УКР РУС ENG 
   

Річний звіт про діяльність Видавничого відділу УПЦВидавничий відділ Української Православної Церкви як окрема Синодальна установа з функціями видання неперіодичної літератури був створений згідно з рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 18 квітня 2008 року.

Основною метою діяльності Відділу є задоволення потреб нашої Церкви у богослужбовій, богословській, навчально-катихітичній, духовно-просвітницькій, релігійно-філософській та іншій літературі, розповсюдження якої сприятиме відродженню та розвитку духовних засад українського суспільства.

Першочерговим завданням, яке потребувало найскорішого вирішення, стала організація самого процесу додрукованої підготовки видаваних книг. Це в свою чергу вимагало залучення відповідних спеціалістів книжкової справи. Блаженнішим Митрополитом Володимиром був затверджений мінімальній штат працівників, необхідний для початку повноцінної роботи видавництва:

головний редактор (він же голова відділу) — протоієрей Володимир Савельєв;
науковий редактор — ієрей Димитрій Кушнірук;
дизайнер — диякон Сергій Дерменжи;
верстальник — Максим Білецький,
коректор — Василь Костюк;
літературний редактор — Галина Руденко;
офіс-менеджер — Олександр Філюк.

Важлива складова іміджу будь-якого видавництва — розробка власного брендбуку, який визначає правила візуальної ідентифікації книжкової марки, тобто правила розпізнавання продукції видавництва. Ключові розділи брендбуку:

концептуальній опис, зображення та кольорова гамма логотипу;
елементи стилю;
кольорові рішення;
шрифти та інше.

Чому створення власного брендбуку є невід’ємною складовою існування світського і церковного видавництва? Це має неабияке значення для підтвердження автентичності книжкової марки, що дає змогу в юридичній площині протистояти розповсюдженню так званої піратської літератури, яка сьогодні, на жаль, є доступною навіть на виставках церковної літератури. Тому фахівцями Видавничого відділу і був розроблений свій власний оригінальний брендбук, остаточний варіант якого втілений у нещодавно виданому “Древньому Києво-Печерському молитовнику”.

Наступний етап становлення нашого видавництва— це створення, за благословенням Блаженнішого Митрополита Володимира, офіційного сайта Видавничого відділу Української Православної Церкви, де будуть розміщуватися всі книжкові новинки видавництва.

Інтернет-адреса сайта: www.orthodoxdook.org.ua

ЯКІ конкретні результати роботи Видавничого відділу УПЦ? У першу чергу — це видання книги “Закон Божий”, присвячене 1020-літтю Хрещення Русі. Воно було здійснено разом з Київською духовною академією та Видавничим центром “Пролог”. Книга розрахована на широке коло читачів, але насамперед — це посібник катихізичного характеру, один з найкращих посібників для отримання початкової богословської освіти, для підготовки абітурієнтів до вступу в духовні навчальні заклади нашої Церкви.

У пропонованій праці розкриваються основні поняття християнського віровчення, є короткий виклад біблійної та церковної історії, а також загальні відомості про богослужіння Православної Церкви. Історичний розділ доповнено відомостями з найновішої історії Української Православної Церкви. При укладанні книги використовувалися праці православних богословів, відомих не лише в церковному середовищі, але й у колі світських вчених. При підготовці матеріалу враховувалися також усі попередні напрацювання та видані раніше праці такого характеру.

Зараз ведеться робота з перекладу книги “Закон Божий” українською мовою.

1020-літтю Хрещення Русі присвячена і книга Блаженнішого Митрополита Володимира “Слово Предстоятеля”. До неї увійшли різдвяні та великодні послання, написані з 2006 по 2008 рік. Крім того, в ній розміщені інтерв’ю Владики, слова, виголошені при врученні архієрейських жезлів, відповіді на запитання віруючих, а також офіційні документи. У книзі розміщено офіційні звернення Предстоятеля до пастви з приводу тих чи інших подій.

Українською мовою видана брошура “Як готуватися до Таїнства сповіді”.

Нещодавно вийшов з друку “Древній Києво-Печерський молитовник”. Він є частковим перевиданням відомого “Полуустава”, укладеного святителем Петром Могилою у 1643 р. Це видання, що з’явилося на три роки раніше від Требника, може вважатися ще одним результатом наукової роботи могилянського гуртка з кодифікації богослужбових текстів. Матеріали книги розміщені в трьох стовпчиках: у першому подається оригінальний текст, взятий з видання “Полуустава”, зі збереженням орфографії оригіналу, в другому — український переклад цього тексту, а в третьому— відповідні молитви церковнослов’янською мовою в сучасній редакції.

Особливістю пропонованого читачеві молитовника є його двомовність. Питання про адаптацію молитовних текстів до сучасної української мови стоїть на сьогодні доволі гостро, і нерідко є об’єктом далеких від Церкви спекуляцій. Проте необхідність подальшого поступу в такій роботі є беззаперечною, оскільки ситуація, коли значна частина християн не розуміє змісту молитов, є неприпустимою.

У цьому виданні також надається найбільш точний і вивірений життєопис святителя Петра Могили, з урахуванням досягнень сучасної церковно-історичної науки.

Прикрою сторінкою на теренах церковного книговидання є випуск так званої контрафактної (піратської) літератури, яка начебто друкується з благословення архієреїв нашої Церкви. Як діють такі видавці? Вони вибирають найбільш популярні видання, підготовленні провідними церковними видавництвами Росії та України, і повністю копіюють макет. Потім ці книги друкуються на застарілому обладнанні з використанням низькоякісного паперу. Замінюється лише обкладинка і титульна сторінка.

Апологети таких піратських видань стверджують, що в цьому немає нічого поганого, навпаки, книги у таких видавців дешевші, ніж зазвичай і це дає можливість долучитися до книжної мудрості найбіднішим верствам населення. Але така логіка є хибною. По-перше, такі видавництва існують за рахунок праці інших колективів. Піратська книга дешева тому, що для її виготовлення не потрібно витрачати кошти на заробітну плату висококваліфікованих працівників, які спроможні створити якісну книгу. Не потрібно створювати повноцінне технічно оснащене видавництво, достатньо обійтись лише одним комп’ютером та сканером. Тобто, якщо не платити за макет, не платити верстальникам, науковим і літературним редакторам, коректорам, не оплачувати оренду видавничих приміщень, то різниця в ціні буде суттєвою.

Необхідно зауважити: для забезпечення церковною літературою найбідніших верств населення потрібно впроваджувати і реалізовувати спеціальні видавничі благодійні програми, а не привласнювати собі працю інших людей і на цьому непогано заробляти.

Суттєвою протидією появі й розповсюдженню контрафактної продукції в парафіях та єпархіях Української Православної Церкви може стати створення Книжкової палати Київської Митрополії. Давно існує потреба у складанні єдиного каталогу тієї літератури, яка видається з благословення правлячих архієреїв. Це допоможе встановлювати факти книжного піратства та ефективно протидіяти цьому ганебному явищу.

Ми закликаємо тих, хто зацікавлений у відродженні видавничої справи, брати активну участь у нових проектах з випуску богослужбової, катихітичної, богословської, дитячої та іншої церковної літератури. Конкретні пропозиції будуть розіслані по єпархіальним управлінням найближчим часом. В першу чергу буде йти мова про видання служебника з урахуванням літургійної традиції Києво-Печерської Лаври. Є надія, що з Божою допомогою та спільними зусиллями випуск релігійної літератури, необхідний для життєдіяльності нашої Церкви, підніметься на значно вищий якісний рівень.

Читайте також річні звіти:

Про управління справами Української Православної Церкви

Про діяльність Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ

Про роботу Синодального відділу “Місія духовної просвіти”

Про діяльність богословсько-канонічної комісії при Священному Синоді УПЦ

Про діяльність комісії з канонізації святих при Священному Синоді УПЦ

Про діяльність комісії у справах монастирів УПЦ

Про діяльність Місіонерського відділу при Священному Синоді УПЦ

Про діяльність Синодального відділу "Місія соціальної допомоги дітям"

Про діяльність Синодального відділу "Місія Церква і культура"

Про діяльність Синодального відділу "Місія Церква і медицина"

Про діяльність Синодального відділу по архітектурі, будівництву і охорони пам'ятників церковної архітектури

Про діяльність синодального відділу з благодійності та соціального служіння УПЦ

Про діяльність Синодального відділу по взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України

Про діяльність Синодального відділу релігійної освіти та катихизації

Про роботу учбового комітету при Священному Синоді УПЦ

Про роботу Церковного Суду Української Православної Церкви

Про діяльність Синодального відділу у справах молоді

Про діяльність Юридичного відділу УПЦ


Про роботу Представництва УПЦ у Верховній Раді України

Коментувати

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com