УКР РУС ENG 
   

КИЇВ. Звернення редакції офіційного сайту УПЦ з приводу ситуації навколо Кирилівської церкви у КиєвіДо уваги засобів масової інформації

Доводимо до уваги мас-медіа України інформацію про те, що при Кабінеті Міністрів України поновила свою роботу Міжвідомча комісія щодо подолання наслідків тоталітарного минулого та реституції церковного майна, експропрійованого за часів СРСР, яка зокрема розглядає питання передачи прав користування храмовими та монастирськими комплексами від музейних установ до релігійних структур, при збереженні науково-дослідних і охоронних функцій відповідних державних організацій. Створення Комісії було викликано дорученням Президента України згідно рекомендаціям Ради Європи (№192,1995р.) та відповідної Рекомендації ПАРЕ (№1556, 2002 р.), а також рядом Постанов КМ України.

Редакція офіційного сайту УПЦ змушена констатувати той факт, що поновлення роботи вказаної комісії викликало неоднозначну реакцію у керівництва національних заповідників «Києво-Печерський державний історико-культурний заповідник» та «Софія Київська». Зокрема, у ЗМІ поширюється викривлена інформація щодо стану справ. Духовних осіб Української Православної Церкви, які здебільшого мають вищу освіту та вчені ступені, представляють невігласами, які не тільки не здатні зберігати та відновлювати церковні майнові об'єкти (храми, дзвіниці, чернечі корпуси тощо), але й такими, що навмисно занедбують святині. Так, в газетах «День», «Дзеркало тижня», «Україна молода», в ефірі радіоканалу «Ера», телеканалу «СТБ» та в деяких інших ЗМІ саме з ініціативи певних музейних керівників неодноразово розміщувались статті з однобокою, викривленою, часто грубо фальсифікованою і політизованою інформацією, яка не відповідає дійсності.

Постійні наклепи тривають з боку керівництва Києво-Печерського заповідника, яке протягом 15 років чинить усілякий опір, аби не поступитися Українській Православній Церкві чисельними лаврськими приміщеннями, у яких діють не церковні і навіть не музейні установи. Про це неодноразово зазаначали церковні ЗМІ. На проведеній нещодавно прес-конференції щодо цього питання було наочно показано результати плідної багатолітньої роботи братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, священоархімандритом якої є Блаженніший Митрополит Володимир, намісником - архієпископ Павел, вікарій Київської Митрополії. Проте, потік неправдивої інформації на сторінках певних ЗМІ не припиняється.

Відносно використання громадою УПЦ старовинної Кирилівської церкви (ХІІ ст.), зокрема, весь час подається інформація про паління свічок і кіптяву від них на фресках, про «затирання» плечима стін тощо. Але ж у храмі з благословення настоятеля взагалі відсутні підсвічники, свічки не продаються і не заносяться богомольцями. Зпалюють лише дві воскові свічи, необхідні за уставом богослужінь, які аж ніяк не здатні зашкодити фрескам. Стіни відділено рядами стільців для сидіння, до них неможливо притулятися. Дійшло до того, що на каналі СТБ та у деяких ЗМІ з ініціативи керівництва заповідника «Софія Київська» подано абсурдну інформацію, що настоятель нібито збирається розібрати мармуровий іконостас, замалювати фрески і зняти ікони художника Михайла Врубеля.

Така хвиля фальсифікацій нагадує грубу і неприкриту атеїстичну ідеологічну кампанію хрущовських гонінь на Церкву Божу в 1960-х роках.

Закликаємо шановних журналістів українських ЗМІ більш серйозно ставитися до висвітлення цієї важливої теми, при підготовці матеріалів подавати матеріал аргументовано, керуючись законами про ЗМІ. Адже вочевидь, що певні політичні сили використовують подібні реакції музейних працівників у пресі для суто політичних цілей, зашкоджуючи інтересам демократизації суспільства, поновленню релігійних свобод і духовному відродженню України.

19 січня 2007 р.
м. Київ

Відповідальний за текст Звернення
Герук Сергій Іванович.
Тел. (044) 468-20-93   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com