаційна підтримка молодіжної акції «Я не продаю алкоголь осо-бам, які не досягли 18 років»; представлення в мережі інтернет теле- та радіопроектів інформаційно-просвітницького відділу Волинської єпархії.
Дніпропетровської єпархії: видання книжки-літопису «Визит Патриарха в город святой Екатерины» з відеододат-ком — документальною стрічкою «Патриарх во граде святой Екатерины»; започаткування нової рубрики «Воскресение души» в газеті «Днепр вечерний»; інформаційно-просвітницький проект «Білборд як великий церковний календар»; інформаційна підтримка видання книжки-посібника з писанкарства «Писанки Катеринославщини»; співпраця прес-центру Дніпропетровської єпархії з інформаційним агентством «Мост-Днепр»: спільний проект — «Православний Дніпропетровськ» на першому інтернет-ресурсі Дніпропетровська (http://most-dnepr.info); новий формат програми «Не хлебом единым» (Дніпропетровська державна обласна телерадіостудія «51-й канал»).
Запорізької єпархії: започаткування виходу телепередачі «Под Покровом Богородицы» на ТРК «Алекс», що здійс-нюється спільно з інформаційно-просвітницьким відділом єпархії; створення інтернет-сайта Свято-Покровського храму на Малому Ринку, що постраждав від вибуху влітку 2010 р. і нині відбудовується (www.petr-fevronia.zp.ua); збільшення тиражу парафіяльної газети «Грона», яка 2010 р. на ІІІ Фестивалі ЗМІ православних була відзначена в номінації «Від-криття року»; телемарафон «Любовь милосердствует», що відбувся 7 квітня 2011 р. за участю правлячого архієрея і транслювався на трьох місцевих телеканалах одночасно.
Львівської єпархії: створення 1 березня 2011 р. Духовно-просвітницького центру на честь святих праведних богоо-тців Іоакима і Анни; проведення з ініціативи Центру з 15 березня до 15 травня 2011 р. обласного відеоконкурсу педаго-гічної майстерності «Урок моралі»; проведення з ініціативи Центру 2 липня 2011 р. круглого столу на тему «Перспек-тиви розвитку соціальних технологій захисту сімейних цінностей»; видання Центром газети «Мала Церква», що ста-вить за мету пропагувати сімейні цінності; проведення Центром 22 вересня 2011 р. ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції з питань сім’ї та сімейного виховання «Сім’я — основа Церкви і Держави».
Одеської єпархії: телепрограма «Телевизионное епархиальное обозрение»; авторська рубрика телепрограми «Теле-визионное епархиальное обозрение» «Богослужебная энциклопедия», яку розробляють та ведуть студенти Одеської духовної семінарії.
Харківської єпархії: видання періодичного журналу для висвітлення навчального процесу та публікації робіт ви-кладачів і студентів «Вісник Харківської духовної семінарії»; активізація роботи офіційного веб-сайта єпархії www.eparchia.kharkov.ua; висвітлення урочистостей з нагоди 90 річчя митрополита Харківського і Богодухівського Никодима, візиту до Харкова Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила; жалобних заходів з приводу кон-чини митрополита Никодима.
Хустської єпархії: видання нової православної газети «Православне Закарпаття», що розповсюджується на весь За-карпатський регіон, у тому числі — на дві православні єпархії, Хустську та Мукачівську; активізація роботи сайта Ху-стської єпархії «Православний Мараморош», відкриття на ньому підсайтів для єпархіальних молодіжного, паломниць-кого, місіонерського відділів та для відділу освіти.
Чернігівської єпархії: створення інтернет-сайта Чернігівського духовного училища http://www.chdu.org.ua / ; вихід щомісячної єпархіальної газети «Троїцький вісник» у повнокольоровому форматі; залучення прес-службою єпар-хії міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» до організації та підтримки порядку під час богослу-жінь, хресних ходів, відвідувань дитячих будинків тощо; проведення силами інформаційно-просвітницького відділу єпархії православних святкових Різдвяної та Пасхальної ярмарок на території храму-комплексу Всіх Святих землі Чер-нігівської; акція до 75 річчя Блаженнішого Митрополита Володимира — конкурс малюнків «Діти — Предстоятелю»; хресний хід та Божественна літургія біля Святого озера (в якому відбулося хрещення чернігівців у 989 р.) «До місця хрещення — через тисячу років»; участь у відкритті всеукраїнського фестивалю «Ульотний Чернігів»; оновлення єпар-хіальної телепрограми «Дорога до храму»; паломницька подорож святими місцями Російської Федерації для учнів школи, яка брала активну участь у житті єпархії.
* * *
Усі події фестивалю детально висвітлювалися на сайті festZMI.org, який на сьогодні є офіційним інтернет-представництвом СІПВ УПЦ та Фестивалю ЗМІ православних.
Цей ресурс не лише подає інформацію про діяльність Синодального інформаційно-просвітницького відділу, а й міс-тить найбільш повний електронний Каталог православних ЗМІ. Рік тому, під час відкриття, у каталозі нараховувалося понад 330 найменувань. Нині їх 380 — це найбільш повний перелік усіх наявних в Українській Православній Церкві медіапроектів, структурований за типом видання (газети, журнали, інтернет-сайти, теле і радіопрограми), статусом (офіційне — неофіційне), єпархіальною приналежністю та цільовою аудиторією.
Серед 380 видань УПЦ — 100 — офіційні, 280 — неофіційні; 238 інтернет-сайтів, 76 газет, 34 журнали, 16 те-лепрограм, 13 радіопрограм та 3 інформаційні листки. Каталог православних ЗМІ постійно оновлюється, і Відділом планується його щорічне друковане видання.

УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА В ІНТЕРНЕТ-ПРОСТОРІ
За даними на кінець 2011 р. свої інтернет-сайти мають:
38 із 46 єпархій УПЦ (протягом 2009 та 2010 рр. їх було 32; 2008 р. — 20).
Загальна кількість православних ресурсів збільшилася незначною мірою і на кінець 2011 р. становить близько 240 (2010 р. — 230; 2009 р. — 170, 2008 р. — 100), серед яких — сайти монастирів, парафій, періодичних видань, тематичні сторінки тощо. Повний перелік існуючих українських православних сайтів можна побачити на сторінці «Ресурси УПЦ» порталу «Православіє в Україні» та у Каталозі православних ЗМІ на сайті festzmi.org.
Таким чином, слід відзначити, що кількісне зростання православного сегмента ua-netу загальмувалося. 10 нових сай-тів за рік у час загальної інформатизації суспільства не можна вважати позитивним показником. Так само і сайти, що вже діють, не можуть похвалитися достатньою кількістю користувачів: за відвідуваністю вони поступаються світським інтернет-виданням у десятки, а подекуди й у сотні разів.
Протягом 2011 р. розпочали роботу сайти Житомирської, Кіровоградської та Миколаївської єпархій, відродився сайт Львівської єпархії.
Єпархіальні сайти здебільшого регулярно оновлюються, містять змістовну довідкову інформацію — з історії єпархії, основних її святинь, про наявний адміністративний устрій — правлячого архієрея, єпархіальні відділи та комісії, благо-чиння, парафії, священнослужителів. Оперативно подаються новини з життя єпархії, можна сказати, що єпархіальні сайти стали першоджерелом інформації для всіх, хто цікавиться життям Церкви в регіонах України.
Серед єпархій, які вже протягом багатьох років не представлені в інтернет-мережі, залишаються Івано-Франківська, Кам’янець-Подільська, Овруцька, Рівненська, Сарненська, Тернопільська, Черкаська та Чернівецька.
Найпопулярніші українські православні сайти
Не змінилися істотно порівняно з минулими роками позиції провідних православних сайтів.
До десятки найбільш відвідуваних із 1000 українських релігійних ресурсів, за даними лічильника Bigmir, стабільно входять два портали УПЦ: офіційний сайт (orthodox.org.ua) та інформаційний портал «Православіє в Україні» (orthodoxy.org.ua).
У двадцятці найпопулярніших українських релігійних сайтів зберігають свої позиції офіційний сайт Києво-Печерської Лаври (lavra.ua), «Донбас православний» (ortodox.donbass.com) та сайт храму святителя Феодосія Чернігів-ського (у Святошинському районі столиці — hramfeodosy.kiev.ua).
До списку топ-50 українських релігійних сайтів, зокрема, входять: інтернет-сайт Київської Митрополії УПЦ (orthodoxchurch.kiev.ua), сайт кафедрального собору Воскресіння Христового в Києві (sobor.in.ua), сайт Свято-Троїцького Іонинського монастиря в Києві (iona.kiev.ua), сайт та форум молодіжного журналу «Отрок.ua», православ-ний інтернет-журнал «Київська Русь», сайт «Україна православна», Сєверодонецька православна духовна сторінка (duhpage.sed.lg.ua), сайти Запорізької та Сімферопольської єпархій тощо.
Офіційний сайт Української Православної Церкви
Упродовж року офіційний сайт Української Православної Церкви (orthodox.org.ua) висвітлював головні події життя Церкви та Архіпастирського служіння Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Во-лодимира (події, візити, зустрічі, послання, звернення, проповіді), публікувалися матеріали про засідання Священного Синоду УПЦ та його звернення, діяльність Синодальних відділів, вікарних архієреїв тощо.
Сайт став першоджерелом у висвітленні Собору єпископів Української Православної Церкви та Ювілейного Собору Української Православної Церкви (8 липня 2011 р.). Оперативно подавалася підготовча інформація, новини про проведення, підсумкові документи та фото.
Офіційний сайт висвітлював візити до УПЦ Предстоятелів Помісних Православних Церков:
— Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила (25–27 квітня, 6–8 травня, 26–28 липня, 14–15 вересня та 1–2 жовтня 2011 р.);
— Блаженнішого Патріарха Святого Града Єрусалима і всієї Палестини Феофіла III (березень 2011 р.);
— Святішого і Блаженнішого Католікоса всієї Грузії Ілії II (25–30 липня 2011 р.);
— Блаженнішого Митрополита Варшавського і всієї Польщі Савви (вересень 2011 р.).
Спеціально над висвітленням візитів Предстоятелів Помісних Церков працював сайт «Патріарх в Україні» (patriarch.in.ua), створений Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом УПЦ влітку 2009 р. для висвітлення Архіпастирських візитів Святішого Патріарха Кирила в Україну. Під час візитів сайт «Патріарх в Україні» був офіцій-ним першоджерелом оперативної та компетентної інформації про перебування Предстоятелів Помісних Православних Церков в Україні. На сайті публікувалися програми візитів; новини; промови Первосвятителів (у двох форматах: текст та
аудіо); фотоматеріали; інформація про процедуру акредитації та перелік ЗМІ, акредитованих для висвітлення основних подій, пов’язаних з візитом.
На офіційному сайті подавалися новини про заходи, організовані Синодальними відділами Української Православ-ної Церкви. Найбільша кількість інформації протягом 2011 р. надходила від наступних Синодальних структур:
— Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ,
— Місії «Церква і Культура»,
— Відділу у справах сім’ї,
— Відділу з питань охорони здоров’я та пастирської опіки медичних закладів,
— Відділу благодійності та соціального служіння,
— Відділу по взаємодії зі Збройними силами та іншими військовими формуваннями України,
— Відділу у справах пастирської опіки пенітенціарної (тюремної) системи.
Сайт також висвітлював діяльність вікаріїв Київської Митрополії УПЦ. Найбільша кількість новин присвячена служінню митрополита Вишгородського і Чорнобильського Павла, архі­єпископа Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра, єпископа Макарівського Іларія, єпископа Васильківського Пантелеімона та єпископа Бро-варського Феодосія.
Серед духовних шкіл лідерами з кількості інформаційних повідомлень стали: Київська духовна академія і семінарія, а також Ужгородська українська богословська академія імені святих Кирила і Мефодія.
На офіційному сайті діє опція ретрансляції фоторепортажів про Архіпастирське служіння Блаженнішого Митро-полита Володимира та діяльність вікарних архієреїв Київської Митрополії УПЦ, що розміщені на сайті fotolitopys.in.ua.
Як показує статистика, традиційно найбільшу кількість переглядів набирають новини про служіння Блаженнішого Митрополита Володимира та засідання Священного Синоду УПЦ.
Лідерами з кількості переглядів у 2011 р. стали новини:
— про Ювілейний Собор Української Православної Церкви, що відбувся 8 липня 2011 р.;
— про візити в Україну Святішого Патріарха Кирила та інших Предстоятелів Помісних Православних Церков;
— про перебування в Україні чесних мощей святої великомучениці Анастасії Узорішительниці;
— про призначення та висвячення нових єпископів Української Православної Церкви.
У 2011 р. редакцією офіційного сайта закінчено публікацію біографій архієреїв УПЦ на платформі Міжнародної елек-тронної бібліотеки «Вікіпедія».
У 2011 р. створено нову версію офіційного сайта Української Православної Церкви.
«Фотолітопис» Української Православної Церкви
При Синодальному інформаційно-просвітницькому відділі Української Православної Церкви третій рік поспіль про-довжує свою діяльність фоторесурс «Фотолітопис» (fotolitopys.in.ua), який покликаний доповнювати офіційний сайт фотоматеріалами, висвітлюючи служіння Предстоятеля нашої Церкви.
За 2011 р. фотосайт висвітив 111 подій з життя Української Православної Церкви, які переглянули 18 414 відвідува-чів. Це майже на 5 000 відвідувачів більше, ніж у попередньому 2010 р. Зросла і загальна кількість відвідувань (45 557) і кількість переглядів сторінок (173 118). За цей рік кількість країн, що переглядали фоторесурс, збільшилась на 20 країн, і на сьогодні сайт переглядають користувачі з 82 країн світу.
Головна проблема ресурсу полягає в тому, що фотографії гірше індексуються в інтернеті, ніж текстові документи. Для подолання цього редакцією сайта проводиться робота над оптимізацією сайта для пошукових систем.
У 2011 р. «Фотолітопис» інтегрувався в соціальні мережі (Facebook, Twitter). У результаті 5% відвідувачів сайта при-ходять із соцмереж, і кількість таких переходів продовжує зростати. Відвідуваність ресурсу зростає щоденно, і в жовтні 2011 р. статистика показує близько 200 відвідувачів на день, якщо немає подій, і до 800 на день, якщо є актуальні події.
Інтернет-портал «Православіє в Україні»
11 березня 2011 р. перший і єдиний колись інтернет-ресурс Української Православної Церкви, а нині один із провідних сайтів православного UA-нету — інформаційний портал «Православіє в Україні», відзначив уже 13 ту річницю.
За минулий рік портал оновив дизайн і формат, стиль роботи з регіональними прес-службами.
Взявши курс на збільшення й розширення інтерактивності, редакція надала можливість читачам реєструватися на сайті та власноруч додавати статті, новини й анонси. Уже сформувалося коло активних зареєстрованих користува-чів.
Головним напрямком роботи сайта є поєднання інформації власної та партнерської. Завдяки ексклюзивній системі rss-збирачів нині портал щодня збирає інформацію усіх ключових офіційних єпархіальних ресурсів УПЦ (понад 40 rss-стрічок) у розділі «Вісті з єпархій».
Необхідно відзначити, що в процесі підготовки до переходу на автоматичний збір інформації (на старій версії сайта новини з регіонів надходили на редакційну скриньку і друкувалися вручну) редакція порталу зустріла повне розуміння та сприяння з боку редакторів інших православних сайтів. Це свідчить, зокрема, про те, що в православному інтернет-товаристві панує взаємоповага до діяльності одне одного, готовність до співпраці, усвідомлення необхідності діяти спільно — задля розвитку напряму в цілому. У цьому випадку інтернет-портал «Православіє в Україні» не лише надає своїм читачам можливість, переглядаючи стрічку, ознайомлюватися з новинами в житті єпархій Української Правосла-вної Церкви, а й забезпечує єпархіальні сайти переходами та унікальними відвідувачами, і є, таким чином, одним з ос-новних доменів-джерел для зазначених інтернет-ресурсів.
Окрім того, що акумулюється з дружніх сайтів-партнерів, портал «Православіє в Україні» активно продукує свої ін-формаційні приводи та повідомлення. Щодня оновлюється стрічка новин, публікацій, анонсів. Регулярно надходять матеріали до інших численних розділів.
Власними силами відстежуються та супроводжуються голов­ні та ключові події в житті Української Православної Цер-кви.
Редакція реагує на запити читацької аудиторії, по можливості забезпечує майданчик для дискусій на гострі теми. У разі спірних та конфліктних ситуацій діє шляхом звернення за коментарями та роз’ясненнями безпосередньо до причетних осіб. Під час дискусій надає можливість висловитися представникам різних точок зору, та однак досвід показує, що не всі бажають цією можливістю скористатися.
Редакція ставить собі за мету розповідати про життя Церкви, застосовуючи «живе слово» — те, яке виходить з уст неординарних, цікавих співрозмовників — архіпастирів, священнослужителів, мирян. Виходячи з цього, динамічно розвиваються розділи інтерв’ю, актуальних коментарів, бесід у редакції.
За минулий рік на порталі було розміщено понад 10 тисяч статей, загальна кількість матеріалів на сайті становить понад 36 тисяч.

УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА У ТЕЛЕВІЗІЙНОМУ ПРОСТОРІ
На жаль, у 2011 р. Українська Православна Церква зазнала втрат у телевізійному ефірі. Влітку припинилася конс-труктивна співпраця СІВП УПЦ та Київської митрополії загалом з духовно-просвітницьким телеканалом «Глас» і, як результат, припинила своє існування офіційна телевізійна програма УПЦ «Світ Православія», що існувала з 2003 року. Телеканал «Глас» продовжив виробництво власної програми без залучення кліриків Київської митрополії та без благословення Священноначалія УПЦ. Сподіваючись на відновлення співпраці, Синодальний відділ проінформував православний загал про припинення виходу офіційної телепрограми УПЦ, але залишив телеканал «Глас» серед ЗМІ, рекомендованих до перегляду.
Так само у 2011 р., після зміни мовної концепції телеканалу КРТ, з його ефіру зникли авторські програми прот. Анд-рія Ткачова «На сон грядущим» та «Сад божественних пісень».
Незважаючи на втрату власних проектів, Українська Православна Церква і її спікери постійно присутні в ефірах центральних телеканалів, а головні події життя УПЦ висвітлюються в новинах всіх загальнонаціональних телеканалів.
На регіональному рівні на сьогодні існує понад 40 телепрограм, які готуються силами єпархіальних прес-служб. Пе-ршість у цій царині тримають Донецька (5 проектів), Одеська (5 проектів), Дніпропетровська (4 проекти) та Волинська (3 проекти) єпархії.
Наймолодшим з єпархіальних телепроектів УПЦ на сьогодні є щотижневик «Глас Православ’я» (Кіровоградська єпархія), перший вихід в ефір якого відбувся 6 листопада.

СТУДІЯ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО
У 2011 р. принесла свої плоди заснована 2010 р. власна студія документального кіно при СІПВ УПЦ, завданням якої є створення якісних місіонерсько-просвітницьких фільмів, розрахованих на широкий загал, для демонстрації їх в ефірах загальнонаціональних телеканалів.
Протягом 2011 р. були створені та вийшли в ефір на Першому національному чотири повнометражні документаль-ні фільми: «Пасха», «П’яте Євангеліє», «Софія Київська — Перше тисячоліття» та «Скарби Цариці Єлени». Розпочато роботу над фільмом «Історія Різдва», вихід якого планується у 2012 р.
Над фільмом «Пасха» знімальна група працювала впродовж року. Масштабні зйомки проходили на території Ізраї-лю та України в пасхальні дні 2010 р. До роботи були залучені кращі біблеїсти, історики, науковці з усього світу. А саме: Департамент Старожитностей Ізраїлю, Єрусалимський Університет, Київська духовна академія, Університет в Атланті (США) та інші.
Фільм розкриває суть свята Пасхи в Новому Завіті, розповідає історію Пасхи у Старому Завіті, а також показує па-схальні традиції іудеїв у сучасному Єрусалимі та православних в Україні. Були показані головні події, які відбувають-ся на Святій Землі на Страсній седмиці: сходження Благодатного вогню, чин омивання ніг Єрусалимським Патріар-хом, хресний хід по вулиці Віа-Долороса. На екрані була детально відтворена сцена «Таємна Вечеря» для якої спеціа-льно виготовлялися костюми, реквізит часів стародавньої Палестини. У сцені знімалися ізраїльські актори. У фільмі звучала давньоєврейська та арамейська мови.
Фільм був презентований у духовних школах України. Протягом тижня демонструвався у Галереї Соборній. Прем’єра фільму відбулася в ефірі Першого національного телеканалу України на Великдень. Видано тираж на DVD.
Фільм «Пасха» був відзначений дипломами на фестивалі «Кінолітопис» та нагородами на міжнародному кінофес-тивалі православного кіно «Покров»: «Третю премія за кращий документальний фільм» отримала режисер Олена Ка-ретник, спеціальний диплом «Кращому продюсеру» отримав протоієрей Георгій Коваленко.
Фільм «П’яте Євангеліє» — кінострічка, що знімалася у дні Великого паломництва до Туринської Плащаниці у травні 2010 р. У кінороботі взяли участь священики, науковці, історики, як з української, так і з італійсь­кої сторони, а також Секретний Архів Ватикану та Кафедра
стародавніх мов КДА.
Фільм розповів про останні часи земного життя Іісуса, Його смерть та Воскресіння. Про найновіші знахідки у сфері біблійної археології та сіндології (науки про дослідження Плащаниці). Особливою сторінкою фільму була розповідь про створення у Дніпропетровській єпархії найточнішої копії Плащаниці в Україні. Прем’єра відбулася на Першому національному каналі. Також покази проходили в недільних школах Києва та регіонах. Фільм з успіхом демонструва-вся у рамках кінофестивалю «Хрест Апостола Андрія» у Грузії (Батумі) та на відкритті форуму Православних ЗМІ у Балаклаві.
До святкування 1000 річчя Софійського собору в Києві було випущено фільм «Софія Київська. Перше тисячо-ліття». Стрічка створена у співпраці з Національним заповідником «Софія Київська», за участю провідних науковців та мистец­твознавців України. Фільм перекладений англійською мовою та має бути представлений на міжнародних форумах.
Наприкінці 2011 р. Синодальний інформаційно-просвітницький відділ разом з Паломницьким Центром УПЦ пре-зентують новий фільм «Скарби цариці Єлени». Зйомки проходили влітку 2011 р. в Німеччині та Франції. Основна тема сюжету — найважливіші християнські реліквії, які опинилися в Європі. Їхня складна та маловідома доля, що тісно переплелася з долею рівноапостольної цариці Єлени. Зйомки проходили в Парижі, де зберігається Терновий Вінець Спасителя та мощі святої Єлени, а також у Шартрі, Кельні, Трирі та інших європейських містах. У роботі взя-ли участь європейські теологи, дослідники, історики, відомі богословські школи, такі як Православний Свято-Сергіївський інститут у Парижі та Київська духовна академія.
Протягом цього року сценарна група працювала над сценарієм нового фільму «Історія Різдва». Зйомки цього ма-сштабного проекту розпочалися у грудні 2011 р. Стрічка відобразить різноманітні різдвяні традиції світу, розкриє богословський зміст Різдва. В роботі беруть участь Італійська Асоціація вертепів, Астрономічна обсерваторія Украї-ни, КДА, богослови, етнографи, священики. Також фільм розповість про ялинку, яку цього року привезуть з України до Рима.
Особливістю усіх робіт Студії документального кіно є ексклюзивність матеріалів, науковий та сучасний підхід, що привернуло увагу інтелектуального глядача та молоді. Працює команда професіоналів, яка не тільки володіє майстер-ністю кіномистецтва, а й знається на церковній тематиці.
Фільми студії документального кіно доступні для перегляду користувачам інтернету.

РАДІОПРОЕКТИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
Головним досягненням Відділу у 2011 р. стало створення щотижневої програми «Православіє в Україні» — передачі, яка є офіційним тижневим випуском новин з життя Української Православної Церкви на Першому націо-нальному каналі радіо. Під час створення проекту до роботи над ним залучено колектив однойменного порталу «Православіє в Україні», завдяки чому було поглиблено взаємодію між радіо- та інтернет-ресурсами УПЦ. Таким чином вдалося запобігти залученню додаткових світських журналістів і позацерковних ведучих, оскільки профе-сійні здібності команди порталу дозволяють готувати програму на належному професійному рівні, водночас отри-муючи інформацію з першоджерел. Разом з цим продовжується професійне вдосконалення команди програми, яка має на меті бути достойним офіційним голосом УПЦ на хвилях українського радіо. Проект стартував у вересні. Час виходу в ефір — 21.15, щоп’ятниці на Першому національному каналі Українського радіо — 105.0 FM (в Києві) та на першому каналі дротового радіо. Програма має всеукраїнське покриття та вже добре відома чис-ленному колу слухачів.
У розробці проекту надала допомогу радіостудія Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.
У планах колективу радіопрограми «Православіє в Україні» — вдосконалення формату мовлення, пошук сучас-них засобів виразності, вихід на більший часовий формат (до однієї ефірної години), створення короткої щоденної програми православних новин тощо.
2011 р. став роком народження або професійного зростання для ще кількох радіопроектів УПЦ, які представлено на загальнонаціональному та регіональному рівнях. Почнемо з загальнонаціонального:
— З весни 2011 р. на радіо Ера FM (96.0 FM) з періодичністю два рази на місяць по суботах о 12.00 виходить програма «В просторі буття». Автор і ведучий — насельник Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря, архімандрит Іоасаф (Перетятько). Мета програми — надавати у прямому ефірі психологічну допомогу слухачам, аналізуючи типові життєві складності з точки зору православної традиції.
— Понад рік на Першому національному триває проект «Про головне» — у прямому ефірі ведучі священик Миколай Могильний та архімандрит Іоасаф (Перетятько) обговорюють актуальні теми суспільного буття. Програ-ма виходить в ефір щовівторка, від 21.00 до 22.00, Перший національний, 105 FM.
— Триває ефірне життя і розвиток попередніх проектів студії Київського Свято-Троїцького Іонинського монас-тиря: «Православний календар», «Православний світ» та «В духов­ному вимірі». «Православний календар» отримав оновлений формат, збільшив час звучання до 4,5 хвилин та освоїв ефірний простір Першого національного. Відтепер «ПК» виходить щоденно на Радіо Ера FM, на FM та на дротовому радіо Першого національного, починаю-чи від 6 ї години ранку до 20 ї вечора (до 5 виходів на добу по всій Україні). «ПК» тісно співпрацює з Синодальним відділом УПЦ у справах молоді (голова — єпископ Іона (Черепанов)) у звершенні благодійних проектів громадсько-го руху «Молодість небайдужа». Програма «В духовному вимірі» отримала більш зручний час виходу в ефір: що-неділі на Радіо Ера FM від 20.00 до 21.00 слухачі мають можливість ознайомитися з головними подіями в житті УПЦ, актуалізувати для себе події Церковного календаря, почути відповідне Євангельське читання та змістовний коментар до нього.
Регіональні радіопроекти також набувають свого розвитку навіть за відсутності їхнього централізованого узго-дження та взаємодії. Ось перелік найбільш помітних та резонуючих проектів, які можуть стати базисом для створення загальнонаціональної православної радіомережі:
— Одним з ветеранів вітчизняного православного радіоруху є Херсонська єпархія. Починаючи від 2000 р. на дротовому радіо АКС «Херсон» (регіональному представникові Першого національного каналу НРКУ) виходить щотижневий проект «Суботня проповідь», присвячений відповідним недільним Євангельським читанням та тлу-маченню їхнього духовного змісту. Окрім цього, минулого року було розпочато прямо­ефірний проект «Роздуми на духовну тему» — годинну програму, в якій священик обговорює зі слухачами найрізноманітніші події з життя Церкви та суспільства. Відповідальним за проекти та їх незмінним ведучим є голова єпархіального інформаційно-просвітницького відділу прот. Валентин Гороховський.
— Кілька проектів презентувала Волинська єпархія УПЦ. У 2009 р. наприкінці липня з благословення керую-чого Волинською єпархією митрополита Луцького і Волинського Нифонта у Волинському медіа-просторі на місцевому радіо «Луцьк» з’явилась нова православна радіопередача «Духовні орієнтири». Співавтори медіа-проекту — протоієрей Валентин Марчук та редактор радіо «Луцьк» Юрій Кльоц. Передача звучить на хвилях 107.3 FM та 68.48 МГц щочетверга, о 20.30. Священик та ведучий у прямому ефірі відповідають на запитання радіослу-хачів. Частим гостем прямих ефірів був і владика Нифонт. Основний контингент слухачів — молодь, якій і адресовані відповіді священнослужителя. Інший проект, радіопрограма «Православне слово» продовжує виходи-ти щонеділі о 18.30 на Волинському радіо. У цій передачі митрополит Нифонт тлумачить для слухачів недільні євангельські читання, розповідається про життя Волинської єпархії, а також порушуються теми, актуальні для молоді. Автор і ведучий — протоієрей Валентин Марчук.
— Цікавим та змістовним є новий проект, з яким в український ефір вийшла Мукачівська єпархія: з лютого 2011 р. там з’явився на світ радіопроект «Джерела духовності». 20 хвилинний радіоефір включає в себе недільну проповідь та дві рубрики «Православна абетка», де розглядаються питання з основ православної віри, а також руб-рика новин під назвою «Із життя Мукачівської єпархії». Радіопрограма виходить кожного недільного ранку о 08.10 на частотах Українського Радіо (УР-1) 69,53 Мгц (УКВ).
— Сарненська єпархія УПЦ продовжує роботу над проектом під назвою «Православне паломництво» — в ефірі з 28 грудня 2008 р.; створений жителькою міста Сарни Любов’ю Левкут за підтримки православних жителів Сарненського району. Раз на тиждень в ефірі місцевого радіомовлення на хвилях 106.6 FM «ТРК Полісся» слухачі мають нагоду поринути в неосяжний світ православних святинь, релігійних свят, вчення отців Церкви, історії та сьогодення Православ’я у світі та в Україні.
— Донецька єпархія представлена в ефірі програмою протоієрея Євгенія Пейкова «З вірою в душі». Щонеділі о 14.00 отець Євгеній та журналістка Віра Черенко відкривають в ефірі «Донецького радіо» спілкування на православну тематику, слухачами якого стають близько 600 тисяч донеччан, адже «Донецьке радіо» — доміну-ючий і найбільш розповсюджений дротовий радіоресурс в регіоні.
— Джанкойська єпархія щотижня виводить в ефір радіостанції «Джанкой» радіопрограму «Духовна сторін-ка», інтегровану в світську передачу «На Ваш погляд». Відповідальний — диякон Віктор Гапотченко, керівник єпархіального відділу релігійної освіти, катехізації та місіонерства.
— Хмельницька єпархія працює над проектом «Святий дня» на місцевому радіо, відповідальним за випуск якого є протоієрей Олександр Конопелько.
Ці позитивні приклади на сьогодні є скоріше винятком, а не правилом просвітницького служіння в інформаційному радіопросторі. Радіо має потужний місіонерський потенціал, на який треба звернути увагу не тільки на рівні єпархій, але й благочинь та великих міст.
У радіопросторі велику активність проявляють протестанти, а також римо- та греко-католики. Римо-католицьке «Радіо Марія» вже у FM-ефірі Києва та інтернеті. Греко-католики з вересня 2011 р. активно розбудовують загаль-нонаціональний ресурс «Радіо Воскресіння», який уже сьогодні має покриття у більшості міст Західної України, а в близькій перспективі має намір охопити всю країну.
Зважаючи на це та на великий місіонерський потенціал радіо («Віра від слухання» (Рим. 10: 17)), а також на нові технологічні можливості цифрового мовлення та інтернет-радіо, перед Синодальним відділом у 2012 р. стоїть за-вдання створення Українського Православного Радіо (Радіо Собор), яке має об’єднати усі регіональні ініціативи та потужності в єдиний загальноцерковний і загальнонаціональний ресурс.

ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
У 2011 р. Синодальний інформаційно-просвітницький відділ продовжував роботу над виданням «Церковної право-славної газети», журналу «Православний вісник», православних церковних календарів (настільного та кишенькового) та «Богослужбових вказівок».
В інтернеті працює блог «Церковної православної газети» (cpgazeta.blogspot.com).
У 2011 р. газета виходила за графіком, загальним накладом 40 000 на місяць (українською і російською мовами). Кількість передплатників упродовж звітного періоду становила в середньому 15 500. Найбільше передплатників у єпархіях Волинської, Сумської, Київської та Житомирської областей.
Нагадуємо, що передплата газети згідно з рішенням Архієрейського Собору УПЦ від 31 травня 2007 р. є обов’язковою для всіх парафій УПЦ.
Рішення Архієрейського Собору УПЦ від 31 травня 2007 р.:
«Ввести обов’язкову передплату на офіційний друкований орган УПЦ — “Церковну православну газету” — всіма парафіями і монастирями Української Православної Церкви, а також єпархіальними управліннями за власний рахунок для органів державної влади, військових частин, виправних установ, навчальних закладів і бібліотек, розташованих на території єпархії. Єпархіальний преосвященний бере оформлення підписки під особистий контроль».
За 2011 р. було видано три номери журналу «Православний вісник» загальним накладом 6000. Зараз активно налаго-джується розповсюдження журналу по єпархіях. Для цього було сформовано замовлення з єпархій. Також із січня 2012 р. є можливість передплачувати журнал. Це дає можливість кожному священнослужителю, парафії та монастирю УПЦ вчасно отримувати офіційний церковний журнал «Православний вісник», де публікуються офіційні документи Церкви, нові богослужбові тексти та служби новопрославленим святим і багато корисної та необхідної інформації. Са-ме сюди перейшов з богослужбового календаря глянцевий фотолітопис життя Української Православної Церкви.

СПІВПРАЦЯ ЗІ СВІТСЬКИМИ ЗМІ
Протягом звітного періоду Синодальний інформаційно-просвітницький відділ щодо співпраці зі світськими ЗМІ працював за наступними напрямками:
— систематичне висвітлення поточних церковних подій на шпальтах загальноукраїнських періодичних друкованих та електронних видань, в ефірі телеканалів і радіостанцій;
— проведення інформаційних кампаній під час найбільш значущих подій у житті Української Православної Церк-ви;
— організація і проведення прес-турів, зокрема прес-туру до Святої Землі (за підтримки Благодійного фонду Олек-сандра Фельдмана);
— інформаційні кампанії на білбордах, сіті-лайтах та метро-лайтах, зокрема просвітницька кампанія на зовнішніх рекламних носіях до Великоднього посту «Піст — це час для добрих справ» (за підтримки ВБФ «Дорога майбутньо-го»).
Головними інформаційними приводами, які висвітлювали світські ЗМІ за допомогою СІПВ УПЦ у 2011 р., були:
— вперше принесення до України Віфлеємського вогню;
— традиційне принесення до України Благодатного вогню;
— 1000 ліття Софії Київської;
— 450 річчя Пересопницького Євангелія;
— Ювілейний Собор Української Православної Церкви;
— відзначення 960 річчя Києво-Печерської Лаври і 85 річчя Національного історико-культурного Києво-Печерського заповідника;
— візити до України Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила;
— візит до України Єрусалимського Патріарха Феофіла ІІІ;
— візит до України Грузинського Патріарха Ілії II;
— принесення до України мощей Димитрія Солунського;
— принесення до України мощей Анастасії Узорішительниці;
— святкування Водохреща на Дніпрі, Пасхи — в Києво-Печерській Лаврі, Масляної — на Подолі, Дня Хрещення Київської Русі тощо;
— будівництво кафедрального собору на честь Воскресіння Христового та Духовно-просвітницького центру Украї-нської Православної Церкви;
— благодійний Пасхальний ярмарок «Великодній кошик» (за підтримки Агрохолдингу «Авангард», ВБФ «Дорога майбутнього» і «Приватбанку»);
— благодійний ярмарок «Від Миколая до Різдва».

ПРОСВІТНИЦЬКІ ПРОЕКТИ ТА МАСОВІ ЗАХОДИ
Протягом 2011 р. Синодальний інформаційно-просвітницький відділ плідно співпрацював з іншими Синодальними відділами УПЦ та Духовно-просвітницьким центром Свято-Воскресенського кафедрального собору щодо проведення масових заходів та просвітницьких проектів.
У рамках цієї співпраці відбулися:
— свято Водохреща на Дніпрі (у співпраці з духовенством Києва). У 2011 р. вже втретє на Оболонській набереж-ній у Києві Блаженніший Митрополит Володимир звершив Велике освячення води на Дніпрі.
— Благодійний пасхальний ярмарок «Великодній кошик» (у співпраці з Синодальним відділом у справах моло-ді, Національним Києво-Печерським заповідником та Приватбанком). У 2011 р. підготовка та святкування Великодня відбувалось на території Верхньої Лаври і тривало протягом тижня. За цей період волонтерами і за допомогою додат-кової опції в банкоматах «Приватбанку» було зібрано близько 180 тис. грн. для 10 ти онкохворих дітей.
— Благодійний ярмарок «Від Миколая до Різдва». У 2011 р. вдруге Синодальний інформаційно-просвітницький відділ спільно з Київською міською державною адміністрацією від 18 листопада 2011 р. до 15 січня 2012 р. проводять на Хрещатику благодійний Різдвяний ярмарок, головною метою якого є відродження традицій благодійності та святку-вання церковних свят загалом, і Дня святого Миколая і Різдва Христового, зокрема. У ці дні в рамках акції «Благодійна свічка» збираються кошти для адресної підтримки онкохворих дітей, які потребують негайної медичної допомоги.
Духовно-просвітницький центр УПЦ (Галерея «Соборна»)
Не очікуючи на завершення будівництва Духовно-просвітницького центру Української Православної Церкви, на місці будівництва кафедрального собору на честь Воскресіння Христового було зведено тимчасову конструкцію, де розмістилася Галерея «Соборна», що стала місцем проведення масових заходів нашої Церкви: концертів, спектаклів, конференцій, фестивалів, виставок, дитячих свят тощо.
У 2011 р. робота галереї «Соборна» зросла і кількісно і якісно. Серед постійно діючих проектів, що розпочали свою діяльність у 2011 р.:
— дитяча студія «Радощі»;
— Православний центр розвитку сім’ї «Сім’я в радість»;
— Православний кіноклуб «Галерея історій»;
— недільна школа «Чути серцем» з вивченням жестової мови та Євангельськими читаннями для людей з вадами слуху;
— Клуб православної пісні та творчості;
— клуб «Душевна культура», в якому відбуваються зустрічі з відомими православними письменниками, поетами, музикантами та акторами;
У 2011 р. продовжив свою роботу Актуальний богословський клуб «Софія», що діє з 2009 року та є місцем бого-словського осмислення і обговорення актуальних проблем сьогодення.
Протягом 2011 р. у Галереї «Соборна» відбулося:
— 16 благодійних концертів, серед яких слід відзничити «Великодній подарунок» та «Благодать натхнення»;
— сім концертів-фестивалів (у співпраці з благодійними фондами і організаціями), серед яких особливо за-пам’яталися «Зимові святки» і «Різдвяний янгол»;
— сім вистав про життя святих (у співпраці з Новим театром на Печерську) — «Квіти для Єлисавети», «Наше Різд-во», «Житіє Луки Кримського»;
— п’ять вистав до великих церковних свят;
— чотири фотовиставки: «З Предстоятелем по Святій Землі» (постійнодіюча), «Соловки. Між минулим та майбут-нім», «Жіночий образ у Православ’ї» та «Сім’я в радість»;
— художня виставка «Божий дар у барвах»;
— вісім благодійних та просвітницьких акцій, серед яких найпомітнішими стали «Добре серце», «Предпасхальний суботник», «Саджанці для особливих дітей», «Сімейне фото» та «Усміхнене дитинство» (за участі Синодального відді-лу релігійної освіти, благочинних Києва та недільних шкіл київських парафій);
— прем’єрні покази фільмів СІПВ УПЦ «Пасха» та «П’яте Євангеліє» зі спілкуванням з творчою групою, яка пра-цювала над проектами.
Сьогодні Галерея «Соборна», що є початком майбутнього Духовно-просвітницького центру нашої Церкви при Кафедральному соборі, відкрита щодня, а декілька нових проектів знаходяться на стадії запуску.

ПЛАНИ І ПЕРСПЕКТИВИ
Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ вдячний усім Синодальним відділам та єпархіям УПЦ за плідну співпрацю протягом 2011 р. і сподівається на розширення співробітництва у майбутньому.
У 2012 р. заплановано продовжити інформаційну кампанію зі збору пожертв на будівництво кафедрального собору на честь Воскресіння Христового та Духовно-просвітницького центру УПЦ; мають відбутися чергові Фестиваль ЗМІ пра-вославних, Пасхальна хорова асамблея, благодійний Пасхальний та Різдвяний ярмарки; продовжать свою роботу існуючі та будуть створені нові інформаційно-просвітницькі проекти Української Православної Церкви, серед яких створення програмного додатку до мобільних телефонів та інформаційної телефонної лінії Української Православної Церкви.
Також у 2012 р. Українська Православна Церква святкуватиме, а СІПВ УПЦ висвітлюватиме 20 річчя Харківського Архієрейського Собору та обрання Предстоятелем Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Ки-ївського і всієї України Володимира.


 

Коментувати

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com