УКР РУС ENG 
   

КИЇВ. Прес-реліз засідання Архієрейського Собору Української Православної ЦерквиУ середу, 24 січня, під головуванням Блаженнішого Митрополита Володимира у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі відбувся Архієрейський Собор Української Православної Церкви.

На початку засідання порядок денний оголосив головуючий - Блаженніший Митрополит Володимир.

1. Архієрейський Собор розглянув і затвердив проект Ювілейних заходів, присвячених 15-річчю Харківського Архієрейського Собору (27-28 травня 1992 року), яке цього року відзначається на загальноцерковному рівні. Було ухвалене рішення запросити до участі в урочистостях Української Церкви Помісні Православні Церкви в особі їхніх Глав або представників. Була затверджена наступна програма:

21 квітня молитовно згадати Житомирську передсоборну нараду, звершивши в Спасо-Преображенському кафедральному соборі Житомира Божественну літургію.

19-20 травня святкування відбудуться у Харкові - місці, де проходив історичний Собор. У програмі: урочиста Академія, на якій з вітальним словом виступить митрополит Харківський і Богодухівський Никодим, під головуванням якого 27-28 травня 1992 року проходив Харківський Архієрейський Собор. Доповідь про події тих часів оголосить єпископ Ізюмський Онуфрій, вікарій Харківської єпархії. 20 травня відбудеться Божественна літургія у Свято-Благовіщенському кафедральному соборі Харкова. Буде відслужений подячний молебень. Спочилих учасників Собору пом'януть за заупокійним богослужінням.

У Києві святкування відбудуться 1-3 червня. 1 червня буде проведена науково-практична конференція «Церковно-історичне значення Харківського Архієрейського Собору 27-28 травня 1992 року».

3 червня у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі єпископатом Української Православної Церкви, представниками Помісних Православних Церков соборно буде звершена Божественна літургія й відслужений подячний молебень. Увечері того ж дня в Національному палаці «Україна» відбудеться врочиста Академія, присвячена цій важливій історичній події.

2. Учасники Архієрейського Собору заслухали інформацію про можливе офіційне звернення Президента України Віктора Ющенка до Предстоятеля і Священного Синоду УПЦ з пропозицією створити Українською Православною Церквою спільну з представниками УПЦ КП комісію, яка б зайнялася вирішенням проблемних питань розвитку православ'я в Україні. Ймовірність вищевказаної ініціативи Президента виходить із заяви, що з'явилася у ЗМІ, озвученої Віктором Ющенко 12 січня під час зустрічі з єпископатом УПЦ КП. У ній зокрема говориться: «Я готовий звернутися до Синодів УПЦ та УПЦ КП з пропозицією створити спільну богословську комісію, до складу якої б увійшли по три єпископи і два священики від кожної сторони для вирішення наболілих питань». Інформація про можливість створення такої двосторонньої комісії з ініціативи Адміністрації Президента й участь у ній архієреїв УПЦ викликала хвилю протестів серед віруючих.

Всебічно обговоривши надану інформацію, Собор прийняв рішення, у випадку офіційного звернення до УПЦ Віктора Ющенка з вищевказанною пропозицією, утриматися від створення подібного роду двосторонньої комісії, оскільки УПЦ КП, не маючи апостольської спадкоємності ієрархії, не може бути екклезіологічно рівноправним учасником діалогу. Однак, керуючись принципом церковної ікономії, Архієрейський Собор в односторонньому порядку створив комісію УПЦ з відновлення єдності українського православ'я. До її компетенції входить пошук шляхів і методів, а також розробка механізмів відновлення єдності українського православ'я шляхом церковно-дисциплінарних норм, передбачених канонічним правом Вселенського Православ'я. Собор ще раз констатував, що поняття «відновлення єдності» означає повернення відпалих від церковної єдності через усвідомлення гріху розколу, тобто покаяння, у лоно Української Православної Церкви.

Члени вищевказанної комісії УПЦ зможуть приймати тих, хто ухилився в розкол, вислухувати їхні можливі ініціативи, а також мати судження з цього приводу.

3. На Соборі говорили про дискусії навколо прийнятого 22 листопада 2006 року «Звернення Священного Синоду УПЦ». Єпископат Української Православної Церкви прийняв цей документ, як основу для подальшої побудови внутрішньо- і зовнішньоцерковної політики Української Православної Церкви. Перелік проблем і способів вирішення актуальних питань, піднятих у документі, ліг в основу шляхів подальшого розвитку церковно-державних відносин.

4. Преосвященні архієреї мали судження про зустріч членів Священного Синоду УПЦ із Президентом України Віктором Ющенко, яка відбулася 23 грудня 2006 року. Єпископи позитивно оцінили факт цієї зустрічі, можливість безпосереднього спілкування з главою держави. Була висловлена надія, що подібного роду заходи стануть систематичними, і, дасть Бог, результативними.

5. Архієрейський Собор заслухав звіт керуючого справами УПЦ архієпископа Переяслав-Хмельницького Митрофана про сучасний стан справ в Українській Православній Церкві. Єпископи обговорили ряд важливих питань, що стосуються внутрішньої й зовнішньої життєдіяльності УПЦ. Були заслухані виступи керівників Синодальних відділів, а також доповідь ректора Київської духовної академії професора протоієрея Миколая Забуги про реформу духовної освіти в Українській Православній Церкві.   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com