УКР РУС ENG 
   

КИЇВ. Блаженніший Митрополит Володимир та архієпископ Вишгородський Павел урочисто відкрили Західну браму Києво-Печерської Лаври7 грудня, біля Західних в'їздних воріт Києво-Печерської Лаври відбулося освячення відтвореної брами, а також накупольних хрестів Лаврських храмів на честь ікон Божої Матері «Живоносне Джерело» та «Всіх скорботних Радість», яке звершив Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України. Йому співслужили намісник обителі архієпископ Вишгородський Павел і ректор Київських духовних академії та семінарії єпископ Бориспільський Антоній.

Нагадаємо, що 7 жовтня нинішнього року стався обвал арочного склепіння Західної в'їзної брами. Сьогодні силами монастиря її відтворено. Також проводяться роботи з відновлення храму на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість», який діяв у дореволюційні часи при монастирській паломницькій лікарні, підпірної стіни вздовж корпусу №53.

За попередніми висновками комісії, створенної Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою, руйнація викликана випадінням замкової цегли у склепінні брами через старість та низьку якість будівельних матеріалів й конструкцій, що втратили свою функціональну придатність, а також послабленням й частковим руйнуванням фундаменту Західної в'їзної брами.За історичними джерелами браму було зруйновано в 1942-1943 роках, а в повоєнні 50-ті - відбудовано. Отже, вона не була автентичною пам'яткою.

Західна в'їзна брама перебуває на балансі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, але протягом більш ніж десяти років жодних капітальних робіт для її збереження заповідником не проводилося. З метою попередження руйнування в'їздної брами священноначаліє монастиря неодноразово зверталося до керівництва Києво-Печерського історико-культурного заповідника, а також до Міністерства культури і туризму, Київради з проханням передати корпус №71 з прилеглими до нього брамою та огорожею в користування монастирю для їх подальшої реставрації.

Ворота знаходилися в аварійному стані вже декілька років. Генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Сергій Кролевець 3 травня 2006 року зафіксував факт часткового руйнування брами, а 5 травня звернувся до архієпископа Павла з проханням терміново провести роботи по ремонту та реставрації воріт.

У листі № 132 від 23.03.2007 року директор Києво-Печерського заповідника С. П. Кролевець дав згоду на розробку науково-проектної документації по реставрації в'їзної брами (корпус №71), яку було розроблено архітектурною майстернею «Ю. Лосицький». Але руйнація цієї споруди призвела до неможливості виконання проекту реконструкції.

Нині, не зважаючи на юридичну невизначеність права користування брамою на Західному в'їзді до Києво-Печерської Лаври, монастир замовив розробку проекту реставраційного відтворення втраченої пам'ятки.

Проект реставраційного відтворення брами було розроблено Творчою архітектурною майстернею «Ю. Лосицький» при КОНСА України, проводила роботи ТОВ «НРВФ «Реставрація»», виконавши анастелоз (з гр. «відтворення зруйнованої споруди із конструкцій і деталей зруйнованого об'єкту»). Аналогічні роботи виконувались свого часу в Греції (храм Парфенон) та в Німеччині (Собор Богоматері Damenkirche).

«Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра підходила до реставраційного відтворення брами з розумінням історичної відповідальності, тому на нових в'їздних воротах будуть встановлені хрест і рипіди, які були там до Другої світової війни, - зокрема зазначив намісник обителі архієпископ Вишгородський Павел під час бесіди з журналістами.

Ксенія Іврова   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com