УКР РУС ENG 
   

Річний звіт про діяльність Управління справами УПЦПідводячи підсумки життя та діяльності Української Православної Церкви за 2011 рік, слід зазначити, що він був насичений багатьма важливими подіями.

МОЛИТОВНЕ ЄДНАННЯ ПЕРЕД ВЕЛИКИМИ СВЯТИНЯМИ

Надзвичайно важливе значення в духовному житті України мало привезення в Україну чесної глави святої ве-ликомучениці Анастасії Узорішительниці з м. Салонік (Греція). Святиня перебувала в Україні з 8 травня до 8 чер-вня, вона побувала в м. Києві, Полтавській, Харківській, Донецькій, Запорізькій, Криворізькій, Миколаївській, Одеській, Вінницькій, Тернопільській, Львівській, Володимир-Волинській, Луцькій, Рівненській та Білоцерківсь-кій єпархіях. Перебування святині в межах України дало значний імпульс для духовного оновлення нашого суспі-льства.

З великим духовним піднесенням сприймали православні віруючі молитовне спілкування з Предстоятелем Української Православної Церкви Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром. Його Блаженство здійснив 15 пастирських поїздок в 11 єпархій УПЦ.

З 7 листопада до 10 грудня в Україні перебувала десниця святого великомученика Димитрія Солунського.

СОБОРНІСТЬ

Непересічними подіями в церковному житті стали проведення 8 липня Собору єпископів та Собору Української Православної Церкви. Згідно зі Статутом про управління Української Православної Церкви, Собор УПЦ скликаєть-ся Предстоятелем УПЦ в міру потреби у складі архієреїв, кліриків, чернецтва і мирян (Розділ ІІ, п. 2). З 1992 р. в Українській Православній Церкві не проводилися засідання Собору УПЦ. З часу проведення останнього Собору в нашій Святій Церкві відбулись суттєві зміни: значно зросла кількість парафій, храмів, монастирів, єпархій, духо-вних навчальних закладів та синодальних установ, активізувалась внутрішня і зовнішня діяльність. Собор УПЦ 2011 р. заслухав доповідь Предстоятеля УПЦ про розвиток церковного життя протягом останніх 19 років, затвер-див прийняті раніше постанови Священного Синоду та Собору єпископів УПЦ, прийняв Соборне визначення сто-совно організації життя та діяльності УПЦ в майбутньому. Собор ще раз продемонстрував єдність єпископату, ду-ховенства, чернецтва та мирян навколо Святої Церкви та її Предстоятеля Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира.

СВЯТІШИЙ ПАТРІАРХ КИРИЛ В УКРАЇНІ

Важливе значення в церковно-суспільному житті мали візити в Україну Його Святості, Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила.

25 квітня 2011 р. відбувся візит Святішого Патріарха Кирила до України, приурочений 25 й річниці аварії на Чорнобильській АЕС.

У ніч на 26 квітня, коли Україна згадує цю трагічну подію, Святіший Патріарх Кирил та Блаженніший Митропо-лит Володимир відправили панахиду за загиблими ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС у храмовому комплексі на честь Архістратига Михаїла в столичному районі Дарниця (пр-т Миру, 16).

26 квітня Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил та Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир відвідали Свято-Іллінський храм в Чорнобилі — єдину церкву, що діє на території зони відчу-ження.

26 квітня Святійший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил взяв участь у конференції представників молодіж-них православних організацій, які в рамках волонтерської діяльності надають благодійну, духовну та психологічну допомогу пацієнтам дитячих онковідділень України.

27 квітня Святіший Патріарх Кирил і Блаженніший Митрополит Володимир звершили Божественну літургію в Києво-Печерській Лаврі. Богослужіння відбулося на площі перед Свято-Успенським собором.
6–7 травня Святіший Пат­ріарх Кирил відвідав Донецьку єпархію з нагоди святкування 60 ліття Високопреосвя-щеннішого Митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона.

7 травня, в суботу 2 ї седмиці після Великодня, Святіший Патріарх Кирил і Блаженніший Митрополит Володи-мир звершили Божественну літургію у Спасо-Преображенському соборі Донецька.

7–8 травня Святіший Патріарх Кирил перебував у Харківській єпархії.

7 травня в Харківському академічному театрі опери та балету імені М. В. Лисенка Його Святість взяв участь в урочистій Академії, присвяченій 90 річчю від дня народження митрополита Харківського і Богодухівського Ни-кодима.

8 травня, в неділю 3 тю після Великодня, святих жон-мироносиць, Святіший Патріарх Кирил очолив Божествен-ну літургію на майдані Свободи м. Харкова.

З 26 до 28 липня Святіший Патріарх Кирил перебував у м. Києві.

Увечері 26 липня Святіший Патріарх Кирил прибув до Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, у Хрестовоздвиженському храмі якої помолився перед чудотворною Печерською іконою Пресвятої Богородиці.

26 червня у резиденції Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира відбулася зустріч Святішого Патріарха Кирила та Святішого Патріарха-Католікоса всієї Грузії Іллі ІІ.

27 липня, напередодні дня пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, Предстоятелі Руської, Грузин-ської та Української Православних Церков відправили молебень на Володимирській гірці біля підніжжя пам’ятника Хрестителю Русі.

27 липня в Синодальному залі Київської Митрополії у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі під головуван-ням Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила відбулося чергове засідання Священного Синоду Русь-кої Православної Церкви.

27 липня Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил взяв участь у церемонії відкриття Міжнародного форуму «Православні жінки: єднання, служіння, любов», яка відбулася в Національному центрі ділового та культу-рного співробітництва «Український дім» у Києві.

27 липня Святіший Патріарх Кирил зустівся з ректорами вищих навчальних закладів України.

28 липня, у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира та 1023 ї річниці Хрещення Київської Ру-сі, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил, Святіший і Блаженніший Католікос-Патріарх всієї Грузії Ілля ІІ, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир звершили Божественну літургію на площі перед Успенським собором Києво-Печерської Лаври.

14–15 вересня Святіший Патріарх Кирил відвідав Луганську єпархію з нагоди святкування 20 річчя її засну-вання.

15 вересня, в день пам’яті преподобних Антонія і Феодосія Печерських, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил очолив служіння Божественної літургії на Театральній площі м. Луганська, а також освятив закладний камінь у підмуровок храму на честь ікони Божої Матері «Розчулення», що будується в центрі міста.

1–2 жовтня Святіший Патріарх Кирил відвідав Чернівецьку єпархію.

Увечері 1 жовтня після відвідання Чернівецького єпархіального управління Його Святість у Свято-Духівському кафедральному соборі м. Чернівців звершив всеношну.

2 жовтня, в неділю 16 ту після П’ятидесятниці, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив освячення Свято-Троїцького собору Вознесенського Банченського чоловічого монастиря і очолив Божественну літургію в новоосвяченому храмі. Після закінчення Божественної літургії Святіший Патріарх відвідав будинок дітей-інвалідів при обителі.

Того ж дня Святіший Пат­ріарх Московський і всієї Русі Кирил відвідав дитячий притулок Вознесенського Банченського монастиря в с. Молниця (Герцаївський р-н Чернівецької області).
 

ПРЕДСТОЯТЕЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

Ще однією знаковою подією в церковному житті стали урочистості, присвячені святкуванню 45 річчя архі-єрейського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира. У Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі Його Блаженство відслужив Божественну літургію у співслужінні єпископату та духо-венства УПЦ, яка об’єднала всіх вірних навколо єдиної Євхаристичної Чаші Христової.

Цього року Предстоятель нашої Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир був удостоєний високої державної нагороди — звання Героя України. Це висока оцінка заслуг Його Блаженства пе-ред Церквою і українським народом, а також свідчення високого авторитету нашої Церкви і її Предстоятеля в нашому суспільстві.

ЮВІЛЕЇ ВІДЗНАЧИЛИ:

• Донецька і Луганська єпархії — 20 ліття від дня заснування;
• Криворізька єпархія — 15 ліття від дня заснування;
• 20 ліття відродження відзначили Межиріцький Свято-Троїцький чоловічий та Дерманський Свято-Троїцький жіночий монастирі Рівненської єпархії.
На державному рівні за участю представників УПЦ були проведені заходи, присвячені 1000 літтю Софійсько-го собору м. Києва, древньої історичної кафедри Київських митрополитів.

ВІЧНА ПАМ’ЯТЬ

15 вересня на 91-му році життя відійшов у вічність найстаріший ієрарх Руської Православної Церкви — Висо-копреосвященніший Никодим, митрополит Харківський і Богодухівський, який 50 років прослужив Церкві в архієрейському сані. Вічна пам’ять спочилому!

СВЯЩЕННИЙ СИНОД УКРАЇСНЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

За звітний період 2011 р. відбулося 5 засідань Священного Синоду (10 лютого, 30 квітня, 14 червня, 28 червня та 26 серпня), на яких були розглянуті поточні питання внутрішнього та зовнішнього церковного життя УПЦ.

Найважливіші рішення Синодів:

• створення Координаційної Ради голів синодальних установ — дорадчого органу при Предстоятелі УПЦ (відбулося перше засідання Ради);
• збільшення кількості (до 10) постійних членів Священного Синоду;
• канонізація нових подвижників віри і благочестя;
• відкриття нових чоловічих і жіночих монастирів;
• прийняття заяви щодо ситуації навколо відродження Десятинного храму в м. Києві;
• створення Синодального відділу у справах пастирської опіки воїнів-інтернаціоналістів, головою якого при-значено Преосвященного Феодосія, єпископа Броварського, вікарія Київської Митрополії.
Рішенням Священного Синоду УПЦ від 23 грудня 2010 р. (журнал № 48) було створено Дніпродзержинську єпар-хію (інформація не увійшла до звіту за 2010 р.).
За звітний період відбулися деякі ротації правлячих Преосвященних:
• звільнено від управління єпархіями та почислено за штат за станом здоров’я архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського Гурія (Кузьменка) та архієпископа Кіровоградського і Новомиргородського Пантелеімона (Романовського);
• єпископом Житомирським і Новоград-Волинським призначено Преосвященнішого Никодима (Горенка), ко-лишнього Володимир-Волинського і Ковельського;
• єпископом Володимир-Волинським і Ковельським призначено Преосвященного Володимира (Мельника), колишнього Шепетівського і Славутського;
• єпископом Кіровоградським і Новомиргородським призначено Преосвященного Іоасафа (Губеня), колиш-нього Новокаховськго і Генічеськго.
У зв’язку з ротаціями Пре­освященних архієреїв було звершено 4 єпископські хіротонії:
• на єпископа Шепетівського і Славутського рукоположено насельника Києво-Печерської Лаври архімандри-та Діонисія (Константинова);
• на єпископа Новокаховського і Генічеського рукоположено клірика Полтавської єпархії архімандрита Філа-рета (Звєрева);
• на єпископа Кременчуцького і Лубенського рукоположено клірика Криворізької єпархії архімандрита Ми-колая (Капустіна);
• на єпископа Обухівського, вікарія Київської Митрополії рукоположено намісника Свято-Іонинського чоло-вічого монастиря м. Києва архімандрита Іону (Черепанова).
Призначено нових голів Синодальних відділів:
• Високопреосвященнішого Августина, архієпископа Львівського і Галицького, — головою Богословсько-канонічної комісії;
• Преосвященнішого Філарета, єпископа Дрогобицького, вікарія Львівської єпархії, — головою Синодального відділу «Церква і медицина»;
• Преосвященнішого Филипа, архієпископа Полтавського і Миргородського, — головою Синодального відді-лу релігійної освіти і катехізації.

СТАТИСТИКА УПЦ
СТАНОМ НА 1 СІЧНЯ 2011 РОКУ

КІЛЬКІСТЬ ЄПАРХІЙ 45

КІЛЬКІСТЬ АРХІЄРЕЇВ 72
ПРАВЛЯЧИХ 44
ВІКАРНИХ 20
НА ПОКОЇ 8
МИТРОПОЛИТІВ 15
АРХІЄПИСКОПІВ 23
ЄПИСКОПІВ 34
КІЛЬКІСТЬ ПАРАФІЙ 11183
КІЛЬКІСТЬ СВЯЩЕННОСЛУЖИТЕЛІВ 10396
СВЯЩЕНИКІВ 9634
ДИЯКОНІВ 762
КІЛЬКІСТЬ МОНАСТИРІВ 218
ЧОЛОВІЧИХ 115
ЖІНОЧИХ 103
ЗАГАЛЬНА КІЛЬКІСТЬ НАСЕЛЬНИКІВ МОНАСТИРІВ 4936
ЧОЛОВІЧИХ 1823
ЖІНОЧИХ 3113

КІЛЬКІСТЬ ДУХОВНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ 19
ДУХОВНА АКАДЕМІЯ 1
СЕМІНАРІЙ 7
ДУХОВНИХ УЧИЛИЩ 8
БОГОСЛОВСЬКА АКАДЕМІЯ 1
БОГОСЛОВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ 1
БОГОСЛОВСЬКИЙ ІНСТИТУТ 1

КІЛЬКІСТЬ НЕДІЛЬНИХ ШКІЛ 5000
КАТАЛОГ ЗМІ НАРАХОВУЄ 380 видань
ОФІЦІЙНИХ ВИДАНЬ 100

НЕОФІЦІЙНИХ ВИДАНЬ 280
ІНТЕРНЕТ-САЙТІВ 238
ГАЗЕТ 76
ЖУРНАЛІВ 34
ТЕЛЕВІЗІЙНИХ ПРОГРАМ 16
РАДІОПРОГРАМ 13

 

Коментувати

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com