Ювілейні урочистості в Тбілісі очолив Константинопольський Патріарх Варфоломей. Вони розпочалися в суботу, 13 жовтня, у монастирі Джварі, що з грузинської «обитель Святого Хреста». Збудовано її на місці, де просвітителька Іверії свята рівноапостольна Ніна встановила хрест. Сьогодні це передмістя Тбілісі. Величний символ християнства і сьогодні височіє посеред монастирського храму. Святіший Варфоломей у співслужінні Грузинського патріарха Іллі ІІ відправив тут молебень.
Святкову всеношну напередодні свята Покрови Божої Матері було звершено у тбіліському Свято-Троїцькому патріаршому соборі. Зведення цього храму розпочали 1995-го року, оскільки історична кафедра Грузинських патріархів - Сіонський Успенський собор у Тбілісі - останнім часом був не в змозі вмістити всіх богомольців. Бідвіництво нового Троїцького собору завершили у 2004-го році. Нинішній Патріарший собор - це чотириповерхова споруда, що, окрім нижнього та верхнього храмів, містить конференц-зал та приміщення Духовної академії.
За вечірнім богослужінням намісник Києво-Печерської Лаври архієпископ Вишгородський Павел від імені Президента України вручив Святішому і Блаженнішому Патріарху-Католикосу Іллі ІІ державну відзнаку - орден Ярослава Мудрого. Указ про нагородження зачитав народний депутат України Петро Ющенко.
Кульмінацією торжества стала Божественна літургія в соборі Светіцховелі, що у колишній столиці Грузії Мцхеті. Храм збудовано в одинадцятому столітті на місці першої в Іверії християнської церкви. Згідно з переданням, під ним лежить хітон - тобто верхній одяг - Ісуса Христа, який потрапив на ці землі ще в першому столітті. Тут відбуваються усі офіційні церковні заходи, зокрема інтронізація нового Грузинського Предстоятеля.
Святкове богослужіння звершували п'ять предстоятелів Православних Церков: Патріархи Константинопольський Варфоломей та Грузинський Ілія, а також Митрополити Кіпрський Хризостом, Чеських земель і Словаччини Христофор та Київський і всієї України Володимир.
Грузинська Православна Церква на сьогодні найавторитетніший соціальний інститут у своїй країні. Понад дев'яносто відсотків громадян Грузії - православні. Дві тисячі першого року між державою та Церквою було укладено Конституційну Угоду. Виходячи з її положень, Грузинська Церква отримала виключне становище в країні, що фактично поставило її в ранг державної Церкви.
Диякон Сергій Баршай
Фото архімандрита Олександра (Драбинка)