УКР РУС ENG 
   

РАДОМИШЛЬ. Блаженніший Митрополит Володимир освятив пам'ятник архімандриту Єлисею (Плетенецькому) в день 385-ї річниці його кончини29 жовтня Блаженніший Митрополит Володимир відвідав Овруцьку єпархію, де у місті Радомишль взяв участь у церемонії відкриття пам'ятника архімандриту Києво-Печерської Лаври Єлисею (Плетенецькому).

На під’їзді до міста Архіпастиря зустріли керуючий єпархією архієпископ Овручський і Коростенський Віссаріон, духовенство та представники місцевої влади.

Захід відбувся в етнопарку «Радомисльська папірня» родини Богомолець-Шереметьєвих.
 
Тут Блаженніший Владика звершив чин освячення пам'ятника архімандриту Єлисею (Плетенецькому) та відправив по ньому заупокійну літію, після чого звернувся до чисельного зібрання.

«Архімандрит Єлисей був видатною людиною, богословом, ченцем, вченим свого часу, поклавший початок  на Україні друкарській і паперовій справам. Його служіння складалося з  церковного, наукового, благодійного та соціального напрямків. Дай Бог, щоб на нашій землі було ще багато подібних людей», - відзначив зокрема він.

Також Первосвятитель передав із власної колекції у музей етнопарку кілька раритетних збірників творів Т.Г.Шевченка.

Окрім цього Митрополит Володимир відзначив церковними нагородами тих, хто потрудився для відновлення першої паперової фабрики та встановлення пам'ятника архімандриту Єлисею. Зокрема, були нагороджені: орденами «450 років перенесення на Волинь Почаївської ікони Божої Матері» архієпископ Овруцький  і Коростенський Віссаріон та Ольга Богомолець, а орденом «1020-річчя Хрещення Київської Русі» - Олексій Шереметьєв.

На згадку про подію Ольга Богомолець та Олексій Шереметьєв подарували Архіпастирю ікону Різдва Божої Матері XVIII ст.

ДОВІДКА. Відкриття пам'ятника приурочене до 385-ї річниці від дня кончини видатного діяча української історії та культури. Єлисей (Плетенецький) - визначна постать в українській історії та культурі XVI-XVII сторіччя. Церковний діяч, письменник, він все життя присвятив служінню українському народу через збереження цілісності православ'я в Україні, активний розвиток Києво-Печерської Лаври та невтомну просвітницьку діяльність.

1599 року Єлисея (Плетенецького) було обрано архімандритом Києво-Печерської Лаври. У ті складні для монастиря часи загального розколу церковного світу внаслідок Брестської унії новопризначений архімандрит розпочав внутрішню перебудову обителі, щоб скріпити та зберегти її як ідеологічний осередок православної віри. Протягом всього життя Єлисей (Плетенецький) намагався відроджувати та будувати нові цитаделі православної віри, серед яких - Китаєва пустинь та Свято-Вознесенський Флорівський жіночий монастир. Архімандрит Києво-Печерської Лаври Захарій (Копистенський) називав його «батьком не тільки для Лаври, але й для всього українського народу».

За часи його управління Лаврою в монастирі велася активна просвітницька діяльність. Було збудовано чималу кількість шкіл, створено типографію, розпочато видавництво просвітницької та полемічної літератури. 1612 року Єлисей (Плетенецький) у місті Радомишль заснував першу в Центральній Україні паперову фабрику. Виробництво паперу нею повністю забезпечувало потреби друкарні Києво-Печерської Лаври протягом XVII-XVIII сторіччя.

Сьогодні зусиллями родини Богомолець-Шереметьєвих пам'ять про Єлисея (Плетенецького) та перша папірня Києво-Печерської Лаври отримали нове життя. Пам'ятник фундатору першій у центральній Україні паперовій фабриці - це єдина в Україні кам'яна композиція, розташована на поверхні води. На створення унікальної скульптурної композиції відомому канадському скульптору Владу Волосенко знадобилося 150 днів. Для виготовлення пам'ятника були використані вітчизняні матеріали - габро та лабродарит. Вага композиції без фундаменту складає 5,5 тон. Довжина - 3,4 метри, висота - 1,7 метрів. Для укріплення скульптури на дзеркалі водоймища - було створено спеціальний фундамент.

Скульптуру ченця, який сидить в кам'яному човні зі свічею та читає книгу, встановлено посеред ріки Мики, що з двох боків омиває Папірню. Човен символізує шлях, який кожному з нас потрібно пройти, а книга - знання...
 

ФОТОЛІТОПИС
Коментувати

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com