УКР РУС ENG 
   

Річний звіт про діяльність Синодального відділу по взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями УкраїниСинодальний відділ по взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України є структурним підрозділом Священного Синоду Української Православної Церкви. Синодальний відділ було створено у 1999 році і розташований він на території древньої святині Київської Русі — Києво-Печерської Лаври. Завданням Синодального військового відділу є забезпечення плідної взаємодії з усіма силовими структурами України, відродження багатого досвіду духовно-пастирської опіки православних військовослужбовців. Також завданням відділу є забезпечення пастирської і духовно-просвітницької діяльності Церкви серед військовослужбовців, співробітників правоохоронних органів, а також службовців інших силових структур. До сфери діяльності відділу відноситься також і координація духовно-пастирської роботи серед осіб, які перебувають у місцях попереднього ув’язнення та відбування покарань. Відділ узгоджує діяльність священиків, які служать у в’язницях України, проводить превентивну роботу серед засуджених з метою їхнього морального відродження, з профілактики злочинів, профілактики захворювань на ВІЛ/СНІД і туберкульоз. Необхідність існування взаємин із вищенаведеними державними структурами зумовлена апостольською місією Церкви у суспільстві.

Співпраця військового відділу з Міністерством Оборони України є пріоритетним напрямком роботи, оскільки це Міністерство є найчисельнішим серед силових структур України — близько 180 тисяч військовослужбовців. Для розбудови співпраці в усіх єпархіях призначено священиків, відповідальних за взаємодію з силовими структурами. Співпраця відбувається за такими напрямками:

Створення релігійних громад, будівництво храмів. Загалом на території України у госпіталях та військових частинах діє близько 20 храмів;

Залучення віруючих військовиків до церковного життя у парафіях, на території яких дислокуються військові частини та заклади;

Створення і облаштування куточків молитви у народознавчих світлицях військових частин, комплектування необхідною літературою, предметами церковного вжитку;

Катихізаторська робота, бесіди священиків з особовим складом;

Проведення молебнів, участь у присягах, урочистостях, зокрема, благословення у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі біля мощей прп. Агапіта Печерського випускників Військово-Медичної Академії на подальшу військово-медичну службу;

Організація паломницьких поїздок до шанованих православних святинь;

Перебування священнослужителів у складі українських миротворчих контингентів;

Участь священиків у роботі військкоматів під час призовних кампаній (реальна кількість призовників становить 20 тис. осіб);

Відзначення та заохочення кращих православних воїнів церковними нагородами: орденами УПЦ, грамотами Блаженнішого Митрополита Київського та всієї України Володимира, а також грамотами голови Синодального відділу;

Участь у науково-практичних конференціях та зборах як в Україні, так і за її межами за напрямками:
а) військова секція “Міжнародні Різдвяні читання”;

б) збори священиків від кожної єпархії, відповідальних за співпрацю з військовослужбовцями;

в) участь голови відділу у міжнародних зборах керівників капеланських служб Збройних Сил країн НАТО;

г) участь співробітників відділу у щорічних робочих зустрічах капеланів у міжнародному форматі;
Видавнича діяльність. Видавництво “Молитвослова православного воїна”, журналу для православних воїнів “Віра і честь”, а також друкування статей та матеріалів на сторінках військових періодичних видань.

13–15 травня 2008 року у м. Києві відбулася Міжнародна конференція православного військового духовенства. Ця міжнародна конференція стала першим зібранням у такому форматі православного військового духовенства, в ній взяли участь священнослужителі-капелани з Польщі, Румунії, Естонії, Росії, Болгарії, Грузії, Білорусі, які є діючими капеланами, офіцерами і генералами армій своїх країн. Польща, Росія, Румунія і Грузія були представлені головами православних капеланських служб і відповідних церковних відділів. Делегації цих країн очолювали: Високопреосвященніший Мирон, архієпископ Гайновський, військовий ординарій, бригадний генерал Війська Польського; протоієрей Димитрій Смирнов, голова Синодального відділу Московського патріархату по взаємодії зі Збройними силами та правоохоронними закладами; протоієрей Костянтин Тану, головний капелан Збройних сил Румунії, бригадний генерал; прото¬ієрей Захарія Мачитадзе, головний військовий священик ЗС Грузії. Також брали участь у пленарних засіданнях військовослужбовці Міністерства оборони України і внутрішніх військ МВС України, державні службовці, робота яких пов’язана з державно-конфесійними відносинами у Збройних Силах України, керівництво Громадської колегії при Міністерстві оборони України, представники військових і громадських ЗМІ.

Завданням цієї міжнародної конференції військового духовенства було обговорення організаційних аспектів надання духовно-пастирської допомоги і моральної підтримки військовослужбовцям Збройних Сил та інших військових формувань, обмін досвідом, напрацювання варіантів взаємодії військового духовенства з командуванням і особовим складом Збройних Сил. У рамках конференції 13 травня 2008 року було проведено круглий стіл на тему “Релігійний погляд на розбудову духовно-пастирської роботи серед військовослужбовців”, у якому взяли участь представники традиційних релігій і конфесій України. Окремо на круглому столі було розглянуто міжнародний документ “Керівні принципи капеланських структур для релігійного служіння і співробітництва капеланів у багатонаціональних операціях”. 

У ході роботи конференції було представлено міжнародний капеланський досвід надання духовної опіки військовослужбовцям, відбулося обговорення принципів і норм взаємодії у Збройних Силах православного військового духовенства з представниками інших конфесій і релігій, а також під час відрядження у місця миротворчих операцій. Робочими мовами конференції було визначено російську і англійську, синхронний переклад учасникам забезпечували курсанти факультету військових перекладачів військового інституту Національного університету ім. Т. Г. Шевченка.

15 травня, у завершальний день конференції, у Трапезному храмі Києво-Печерської Лаври відбулося урочисте богослужіння, в якому взяли участь усі закордонні учасники і священнослужителі з єпархій Української Православної Церкви, які співпрацюють зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України.

Результатом міжнародної зустрічі військового духовенства стало висвітлення низки питань духовно-пастирської роботи у Збройних Силах, що потребують особливої уваги з боку міжнародної спільноти православного військового духовенства.

Як наслідок, ідея про те, щоб вважати проведену Міжнародну конференцію православного військового духовенства в Києві початком наступних міжнародних зібрань у такому форматі, викликала загальне схвалення і підтримку.

Однак взаємодія з МО України має суттєві труднощі. Спів¬праця сьогодні будується виключно на особистих добрих взаєминах між священнослужителями і керівництвом окремих частин на місцях та завдяки контактам голови відділу з командуванням різних видів Збройних Сил України. Плідна робота ведеться з командуванням Сухопутних військ, Повітряних сил, Військово-медичною академією. Існують окремі складнощі, зокрема, є випадки дискримінації православного духовенства і віруючих військовослужбовців Військово-Морських сил з боку вищого командування. Це виявляється у тривалій відмові від підписання угоди про співпрацю, хоча подібні угоди з УПЦ КП і УГКЦ уже існують, також є численні приклади перешкоджання контактам православних священиків з віруючими офіцерами та матросами і надання часу для пастирської роботи священнослужителям інших конфесій, незважаючи на суттєву меншість представників даних конфесій, а часом і повну їхню відсутність.

Найважливішим напрямком на даному етапі є проведення духовно-пастирської роботи саме у Збройних Силах, оскільки військовослужбовці найчастіше піддаються депресіям та всіляким негараздам у зв’язку з реорганізацією українського війська, адже найтрагічнішою у житті чоловіка, а тим більше військового, може бути та обставина, коли руйнується, перекреслюється або стає непотрібною справа, яку він обрав як покликання, якій він присвятив своє життя. Нинішнє керівництво МО України готове до справжньої співпраці і розглядає питання капеланства (військових священиків), заявляючи при цьому про рівні умови для всіх конфесій. Так, 10 листопада цього року вперше було підписано меморандум про співпрацю Міністерства оборони з релігійними організаціями України. Основною метою цього меморандуму є встановлення інституту військового духовенства. Цим документом створюється Міжконфесійна рада при Міністерстві оборони України.

Плідні стосунки, які мають системний характер, склалися з Державною прикордонною службою. У центральному апараті ведеться плідна співпраця з відділом виховної роботи. На місцях добре налагоджено духовно-пастирське служіння у тих єпархіях, на території яких базуються прикордонні загони, це особливо стосується Мукачівської, Львівської, Чернівецької та Кримської єпархій, а також Хмельницької, оскільки там знаходиться Академія прикордонних військ.

Чи не найкраще налагоджена співпраця з Внутрішніми військами МВС. Активно використовується досвід створення військово-польових церков. Так, на навчальному полігоні ВВ, що базується під с. Нові Петрівці поблизу Києва, обладнано польовий наметовий храм. Відповідальним за цей напрямок роботи є протоієрей Сергій Полежаєв. Аналогічні польові храми регулярно створюються під час навчань регіональних командувань ВВ (ТРК) у південному регіоні України. У навчальних зборах ВВ беруть участь священики, відповідальні за взаємодію з ВВ Луганської, Запорізької та Кримської єпархій. У Головному управлінні м. Києва для командного складу було організовано курс відеолекцій з основ християнського вчення для правоохоронців, який провів співробітник Синодального військового відділу священик Віктор Яценко.

Співпрацю з Міністерством внутрішніх справ координує заступник голови Синодального військового відділу священик Віталій Приходько, який є настоятелем храму святого Архістратига Михаїла при Київському національному університеті ВС України, а також настоятелем Свято-Богоявленського храму при Інституті підготовки кадрів кримінальної міліції. Приємно зазначити, що керівництво Міністерства внутрішніх справ України виявляє ініціативу щодо розширення співпраці з Церквою. Сьогодні активізується співпраця священнослужителів УПЦ з особовим складом МВС як у м. Києві, так і в усіх регіонах України. Так, протягом 2008 року лише у столиці обладнано молитовні кімнати у полку ДАІ та спецпідрозділі “Беркут”. У стаціонарних храмах при Київському національному університеті внутрішніх справ звершено понад 80 Літургій, відбуваються зустрічі з курсантами, ліцеїстами, де обговорюються проблемні питання життя сучасного суспільства, проводиться духовно-просвітницька робота. Окремо хочеться зазначити про важливість паломницьких поїздок. Упродовж року було організовано паломництво співробітників Університету та членів їхніх сімей до Свято-Успенської Почаївської Лаври, а також на Святу Землю. Окрім цього, представники Синодального військового відділу беруть участь в урочистих заходах Університету: благословення ліцеїстів, курсантів та офіцерів під час присяги та випусків у різних підрозділах, благословення парадного розрахунку КНУВС для участі у параді з нагоди чергової річниці Незалежності України, що стало вже традиційним.

Також представники Синодального військового відділу УПЦ у співпраці з МВС у 2008 році брали участь у таких заходах :

святкуванні 16-ї річниці з Дня створення Внутрішніх військ МВС України;

святкуванні 65-ї річниці з Дня створення військової частини 3077 Внутрішніх військ МВС України;

святкуванні 15-ї річниці з Дня створення Департаменту Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України;

присязі 210-ти воїнів-правоохоронців управління Північного територіального командування Внутрішніх військ МВС України;

відкритті художньої виставки під патронатом українського сектора Міжнародної поліцейської асоціації;
святкуванні Дня частини 3027 Внутрішніх військ МВС України “Барс”;

урочистих проводах українських правоохоронців на миротворчу службу до Косово.

Приємно зазначити, що керівництво Міністерства внутрішніх справ України виявляє ініціативу щодо розвитку співпраці з Церквою.

Синодальний військовий відділ також має добрі відносини з Міністерством з надзвичайних ситуацій, хоча на сьогодні взаємодія не має системного характеру. Однією з можливих причин такого стану є постійна зміна вищого керівництва. Відповідальний за взаємодію з МНС — протоієрей Сергій Полежаєв. Оскільки особливістю статуту рятувальної служби є вільний вихід з частини і сьогодні відбувається демілітаризація цього відомства, то співпраця на місцях проходить на рівні участі службовців МНС у парафіяльному житті. Священнослужителі супроводжують роботу рятувальників шляхом проведення молебнів, бесід. При навчальних закладах МНС (зокрема, у м. Черкасах) відкриті каплички і молитовні кімнати.

З Державною податковою службою співпраця відбувається на основі підписаної угоди, відповідальним за зв’язки з податківцями є клірик Київської Митрополії протоієрей Андрій Клюшев, настоятель Свято-Миколаївського храму при Академії податкової служби в м. Ірпені. Співпраця з податковою міліцією ведеться за спеціальною програмою. Всього в підрозділах податкової міліції діє 5 храмів.

Плідна співпраця налагодилась з Державним департаментом України з питань виконання покарань. 11 листопада 2008 року Синодальним відділом Української Православної Церкви по взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України спільно з Державним департаментом України з питань виконання покарань за благословенням Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира було проведено збори духовенства Української Православної Церкви, яке опікується засудженими до позбавлення волі. Завданням цього форуму стало обговорення організаційних аспектів надання духовно-пастирської, моральної і соціальної допомоги особам, які перебувають у місцях позбавлення волі, обмін досвідом, напрацювання варіантів взаємодії державних, громадських і релігійних організацій.

Тема цьогорічного форуму: “Співпраця Церкви і Держдепартаменту з питань виконання покарань у підготовці засуджених до звільнення та подальшої ресоціалізації”. Перша частина робочого дня зборів пройшла в Києво-Печерській Лаврі, до уваги учасників було представлено доповіді голови Синодального відділу Української Православної Церкви по взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України архієпископа Львівського і Галицького Августина на тему “Особливості духовно-пастирського служіння в місцях позбавлення волі”, голови Держдепартаменту з питань виконання покарань В.  В. Косинця, заступника голови Держдепартаменту Н. Г. Калашника, відповідального за тюремне служіння Синодального військового відділу священика Віктора Яценка, який розповів про світовий досвід роботи тюремних священиків у підготовці засуджених до звільнення і подальшої ресоціалізації. Також були заслухані співдоповіді єпархіальних тюремних пастирів. Перша половина робочого дня зборів закінчилася подячним молебнем у Києво-Печерській Лаврі у храмі на честь всіх преподобних Печерських, у якому взяли участь священнослужителі, заступники начальників усіх обласних управлінь Держдепартаменту з питань виконання покарань і співробітники центрального апарату. Друга частина робочого дня проходила в приміщенні головного управління Держдепартаменту, де відбувся круглий стіл на тему “Ефективність співпраці священнослужителів з адміністрацією установ виконання покарань”, а також зустріч з керівництвом всеукраїнської християнської міжконфесійної місії “Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі”. Було представлено досвід надання духовної опіки засудженим, обговорено питання взаємодії з представниками Держдепартаменту з питань виконання покарань задля плідного використання сучасних досягнень співпраці Церкви і пенітенціарних установ. Окремо обговорювалось питання проведення панахиди по жертвах голодомору, яка має відбутися 22 листопада 2008 року в усіх установах виконання покарань.

Основним партнером у забезпеченні взаємодії є Управління соціально-виховної та психологічної роботи Державного департаменту. Сьогодні духовно-пастирська робота з засудженими проводиться в усіх 183-х установах кримінально-виконавчої системи, де діють 50 храмів (з них 34 окремих споруд), 34 каплиці (окремих 7) та 115 молитовних кімнат і куточків, будується 19 церков. Станом на 1 жовтня 2008 року у 183-х установах кримінально-виконавчої системи утримувалося 148 тис. осіб, у тому числі: у 32 слідчих ізоляторах — 30 тис. осіб, у 137 кримінально-виконавчих установах відкритого та закритого типів — 119 тис. засуджених (із них 7,3 тис. жінок), в 10 виховних колоніях близько 2 тис. непов¬нолітніх засуджених.

Усього на обліку 703-х установ кримінально-виконавчої інспекції перебуває 150 тис. засуджених.

У дитячих будинках при двох жіночих виправних колоніях перебуває близько 80 немовлят, матері яких відбувають покарання через позбавлення волі. Крім того, виконуються покарання, не пов’язані з позбавленням волі (позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, виправні роботи, громадські роботи, звільнення від відбування покарання з випробуванням) стосовно 162,1 тис. осіб, із яких 8,0 тис. є неповнолітніми. Таким чином, у сфері діяльності кримінально-виконавчої системи перебуває близько 320 тис. ув’язнених та засуджених до різних видів покарань. В установах виконання покарань утримується понад 20 тис. осіб, засуджених за умисні вбивства, з яких майже 9,7 тис. — за вбивства за обтяжуючих обставин, 27,6 тис. — за грабіж і розбій, 20,1 тис. — за злочини у сфері обігу наркотиків, 704 — за бандитизм, 25 — за захоплення заручників, 1412 — засуджені до довічного позбавлення волі.

Співробітники Синодального відділу регулярно, принаймні, щомісяця, відвідують установи Держдепартаменту з питань виконання покарань в різних областях України. Пріоритетними напрямками духовно-пастирської роботи є місія у виховних і жіночих колоніях. Співробітники відділу беруть участь у міжнародних форумах з питань тюремного служіння, як ближнього, так і дальнього зарубіжжя, де обмінюються досвідом з православними колегами з інших країн.

14 січня 2008 року у приміщенні центрального апарату Державного департаменту України з питань виконання покарань було урочисто відкрито щорічну виставку робіт художньо-прикладної творчості осіб, засуджених до позбавлення волі, “Різдвяна зірка”, присвячену святкуванню Різдва Христового. На виставці представлені художні вироби на релігійну тематику, виготовлені засудженими. Територіальними управліннями Департаменту було відібрано понад 150 кращих робіт та надіслано до Державного Департаменту. Виставка пройшла в усіх установах Державної кримінально-виконавчої служби України, її учасниками стали майже 700 засуджених.

Пріоритетними напрямками роботи, які запроваджує військовий відділ, сьогодні є:

Проведення курсів катихізації для змінного і постійного складу навчальних закладів Міністерства оборони та інших силових структур;

Створення і облаштування церков, молитовних кімнат у військових частинах і підрозділах силових структур. Нині військові храми діють переважно у військово-медичних та навчальних закладах. У Києві діє 7 військових храмів, у тому числі при госпіталях Міністерства оборони, МВС;

Проведення за благословенням Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира щорічних зборів священиків, відповідальних за роботу з військовослужбовцями в єпархіях УПЦ (за участю представників силових структур), за двома напрямками:

а) Збройні Сили та інші військові формування;

б) Держдепартамент України з питань виконання покарань;

Організація і проведення паломництва для курсантів і військовослужбовців до шанованих святинь в Україні й за кордоном;

Видання православного журналу для воїнів “Віра і честь” (заснованого у 2001 році) — альманаху (на 50-ти сторінках), де розглядаються теми військово-патріотичного виховання молоді, питання військової етики, проблеми морального життя військовослужбовців і членів їхніх родин. На жаль, через фінансові труднощі маємо проблеми з регулярністю  виходу журналу. Щороку видаються настільні і настінні календарі для військовослужбовців і для осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі;

Видання і розповсюдження “Молитвослова православного воїна” (всього здійснено 7 видань загальною кількістю 70 тис. примірників), а також “Православного молитвослова для позбавлених волі”;

Налагодження співпраці з військовими засобами масової інформації. Це, зокрема, регулярні публікації духовно-просвітницького характеру у провідних ЗМІ силових структур.

Співробітники Синодального військового відділу активно популяризують християнську мораль і євангельські ідеали як серед військовослужбовців строкової служби, так і серед вищої і середньої ланки офіцерського корпусу. Голова відділу бере участь у щорічних міжнародних капеланських конференціях і форумах, де висловлює православне бачення щодо розбудови засад військової та пенітенціарної етики. Відвідує українські миротворчі контингенти за кордоном.

Співробітники відділу проводять курси лекцій і факультативні заняття у військових та правоохоронних вищих навчальних закладах, формуючи цим рівень православної культури і духовно-моральний потенціал майбутніх офіцерів, акцент при цьому ставиться на багату українську християнську історію, на подвиги духу великих полководців — святих князів Київської Русі, славетних козацьких гетьманів і полководців, відомих воєначальників.

Бюджет відділу формується за особистої підтримки Предстоятеля УПЦ, Блаженнішого Митрополита Володимира, та благодійних пожертв. Синодальний військовий відділ звершує свою діяльність за рахунок пожертв звільнених у запас православних військовослужбовців, небайдужих до духовно-пастирської роботи серед солдатів і офіцерів української армії.

Часто доводиться відвідувати виправні колонії у різних регіонах України. Дякуючи Богові, голова Синодального відділу і його співробітники знаходять підтримку у переважної більшості єпархіальних Преосвященних архіпастирів при виконанні поточних завдань. Велику допомогу відділу надає намісник Києво-Печерської Лаври Високопреосвященніший архієпископ Вишгородський Павел.

У 2008 році, як і в попередні роки, військовий відділ взяв участь у таких заходах:

У Міжнародних Різдвяних читаннях у Москві, для обміну досвідом роботи;

Щорічних зборах священиків, які співпрацюють з обласними управліннями Держдепартаменту з питань виконання покарань. У зборах беруть участь представники майже усіх єпархій УПЦ. Цього року збори було проведено 11 листопада;

У засіданнях громадської ради при Держдепартаменті з питань виконання покарань;

Розгорнуто польовий храм для військовослужбовців у військовій частині ВВ МВС;

Співробітники відділу брали участь у присязі всіх військовозобов’язаних студентів-медиків м. Києва. Голова відділу звершив молебень у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі біля мощей прп. Агапіта Печерського та благословив на подальше служіння випускників Військово-медичної академії;

На прохання командування Внутрішніх військ МВС проведено катихізаторські курси з офіцерами та співробітниками Головного управління ВВ МВС України;

Відбувся урочистий Різдвяний прийом головою відділу архієпископом Августином представників командування усіх родів військ та керівників військових навчальних закладів;

Співробітники відділу брали участь у конференції капеланів країн НАТО у м. Стокгольмі (Швеція);

Голова відділу архієпископ Августин брав участь у святкуванні дня Військово-Морського флоту України в м. Севастополі;

У складі миротворчого контингенту України в Косово був відряджений священик Ігор Осадовський, який перебуває там уже півроку, духовно опікуючи українських військовиків;

Співробітники відділу брали участь у засіданнях громадських колегій при Держдепартаменті з питань виконання покарань і Міністерства оборони.

На запрошення командування військових частин та військових навчальних закладів голова відділу та співробітники відві¬дували та брали участь у різноманітних урочистостях (присяги, випуски, дні заснування та пам’яті загиблих), а також вручали церковні відзнаки тим, хто плідно співпрацює з Українською Православною Церквою;

Разом з керівництвом МВС проводиться профілактична робота щодо збереження ікон та інших предметів церковного вжитку, а також повернення викраденого церковного начиння законним власникам, тобто церковним громадам;

Співробітниками відділу проводились зустрічі з козацькими формуваннями України та Росії, організовувались їх зустрічі з Блаженнішим Митрополитом Володимиром, ведеться роз’яснювальна робота щодо об’єднання козаків України в єдину цілісну організацію у лоні Української Православної Церкви.

Планується надрукувати:

а) настільний “Календар православного воїна” на 2009 рік (наш проект — наклад 1000);

б) настінний календар для засуджених на 2009 рік.

Підготовано до друку кілька видавничих проектів.

На наступний рік, крім планових щорічних заходів, про які вже йшлося, заплановано серію занять з християнської етики з курсантами військових навчальних закладів, а саме: у Національному університеті ім. Т. Г. Шевченка (військовий факультет), Київському національному університеті внутрішніх справ, Податковій академії, у Військовому ліцеї ім. І. Богуна. Також заплановано участь у військових конференціях та зборах.

Пропозиції щодо збільшення ефективності роботи у ЗС України та інших військових формуваннях:

У навчальний план усіх духовних семінарій, а також Київської духовної академії ввести постійно діючий курс з духовно-пастирської роботи з військовослужбовцями, а також із засудженими;

Вирішити питання постійного фінансування журналу “Віра і честь”, зробити його загальноцерковним виданням;

У єпархіях більше уваги приділяти духовно-пастирській роботі з військовослужбовцями, правоохоронцями, прикордонниками, іншими силовиками, а також із засудженими. У єпархіях доцільно розділити посади відповідальних за роботу з військовослужбовцями та за роботу в пенітенціарній системі;

Виділити ресурс для катихізаторської роботи, розповсюдження православної літератури, залучати військовослужбовців до паломницьких поїздок. Важливо зазначити, що сьогодні в Україні діє 15 вищих військових навчальних закладів Збройних Сил України та військових навчальних підрозділів у вищих навчальних закладах. 

Таким чином, заходи, організовані військовим відділом,  спрямовані на те, щоб разом із Збройними Силами сформувати необхідні умови для розвитку перерваних стосунків між Православною Церквою та армією, створити сприятливий ґрунт для церковної проповіді у війську. Поки що здійснюються невеликі, але впевнені кроки для того, щоб Церква посідала належне місце у житті держави, мала значний духовний вплив у суспільстві, більше впливала на життя держави та суспільства в цілому і армії — зокрема. Діяльність Синодального військового відділу сприяє відродженню патріотизму і духовно-моральних засад серед українських військовослужбовців і правоохоронців. Відділ привертає увагу до почесного ратного служіння, підвищує авторитет та імідж захисника Вітчизни, проводить належну роботу серед патріотично налаштованої молоді. Загалом можна сказати, що така робота проводиться в усіх єпархіях УПЦ, бо єпархіальні Преосвященні розуміють необхідність налагодження і розвитку духовно-пастирської діяльності в силових структурах.

Читайте також річні звіти:

Про управління справами Української Православної Церкви

Про діяльність Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ

Про роботу Синодального відділу “Місія духовної просвіти”

Про діяльність богословсько-канонічної комісії при Священному Синоді УПЦ

Про діяльність Видавничого відділу УПЦ

Про діяльність комісії з канонізації святих при Священному Синоді УПЦ

Про діяльність комісії у справах монастирів УПЦ

Про діяльність Місіонерського відділу при Священному Синоді УПЦ

Про діяльність Синодального відділу "Місія соціальної допомоги дітям"


Про діяльність Синодального відділу "Місія Церква і культура"

Про діяльність Синодального відділу "Місія Церква і медицина"

Про діяльність Синодального відділу по архітектурі, будівництву і охорони пам'ятників церковної архітектури

Про діяльність синодального відділу з благодійності та соціального служіння УПЦ

Про діяльність Синодального відділу релігійної освіти та катихизації

Про роботу учбового комітету при Священному Синоді УПЦ

Про роботу Церковного Суду Української Православної Церкви

Про діяльність Синодального відділу у справах молоді

Про діяльність Юридичного відділу УПЦ


Про роботу Представництва УПЦ у Верховній Раді України


 


Коментувати

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
 


   
orthodox.org.ua

Українська Православна ЦеркваЗворотний зв’язок: presschurch@gmail.com